PHOTO-2020-10-20-14-15-35
ԵՄ ավիացիոն անվտանգության ռիսկերի գնահատման խումբը Հայաստանի օդային տարածքն անվտանգ և կառավարելի է ճանաչել
Ռազմական դրության պայմաններում Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն ձեռնարկել է միջոցներ՝ քաղաքացիական և մարդասիրական թռիչքների համար երկրի օդային տարածքի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Կոմիտեն 3 NOTAM- հաղորդագրություն է հրապարակել՝ ուղղված բոլոր ավիաընկերություններին:
Հաղորդագրություններից առաջինը զգուշացնող բնույթի է, որով կոմիտեն օդաչուներին հորդորում է հայ-ադրբեջանական սահմանին ընթացիկ ռազմական գործողությունների պայմաններում թռիչքներից առաջ ռիսկերի լրացուցիչ գնահատում իրականացնել:
Երկրորդ NOTAM –ը տեղեկացնում է ՀՀ օդային տարածքում անօդաչու թռչող սարքերի հնարավոր առկայության մասին՝ միաժամանակ անձնակազմերին խնդրելով անհայտ որևէ թռչող սարք նկատելու դեպքում տեղեկությունն անմիջապես տրամադրել օդային երթևեկության կարգավարներին:
Երրորդով կոմիտեն տեղեկացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի օդային սահմանի որոշակի սահմանափակումների վերաբերյալ. որոշ կետեր փակվել են՝ անվտանգության նկատառաումներից ելնելով: Կոմիտեն նաև ընգծել է օդային երթևեկության կառավարման մարմինների և հակաօդային պաշտպանության ուժերի բարձր մակարդակի համագործակցության մասին:
EUROCONTROL- Աերոնավիգացիոն անվտանգության կազմակերպությունը և EASA- Թռիչքային անվտանգության եվրոպական գործակալությունն իրենց վստահությունն են հայտնել Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից ձեռնարկած քայլերի, պարտավորությունների կատարման և անվտանգության ապահովման քայլերի վերաբերյալ:
«Հաշվի առնելով տարածաշրջանում ռազմական գործողությունները, Քաղավիացիայի կոմիտեն ձեռնարկեց բոլոր միջոցները՝ Հայաստանի օդային տարածքի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Այսօր կարգավարների միջազգային օրն է և ես շնորհավորում եմ՝ հատուկ ընդգծելով օդային անվտանգության գործում նրանց բարձր պրոֆեսիոնալիզմն ու նվիրվածությունը. համավարակի ամենածանր օրերին կարգավարներն ինքնակամ, օրեր շարունակ ինքնամեկուսացվեցին աշխատավայրում, իսկ պատերազմի օրերին շարունակում են շուրջօրյա հերոսական աշխատանքը՝ Հայաստանի օդային տարածքն անվտանգ պահելու և թիկունքի համար անգնահատելի աշխատանք կատարելու համար»,- նշել է Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը:

Группа оценки рисков авиационной безопасности ЕС признала воздушное пространство Армении безопасным
Поддержи А1+!Группа оценки рисков безопасности полетов Европейского союза объявила воздушное пространство Армении безопасным и управляемым.
В условиях военного положения Комитет гражданской авиации Армении принял меры по обеспечению безопасности воздушного пространства страны для гражданских и гуманитарных полетов. Комитет направил всем авиакомпаниям 3 NOTAM сообщения.
Первое сообщение носит предупредительный характер, в котором комитет призывает пилотов перед пролетом во время боевых действий над армяно-азербайджанской границей провести дополнительную оценку рисков.
Второе сообщение информирует о возможном наличии беспилотных летательных аппаратов в воздушном пространстве Республики Армения, при этом прося экипажи в случае обнаружения неизвестного воздушного объекта немедленно предоставить эту информацию авиадиспетчерам.
Третье сообщение комитета касается определенных ограничений на воздушной границе между Арменией и Азербайджаном. Некоторые точки были закрыты по соображениям безопасности. Комитет также отметил высокий уровень сотрудничества между органами управления воздушным движением и силами ПВО.
ЕВРОКОНТРОЛЬ - Организация по авиационной безопасности и EASA - Европейское агентство по безопасности полетов выразили свое доверие шагам, предпринятым Комитетом гражданской авиации Армении и выполнению обязательств по мерам безопасности.
“Учитывая боевые действия в регионе, Комитет гражданской авиации принял все меры для обеспечения безопасности воздушного пространства Армении. Сегодня Международный день авиадиспетчеров. Я поздравляю их и подчеркиваю их высокий профессионализм и преданность делу обеспечения безопасности полетов. В самые тяжелые дни эпидемии диспетчеры добровольно изолировались на работе на несколько дней, а во время войны они круглосуточно продолжают свою героическую работу, выполняя неоценимую работу по сохранению безопасности воздушного пространства Армении”, - заявила председатель Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян.