Էրդողանը պայմանավորվել է Աֆղանստանից ահաբեկչական նոր խմբավորումների ներգրավման մասին. Վահրամ Պողոսյան
Հետախուզության տվյալներով՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պայմանավործավություն է ձեռք բերել Աֆղանստանի Իսլամական կուսակցության առաջնորդ Գուլբեդդին Հիքմեթիյարի հետ Արցախի դեմ պատերազմում ահաբեկչական նոր խմբավորումների ներգրավման մասին: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը։
«Ըստ աղբյուրի, վարձկան-ահաբեկիչներն առաջիկա օրերին կտեղափոխվեն Ադրբեջան: Եվս մի անհերքելի փաստ, որ թուրքական իշխանություններն ամենաբարձր մակարդակով տարածաշրջանը փորձում են վերածել ահաբեկչական որջի:
Գուլբեդդին Հիքմեթիյարն աֆղանական զինյալ է, 1990-ականներին երկու անգամ կարճատև զբաղեցրել է Աֆղանստանի վարչապետի պաշտոնը։ 2003 թվականին ԱՄՆ կողմից հայտարարվել է որպես ահաբեկիչ և մտնում է ՄԱԿ սև ցուցակի մեջ/»,-նշել է նա։

Эрдоган договорился о привлечении новых террористических группировок из Афганистана: Ваграм Погосян
Поддержи А1+!По данным разведки, президент Турции Эрдоган достиг договоренности с лидером Исламской партии Афганистана Гульбеддином Хекматияром о привлечении новых террористических группировок в войну против Арцаха. Об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян.
«Согласно источнику, наемники будут переброшены в Азербайджан в ближайшие дни. Это еще один неоспоримый факт, что турецкие власти пытаются на самом высоком уровне превратить регион в логово террористов», - написал Погосян.
Он добавил, что Гульбеддин Хикметияр — афганский боевик. В 1990-х годах дважды недолго занимал пост премьер-министра Афганистана. В 2003 году США был объявлен террористом и входит в черный список ООН.