Թուրքիայի գործողությունները միտված են Օսմանյան կայսրության վերականգնմանը. վարչապետը՝ TIME հանդեսին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել TIME հանդեսին, որում պատասխանել է Լեռնային Ղարաբաղի սահմանագոտում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմական գործողությունների, Թուրքիայի կողմից տարածաշրջան ահաբեկչական խմբավորումներ տեղափոխելու հետ կապված հարցերի:
Ստորև ներկայացնում ենք հարցազրույցի մասին հոդվածը. «TIME-ի հետ հարցազրույցում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերստին մեղադրանքներ հնչեցրեց առ այն, որ Թուրքիան արդեն իսկ ռազմական միջամտություն է իրականացնում հօգուտ Ադրբեջանի` պնդելով, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պայքարում է տարածաշրջանում իր ազդեցությունն ընդլայնելու համար:
«Հայաստանն ու Ղարաբաղը դարձել են քաղաքակրթական առաջնագիծ», - հոկտեմբերի 2-ին TIME-ի հետ հեռախոսազրույցում ասաց Փաշինյանը՝ մեղադրելով Էրդողանին ի աջակցություն Ադրբեջանի տարածաշրջան 1500–2000 սիրիացի ահաբեկիչներ ուղարկելու մեջ:
Վկայակոչելով Թուրքիայի ռազմական ներխուժումները Սիրիա, Լիբիա, ինչպես նաև Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում Թուրքիայի առճակատումը Հունաստանի հետ, Փաշինյանն ասաց. «Թուրքիայի գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան փորձեր ուղղված Օսմանյան կայսրության վերականգնմանը»:
Հարցին, թե չի կարծում արդյոք, որ հակամարտության նախաշեմին իր կատարած գործողություններով նա սադրեց Ադրբեջանին, Փաշինյանը պատասխանեց, որ իշխանության գալուն պես նա պատմական կոչ արեց` առաջարկելով հակամարտության լուծման նոր բանաձև, որը պետք է բավարարեր ինչպես ադրբեջանցիներին, այնպես էլ հայերին: Ըստ նրա, իր հետագա հայտարարություններն արվել են ի պատասխան Ալիևի մաքսիմալիստական դիրքորոշման:
Փաշինյանն ասաց` որպես զինադադարի պայման, Հայաստանը պնդում է, որ Թուրքիան «դադարեցնի իր ներգրավվածությունը» և «դուրս բերի կամ չեզոքացնի վարձկաններին ու ահաբեկիչներին»:
Նա պնդում էր, որ վարձկաններն ադրբեջանական գյուղերում հալածում են մարդկանց և թալանում ալկոհոլ վաճառող խանութները՝ պահանջելով, որ նրանք հետևեն շարիաթի օրենքներին:

Действия Турции направлены на восстановление Османской империи: интервью премьер- министра журналу TIME
Поддержи А1+!Премьер-министр Армении Никол Пашинян дал интервью журналу “TIME”, в котором ответил на вопросы, связанные с боевыми действиями, развязанными Азербайджаном на границе Нагорного Карабаха, и с перемещением террористических групп в регион, производимым Турцией. Об этом сообщает отдел информации и общественных связей аппарата премьер-министра Республики Армения.
В интервью “TIME” премьер-министр Армении Никол Пашинян вновь обвинил Турцию в военном вмешательстве в пользу Азербайджана, утверждая, что президент Реджеп Тайип Эрдоган всеми силами пытается расширить свое влияние в регионе.
“Армения и Карабах стали линией фронта цивилизации”, - заявил Пашинян в интервью, данном 2 октября по телефону журналу “TIME”, обвинив Эрдогана в отправке 1500 - 2000 сирийских террористов в Азербайджан для оказания ему поддержки.
Ссылаясь на военные вторжения Турции в Сирию, Ливию, а также конфронтацию Турции с Грецией в восточной части Средиземного моря, Пашинян сказал: “Действия Турции - это не что иное, как попытки восстановления Османской империи”. На вопрос, не считает ли он, что своими действиями в преддверии конфликта Пашинян спровоцировал Азербайджан, премьер ответил, что с приходом к власти он сделал исторический призыв, предложив новую формулу решения конфликта, которая должна была удовлетворить как азербайджанцев, так и армян.
Пашинян сказал, что Армения настаивает на том, чтобы Турция прекратила свое вмешательство в конфликт и “вывела или нейтрализовала бы наемников и террористов”.
Пашинян также заявил, что наемники в азербайджанских селах преследуют людей и грабят магазины, продающие алкоголь, требуя, чтобы они соблюдали законы шариата.