Ալիևը հնարավոր է համարել  «մշակութային ինքնավարությունը» Ղարաբաղի հայերի համար
Ադրբեջանի նախագահը նաև ասել է, որ նա դեմ չէ տարածաշրջանում դիտորդների ու խաղաղապահների ներկայությանը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հինգշաբթի օրը հայտարարեց, որ չի բացառում Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերին «մշակութային ինքնավարություն» տրամադրելու հնարավորությունը, հայտնում է «РИА Новости» լրատվական գործակալությունը:
Ալիևն ասաց, որ նա դեմ չէ տարածաշրջանում դիտորդների ու խաղաղապահների ներկայությանը, սակայն Բաքուն կսահմանի իր պայմանները:
Նախօրեին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Facebook-ի միջոցով երկրին ուղղված իր ելույթում հայտարարեց. «Պետք է մենք հստակ գիտակցենք, որ ԼՂ հարցը, գոնե այս փուլում և այս փուլից սկսած մինչև բավական երկար ժամանակ դիվանագիտական լուծում չունի»:
Մինչդեռ Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում են էթնիկ բախումները ադրբեջանցիների ու էթնիկ հայերի միջև:
Ուրբաթ օրը Վաշինգտոնում տեղի կունենան պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյի բանակցությունները Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների հետ:

Алиев допустил возможность «культурной автономии» для армян в Карабахе
Президент Азербайджана также сказал, что он не против присутствия в регионе наблюдателей и миротворцев.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в четверг заявил, что не исключает возможности предоставить «культурную автономию» этническим армянам в Нагорном Карабахе, сообщает российское информационное агентство «РИА Новости».
Алиев сказал, что он не против введения в регион наблюдателей и миротворцев, но Баку обозначит свои условия.
Накануне премьер-министр Армении Никол Пашинян в обращении к стране через Facebook заявил: «Мы должны осознать, что конфликт вокруг Нагорного Карабаха, по крайней мере, на данном этапе и с данного этапа еще долгое время не будет иметь дипломатического решения».
Тем временем в Нагорном Карабахе продолжаются столкновения между азербайджанцами и этническими армянами.
В пятницу в Вашингтоне пройдут переговоры госсекретаря Майкла Помпео с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении.