ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հեռախոսազրույցը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ
Զրուցակիցները քննարկեցին հոկտեմբերի 17-ին հումանիտար զինադադարի շուրջ ձեռքբերված պայմանավորվածությունից հետո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակը:
Նախարար Մնացականյանը, բարձր գնահատելով Ֆրանսիայի և նախագահ Մակրոնի անձնական ներդրումը զինադադարի շուրջ պայմանավորվածության ձեռքբերման գործում, արձանագրեց, որ Ադրբեջանի ռազմական-քաղաքական ղեկավարությունը հերթական անգամ հրաժարվեց իրականացնել իր իսկ կողմից ստանձնած հանձնառությունը և շարունակում է լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիան Արցախի դեմ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդմանը և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:

Телефонный разговор министра ИД Зограба Мнацаканяна с министром ИД Франции Жаном-Ивом Ле Дрианом
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян проинформировал министра иностранных дел Франции Жан-Ива Ле Дриана о ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта после достигнутой 17 октября договоренности о прекращении огня по гуманитарным соображениям.
Мнацаканян высоко оценил личный вклад президента Франции Макрона в достижение соглашения о прекращении огня, отметив, что военно-политическое руководство Азербайджана в очередной раз отказалось выполнить взятые на себя обязательства и продолжает широкомасштабную военную агрессию против Арцаха.
В ходе телефонного разговора Мнацаканян подтвердил приверженность Армении укреплению режима прекращения огня и мирному урегулированию конфликта.