ԱԱԾ-ն, պաշտոնապես դիմելով միջազգային իրավասու կառույցներին, հորդորում է չտրվել ադրբեջանական սադրանքներին
Վերջին օրերին ադրբեջանական կողմից, տվյալ երկրի ղեկավարի մակարդակով, ակտիվ լուրեր են շրջանառվում տարբեր երկրների օդային տարածքներով  դեպի Հայաստանի Հանրապետություն քաղաքացիական ինքնաթիռներով, մաքսանենգ ճանապարհով, իբր զինամթերք տեղափոխելու, ինչպես նաև համանման այլ ոչ հավաստի երևույթների վերաբերյալ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը  պաշտոնապես հերքում է նմանօրինակ ստահոդ և հիվանդ երևակայության արդյունք հանդիսացող տեղեկությունները, որոնց տարածումը դարձել է թուրքա-ադրբեջանա-ահաբեկչական վարձկանների դաշինքի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների հիմնական բաղադրիչը և նպատակ ունի հարված հասցնել Հայաստանի Հանրապետության հեղինակությանը, ինչպես նաև գործընկեր ու բարեկամ երկրների հետ ձևավորված ջերմ հարաբերություններին:
Ըստ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տրամադրության տակ գտնվող կոնկրետ տվյալների՝ ադրբեջանական կողմը զբաղվում է դեպի իր տարածք զգալի քանակությամբ ռազմամթերք և վարձկան-ահաբեկիչներ գաղտագողի տեղափոխելու նենգ գործելաոճով, որի մասին են վկայում Բաքվի օդանավակայանից, ադրբեջանական «Սիլկ ուեյ» (Silk Way) բեռնափոխադրող ավիաընկերության «Բոինգ-747» և «ԻԼ-76» ինքնաթիռներով, դեպի տարբեր երկրների ռազմական օդանավակայաններ կատարվող և հետադարձ ուղղությամբ իրականացվող չվերթները. օրինակ՝ արձանագրվել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Բաքվից դեպի Աֆղանստանի Բաղրամի օդանավակայան իրականացվող չվերթը, հոկտեմբերի 17-ին՝ Աֆղանստանի Բաղրամի օդանավակայան– Պակիստանի  Լաշկառ գահի օդանավակայան–Բաքու չվերթը: Նույն երթուղին նախատեսված է նաև հոկտեմբերի 18-ին: Նախատեսված են նաև Բաքվից միջանկյալ օդանավակայանով Կանդագարի օդանավակայան ու հետադարձ չվերթները:
Ավելին, նմանատիպ  չվերթներ են կատարվելու նաև հոկտեմբերի 19-ից հետո: Ընդ որում, նշված չվերթների մի մասը միջազգային չվացուցակների համակարգում բացակայում են, և որոշ օդանավակայաններ չունեն միջազգային դասակարգում:
Ակնհայտ խոսուն և իրադրության մասին հստակ պատկերացում տվող այս տվյալները փաստում են, որ թուրքա-ադրբեջանա-ահաբեկչական դաշինքն այս գործողություններով փորձում է ընդլայնել ահաբեկիչներ և զինամթերք ներգրավելու աշխարհագրությունը, ինչպես նաև իր այդ չարամիտ գործելաոճը կոծկելու նպատակով սեփական հակաօրինական արարքները վերագրել հայկական կողմին՝ դրանով հանդերձ փորձ կատարելով նաև լարվածություններ ստեղծել միջազգային տարբեր հարաբերություններում:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես դիմելով միջազգային իրավասու կառույցներին՝ հորդորում է չտրվել ադրբեջանական սադրանքներին և հիմք չընդունել տարածվող ապատեղեկատվությունը:
Միաժամանակ, կոչ ենք անում քննության առարկա դարձնել մեր կողմից տրամադրված հավաստի տեղեկությունները, բազմակողմանիորեն ստուգել դրանք և հետամուտ լինել պարզաբանելու հիշյալ չվերթներով ռազմական նշանակության բեռների և ուղևորների՝ Ադրբեջան տեղափոխելու իրական հանգամանքներն ու նպատակները:

СНБ, официально обращаясь к компетентным международным структурам, призывает не поддаваться на азербайджанские провокации
Поддержи А1+!Служба национальной безопасности РА официально опровергает распространяемую Азербайджаном на уровне главы государства лживую информацию о том, что боеприпасы ввозятся в Армению контрабандой - гражданскими самолетами из разных стран.
«В последние дни азербайджанская сторона на уровне главы страны активно распространяет дезинформацию о контрабанде оружия в Армению гражданскими самолетами через воздушное пространство разных стран, а также о других подобных недостоверных событиях.
Служба национальной безопасности Республики Армения официально опровергает подобные сведения, которые являются порождением лжи и болезненного воображения, распространение которых стало основным компонентом боевых действий, развязанных турецко-азербайджано-наемническим альянсом, и имеет целью нанести удар по авторитету Республики Армения, а также ее теплым отношениям с партнерами и дружественными странами.
Согласно конкретной информации, имеющейся в распоряжении Службы национальной безопасности Республики Армения, азербайджанская сторона занимается коварной практикой тайного провоза на свою территорию значительного количества боеприпасов и наемников-террористов, о чем свидетельствуют рейсы, совершаемые из аэропорта Баку в военные аэропорты разных стран и обратно самолетами Боинг -747, Ил-76 авиакомпании Азербайджана Silk Way. Например, 16 октября 2020 года зафиксирован рейс Баку-аэропорт Баграм (Афганистан), 17 октября 2020 года – рейс Аэропорт Баграм (Афганистан) – Лашкаргах. Такой же маршрут намечен на 18 октября. Есть также промежуточные рейсы из Баку в аэропорт Кандагар и обратно.
Более того, аналогичные рейсы будут выполняться после 19 октября.
При этом некоторые из указанных рейсов не входят в систему международных авиарасписаний, а некоторые аэропорты не имеют международной классификации.
Эти о многом говорящие данные, которые дают четкое представление о ситуации, доказывают, что турецко-азербайджано-террористический альянс пытается расширить географию привлечения террористов с боеприпасами, но, вместе с тем, приписывает армянской стороне свои незаконные действия с целью прикрытия своей злонамеренной практики, тем самым пытаясь создать напряженность в различных международных отношениях.
Служба национальной безопасности РА, официально обращаясь к полномочным международным структурам, призывает не поддаваться провокациям Азербайджана и не принимать за основу распространяемую дезинформацию.
В то же время мы призываем изучить предоставленную нами достоверную информацию, тщательно и всесторонне проверить ее и добиться выяснения реальных обстоятельств и целей переброски военных грузов и пассажиров в Азербайджан указанными рейсами».