«50 PLUS». Սփյուռքի տարբեր համայնքներում սկիզբ առած նախաձեռնությունը նոր թափ է հաղորդում Համահայկական շարժմանը
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը երեկ  երեկոյան ազդարարեց «50 PLUS» համահայկական նախաձեռնության մեկնարկը, որն արդեն ԱՄՆ և Արմ Եվրոպայի հայ համայնքներում  բավական թափ է առել՝ ներգրավելով հազարավոր մարդկանց: Սա որը մի նոր շրջափուլ է Հայրենիք-Սփյուռք արդեն բյուրեղացած կապերի։ Նախաձեռնության տրամաբանությունն է հիմնադրամի նվիրատուներին քաջալերել ընտրելու ամսական պարբերականությամբ աջակցելու «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերին։ Դրա համար անհրաժեշտ է Հիմնադրամի կամ նրա տեղական մարմինների կայքէջերում իրենց առցանց վճարումները դարձնել ամենամսյա և փոխանցելու են 50 ԱՄՆ դոլար, եվրո կամ այլ արժույթով համարժեք գումար:
Եթե նախաձեռնությանը միանա 1 միլիոն հայ, ապա ամսական կհանգանակվի 50մլն, իսկ տարեկան արդեն 600մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար: Նման գումարների ներգրավման կանխատեսելիությունը և ամենամսյա հոսքը կօգնի էլ ապահովել վերակառուցման, զարգացման և մարդասիրական բազմաթիվ ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև երկարաժամկետ պլանավորել տարբեր ռազմավարական խնդիրների լուծումները։ Հարկ եղած դեպքում Հիմնադրամը հնարավորություն կունենա անմիջապես արձագանքել  հայրենիքի կամ սփյուռքի առջև ծառացած բոլոր մարտահրավերներին:
«Այժմ համահայկական ռեսուրսների համախմբան իրական ժամանակն է, երբ միլիոնավոր հայեր կանգնած են ինչպես մեկ բռունց, որտեղ սակայն յուրաքանչյուրի ներգրավածությունը շատ կարևոր է։ 50PLUS-ը ինքնաբավ, հզոր ու հարատև Հայրենիք ունենալու գրավականն է։ Եկեք միանանք և ուս ուսի տված, իրար թիկունք պահած սարեր սասանենք ու վերակերտենք մեր ավելի հզոր ավելի ամուր հայրենիքը»,– իր խոսքում նշել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը։

Инициатива, начавшаяся в разных общинах диаспоры, придает новый размах Общеармянскому движению
Всеармянский фонд “Айастан” вчера вечером объявил о начале новой всеармянской инициативы “50 PLUS”, которая уже набирает вес в армянских общинах США и Европы, привлекая тысячи людей.
“Это новый этап уже выкристаллизованных связей Родина-Диаспора. Логика инициативы заключается в поощрении доноров фонда на ежемесячное содействовать программам Всеармянского фонда “Айастан”. Для этого необходимо онлайн-платежи на сайтах Фонда или его местных органов делать ежемесячно и перечислять сумму, эквивалентную 50 долларов США, евро или в другой валюте.
Если к инициативе присоединится 1 млн армян, то ежемесячно будет собираться 50 млн, за год наберется сумма, эквивалентная 600 млн долларов США. Ежемесячный приток таких сумм поможет обеспечить реализацию многочисленных программ реконструкции, развития и гуманитарных программ, а также долгосрочный план решения различных стратегических задач. В случае необходимости фонд сможет немедленно отреагировать на все вызовы, стоящие перед Родиной или диаспорой”, - говорится в сообщении фонда.
“Сейчас настало реальное время сплочения общеармянских ресурсов, когда миллионы армян станут как один кулак, в котором будет важна вовлеченность каждого очень. 50PLUS - гарантия наличия самодостаточной, сильной и прочной Родины. Давайте объединимся, встанем плечом к плечу, поддержим друг друга и сделаем нашу Родину крепче и сильнее”, - сказал Айкак Аршамян, исполнительный директор Всеармянского фонда “Айастан”.