Տեղի է ունեցել վարչապետ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը
Տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև:
Զրուցակիցները շարունակել են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի քննարկումը և խոր մտահոգություն հայտնել շարունակվող ռազմական գործողությունների կապակցությամբ: Նրանք նաև մտահոգություն են հայտնել ռազմական գործողություններում Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա գրոհայինների և անօրինական ռազմական խմբավորումների մասնակցության կապակցությամբ:
ՀՀ վարչապետը վերստին ուշադրություն է հրավիրել Թուրքիայի խիստ ապակայունացնող վարքագծի և ռազմական գործողություններին միջամտելու հանգամանքի վրա: Ռուսական կողմը կարևորել է ռազմական գործողությունների շուտափույթ դադարեցումը և խաղաղ գործընթացի վերսկսումը՝ համաձայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ղեկավարների ս.թ. հոկտեմբերի 1-ի հայտարարության:

Состоялся телефонный разговор премьер-министра Пашиняна и Владимира Путина
Состоялся телефонный разговор между премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном и президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Собеседники продолжили обсуждение сложившейся в Нагорном Карабахе ситуации и выразили серьезную озабоченность в связи с продолжающимися военными действиями. Они также выразили озабоченность в связи с вовлечением в военные действия боевиков незаконных вооруженных формирований с Ближнего Востока.
Премьер-министр Республики Армения вновь обратил внимание на факт крайне дестабилизирующего поведения Турции и вмешательства в боевые действия. Российская сторона подчеркнула важность немедленного прекращения военных действий и возобновления мирного процесса в русле заявления президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября 2020 года.