Տիգրան Ավինյանն ընտրվել է ՎԶԵԲ Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահող
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀեռավար կարգով հոկտեմբերի 7-ին կայացել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կառավարիչների խորհրդի լիագումար նիստը, որի ընթացքում որոշումներ են ընդունվել կառույցի 2021-2025 թթ. Ռազմավարական և կապիտալի շրջանակի վերաբերյալ և հաստատվել է Բանկի հաշվետվությունը:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից հայտնում են, որ լիագումար նիստում ՀՀ փոխվարչապետ, ՎԶԵԲ-ում Հայաստանի կառավարիչ Տիգրան Ավինյանն ընտրվել է Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահող 2020-2021 թթ. համար: Բանկին Հայաստանի անդամակցությունից ի վեր առաջին անգամ երկրի ներկայացուցիչն ընտրվում է Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահող: 2021 թվականին Երևանը հյուրընկալելու է ՎԶԵԲ տարեկան ժողովը:
ՎԶԵԲ տարեկան ժողովում Հայաստանը ներկայացրել և 2021-2025 թթ. Ռազմավարական և կապիտալի շրջանակի ու ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության ուղղությունների վերաբերյալ ելույթով հանդես է եկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ, ՎԶԵԲ-ում Հայաստանի փոխկառավարիչ Ավագ Ավանեսյանը: Նա ներկայացրել է նաև Արցախի նկատմամբ Թուրքիայի աջակցությամբ ու ահաբեկիչների ներգրավմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած հարձակման մանրամասները, անդրադարձել ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորմանը: Նշվել է, որ Ադրբեջանի գործողություններն արդեն իսկ երկարատև և խորը վնաս են հասցրել տարածաշրջանի տնտեսական կայունությանը և կարող են հանգեցնել հումանիտար ճգնաժամի:

Тигран Авинян избран вице-председателем Совета управляющих ЕБРР
7 октября в дистанционном формате состоялось пленарное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), в ходе которого были приняты решения относительно стратегии и финансового оборота структуры в 2021 - 2025 годах. Был утвержден отчет банка.
Тигран Авинян был избран заместителем председателя Совета управляющих на 2020 - 2021 годы. Впервые с момента членства Армении в банке, представитель страны избирается вице-председателем Совета управляющих.
На ежегодном собрании ЕБРР с речью о стратегии и капитальном  обороте на 2021 - 2025 гг.  выступил заместитель министра экономики Армении, вице-председатель в ЕБРР от Армении Аваг Аванесян. Он также представил детали нападения Азербайджана на Арцах, совершенного при содействии Турции и причастности террористов. Аваг Аванесян упомянул и об атаках на гражданские населенные пункты.  Было отмечено, что действия Азербайджана уже нанесли долгосрочный  и “серьезный ущерб экономической стабильности региона” и могут привести к гуманитарному кризису.