ԱԱԾ-ն ահազանգում է ՀՀ և ԱՀ անվտանգությանը վնասող ապատեղեկատվություն տարածող կայքերի և էջերի մասին
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ վերջին շրջանում համացանցում հայտնվել են կասկածելի ծագում ունեցող լրատվական կայքեր ու սոցիալական ցանցերի կեղծ էջեր (օրինակ՝ lurer.live և համանման այլ տեղեկատվական հարթակներ, բազմաթիվ կեղծ օգտահաշիվներ):
Վերջիններս, հատկապես այս օրերին, տարածում են ակնհայտ ապատեղեկատվություններ՝ Հայաստանի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, նրանց հետ փոխկապակցված անձանց, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Ա. Քյարամյանի, ինչպես նաև ներքաղաքական և արտաքին քաղաքական բազմաթիվ երևույթների վերաբերյալ, որոնք ստահոդ լինելուց բացի՝ իրենց մեջ պարունակում են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգությանը վնասող զգալի տարրեր ու բաղադրիչներ:
Նախնական ուսումնասիրություններից պարզվում է, որ հիշյալ կայքերում և տեղեկատվական հարթակներում առկա են տարբեր ուղղվածություն ունեցող հետքեր, որոնց ուղղությամբ կատարվում են անհրաժեշտ աշխատանքներ:
Այս ամենով հանդերձ մեր հանրությանը կոչ ենք անում տուրք չտալ նմանատիպ տեղեկություններին, չտարածել այդօրինակ կայքերում ու տարբեր հարթակներում առկա կեղծ տեղեկատվությունը, ինչպես նաև բացառապես օգտվել պաշտոնական լրահոսից:

СНБ Армении сообщает о сайтах и страницах, распространяющих дезинформацию, наносящую ущерб безопасности Армении и Арцаха
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении сообщает, что в последнее время в интернете появились новостные сайты сомнительного происхождения и фейковые страницы социальных сетей (например, lurer.live и другие подобные информационные площадки, многочисленные фейковые аккаунты). Последние, особенно в эти дни, распространяют явную дезинформацию о высокопоставленных должностных лицах Армении, аффилированных с ними лицах, бывшем директоре Службы национальной безопасности А.Кярамяне, а также о многочисленных внутриполитических и внешнеполитических явлениях. Эта информация, помимо того, что является лживой, содержат существенные элементы и компоненты, наносящие ущерб безопасности Армении и Арцаха.
Предварительные исследования показывают, что на упомянутых сайтах и информационных площадках есть разнонаправленные следы, в направлении которых ведется необходимая работа.
«В этой связи призываем нашу общественность не вестись на подобную информацию, не распространять ложную информацию на таких сайтах и на различных платформах, пользоваться исключительно официальной новостной лентой», - говорится в сообщении СНБ Армении.