Մնացականյանն ընդգծեց ձեռքբերված պայմանավորվածությունների չիրականացման Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճը
Հոկտեմբերի 18-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Կանադայի ԱԳ նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնի հետ:
Արտգործնախարարները քննարկեցին Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստեղծված իրադրությունը: Նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծեց Ադրբեջանի կողմից պատերազմի հանցագործությունների, այդ թվում Արցախի քաղաքացիական բնակչության և կենսապահովման ենթակառուցվածքների շարունակական թիրախավորման, կրոնական պաշտամունքի վայրերի և մշակութային օբյեկտների հրետակոծման, ինչպես նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված հայ ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի անթույլատրելիությունը։
Անդրադառնալով կրակի դադարեցման վերաբերյալ հոկտեմբերի 10-ի և հոկտեմբերի 17-ի համաձայնություններին՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց ձեռքբերված պայմանավորվածությունների չիրականացման Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճը: ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատեց Հայաստանի դիրքորոշումը կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդման և հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ:
Ողջունելով հոկտեմբերի 17-ին ձեռքբերված հումանիտար զինադադարը՝ նախարար Շամպայնն ընդգծեց վերջինիս պահպանման և կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև համապատասխան վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ներդրումը: Կանադայի ԱԳ նախարարը, իր աջակցությունը հայտնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին, ընդգծեց արտատարածաշրջանային դերակատարների՝ հակամարտությանը չմիջամտելու անհրաժեշտությունը:
Նախարար Մնացականյանն իր հերթին բարձր գնահատեց Կանադայի ղեկավարության սկզբունքային որոշումը՝ իրականացվող հետաքննության շրջանակներում կասեցնել Թուրքիա ռազմավարական նշանակության ապրանքների արտահանման թույլտվությունները։ Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականությանը հնարավոր է հակազդել բացառապես միջազգային հանրության վճռական և գործուն ջանքերի միջոցով:

Мнацаканян подчеркнул деструктивный подход Азербайджана к невыполнению достигнутых договоренностей
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян и министр иностранных дел Канады Франсуа-Филипп Шампань обсудили ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта в связи с развязанной Азербайджаном широкомасштабной агрессией.
Мнацаканян подчеркнул недопустимость осуществляемых Азербайджаном военных преступлений, в том числе постоянные нападения на мирное население Арцаха, на инфраструктуры для жизнеобеспечения, бомбардировки культовых сооружений и культурных объектов, а также бесчеловечное обращение с армянскими военнопленными, оказавшихся под контролем вооруженных сил Азербайджана.
В ходе телефонного разговора, коснувшись договоренностей от 10 и 17 октября о прекращении огня, министр Мнацаканян подчеркнул деструктивный подход Азербайджана. Глава МИД Армении подтвердил позицию Армении по укреплению режима прекращения огня и мирному урегулированию конфликта.
Приветствуя прекращение огня по гуманитарным соображениям, достигнутое 17 октября, министр Шампань подчеркнул необходимость его соблюдения, а также внедрения соответствующих верификационных механизмов. Министр иностранных дел Канады выразил поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ и подчеркнул необходимость невмешательства внерегиональных субъектов в конфликт.
Министр Мнацаканян, в свою очередь, высоко оценил принципиальное решение канадского руководства приостановить экспорт товаров военного назначения в Турцию в рамках продолжающегося расследования.
Зограб Мнацаканян отметил, что противостоять экспансионистской политике Турции можно только решительными и активными усилиями международного сообщества.