Բացարձակ անմարդկային է արդեն 19 օր դիերի և գերիների փոխանակման հնարավորության բացակայությունը. Արման Թաթոյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի շուրջօրյա ուսումնասիրությունները վկայում են, որ սեպտեմբերի 27-ից Արցախի ու Հայաստանի նկատմամբ ադրբեջանական մեծաթիվ զինված հարձակումներ տարբերակում չեն դնում ռազմական օբյեկտների ու քաղաքացիական բնակավայրերի միջև, իսկ շատ դեպքերում դրանք ուղիղ թիրախավորում են խաղաղ բնակչությանը:
Արգելված զինատեսակներից սպանվում կամ կյանքը խեղող վիրավորումներ են ստանում խաղաղ բնակիչներ: Ինչպես ինձ պարբերաբար տեղեկացնում է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը, վերջիններս գտնվում են Արցախի տարբեր քաղաքներում ու գյուղերում, սակայն շարունակվող ագրեսիվ հարձակումների պաշտճառով բժշկական օգնության անձնակազմերը լիարժեք հնարավորություն չեն ունենում հասնել այդ վայրեր ու մարդկանց ցույց տալ անհրաժեշտ աջակցություն:
Ըստ արցախյան գործընկերոջս՝ Արցախում ադրբեջանական զինված ուժերը հարձակումներ են իրականացրել նաև շտապ բժշկական օգնության մեքենայի ու հոսպիտալի ուղղությամբ, որտեղ պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ եղել են նաև քաղաքացիական անձինք: Պարբերաբար հայտարարվում է զինվորականների թվում զոհերի մասին:
Երեկ տեղի են ունեցել իմ հրատապ խորհրդակցությունները Հայաստանի իրավասու մարմինների հետ, իսկ Արցախում նույնն արել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը: Երկու դեպքում էլ ստացվել են վճռական հավաստիացումներ առ այն, որ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում րոպե առաջ են պատրաստ դիերի ու գերիների փոխանակման, ինչպես նաև անթույլատրելի են համարում նման մարդասիրական հնարավորության բացակայությունը: Ուսումնասիրությունը վկայում է, որ այս պատրաստակամությունը Հայաստանում ու Արցախում մշտապես արտահայտվում է նաև հրապարակայնորեն:
Առկա իրավիճակը միջազգային իրավունքի, մասնավորապես՝ 1949թ֊ի Ժնևյան կոնվենցիաներում ամրագրված և սովորութային մակարդակում գործող միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնարար պահանջների շարունակվող կոպիտ խախտում է: Սա խախտում է ոչ միայն վիրավորումներ ստացած խաղաղ բնակիչների իրավունքները, այլ նաև անարգանք է սպանվածների դիերի նկատմամբ, անմարդկային վերաբերմունք է նրանց մերձավոր ազգականների նկատմամբ:
Միանում եմ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ, ICRC) Եվրասիայի տարածաշրջանային տնօրենի հոկտեմբերի 13-ի հրապարակային մտահոգություններին մարդասիրական հրադադարի բացակայության և իրենց մարդասիրական առաքելությունն իրականացնելու պայմանների բացակայության կապակցությամբ: Մի քանի օր առաջ այս բոլոր հարցերի առնչությամբ խոսել եմ նաև ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Կլեր Մեյթրոյի հետ:
Անհրաժեշտ է րոպե առաջ, օր առաջ դադարեցնել այս արդեն բացարձակ անմարդկային դարձած վերաբերմունքը և ԿԽՄԿ-ի համար ապահովել իր մարդասիրական առաքելությունն իրականացնելու հնարավորություն բոլոր կողմերում: Ընդ որում, պետք է ապահովվի այդպիսի առաքելության ոչ թե ձևական, այլ իրական հնարավորություն:

Абсолютно бесчеловечным является отсутствие возможности обмена телами и пленными на протяжении уже 19 дней: Арман Татоян
Круглосуточный мониторинг Омбудсмена Армении показывают, что при многочисленных вооруженных нападениях Азербайджана на Арцах и Армению, начавшихся с 27 сентября, враг не проводит различия между военными объектами и гражданскими населенными пунктами,  во многих случаях его удары напрямую направлены на гражданское население. Об этом заявил омбудсмен Армении Арман Татоян.
“Запрещенное оружие убивает или ранит мирных жителей”, - сказал он, - “ Защитник прав человека в Арцахе мне регулярно сообщает, что раненные мирные жители находятся в разных городах и селах Арцаха, но из-за продолжающихся агрессивных атак медперсонал не может  добираться до этих мест и оказывать людям необходимую помощь. По словам моего арцахского коллеги, вооруженные силы Азербайджана в Арцахе атаковали машину скорой помощи и больницу, где, по официальным данным, находились и мирные жители. Регулярно сообщается о жертвах среди военных.
Вчера состоялись мои срочные консультации с компетентными органами Армении, и Защитник прав человека Арцаха сделал то же самое в Арцахе. В обоих случаях были получены твердые заверения в том, что и Армения, и Арцах готовы обменяться телами погибших и пленными, поскольку отсутствие такой гуманитарной возможности считают недопустимым. Исследования показывают, что эта готовность всегда публично выражается в Армении и в Арцахе.
Нынешняя ситуация является продолжающимся грубым нарушением международного права, в частности фундаментальных требований международного гуманитарного права, закрепленных на  уровне Конвенций 1949 года. Это не только нарушает права пострадавших мирных жителей, но и является неуважением к телам погибших, бесчеловечным отношением к их близким и родным.
Я присоединяюсь к заявлению регионального директора Международного комитета Красного Креста (МККК), сделанному 13 октября, и выражаю обеспокоенность общественности по поводу отсутствия режима прекращения огня по гуманитарным соображениям и условий для выполнения   гуманитарной миссии МККК. Несколько дней назад я обсудил эти вопросы с главой офиса МККК в Армении Клэр Метро.
Необходимо прекратить это бесчеловечное обращение и предоставить МККК возможность для выполнения его гуманитарной миссии. Должна быть предоставлена реальная возможность для выполнения этой миссии, а не формальная”, - говорится в заявлении Омбудсмена.