«Թվայնացումը պետական կառավարման համակարգի հեռանկարային զարգացման հիմքն է»․ Հակոբ Արշակյան
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 24-ին ՌԴ Նիժնի Նովգորոդ քաղաքում մասնակցել է  «Արդյունաբերական Ռուսաստանի թվային ոլորտը» միջազգային կոնֆերանսին:
Կոնֆերանսի շրջանակներում կազմակերպված` «ԵԱՏՄ թվային հարթակ երկրների համագործակցություն»  պանելային քննարկման ընթացքում ներկայացվել են թվային հարթակների ստեղծման մոտեցումներն ու հեռանկարները ԵԱՏՄ երկրներում, դրանց անհրաժեշտությունն ու արդիականությունը,  ինչ ընդհանուր ծառայություններ կարող են հիմք հանդիսանալ ԵԱՏՄ֊ում թվային հարթակների զարգացման համար և այլ հարցեր:
Պանելային քննարկմանը մասնակցել են նաև Բելառուսի Հանրապետության կապի և տեղեկատվայնացման նախարար Կոնստանտին Շուլգանը, Ղազախստանի թվային զարգացման, նորարարության և աերոտիեզերական արդյունաբերության նախարար Մուսին Բատիրբեկովիչը, ՌԴ թվային զարգացման, կապի և զանգվածային հաղորդակցության փոխնախարար Մաքսիմ Պարշինը, Ղրղզստանի Հանրապետության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի պետական հանձնաժողովի նախագահ Իսմաիլով Ջապարովիչը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունավբերության նախարարը ներկայացրել է Հայաստանում մինչև 2025թ. ձևավորված թվայնացման ռազմավարության հիմնական ուղղությունները, կարևորել ԵԱՏՄ երկրների հետ ակտիվ համագործակցությունը, փորձի փոխանակումը և համատեղ ծրագրերի իրականացումը՝ առավել զարգացած թվային ենթակառուցվածքներ ունենալու տեսանկյունից: Նախարարը նշել է նաև, որ Հայաստանն ակտիվ համագործակցում է Եվրատնտեսական հանձնաժողովի և ԵԱՏՄ երկրների հետ՝ ԵԱՏՄ թվային օրակարգի՝ բարձր մակարդակով իրականացման համատեքստում:
Հակոբ Արշակյանը կարևորել է նաև ԵԱՏՄ երկրների համար մեկ ընդհանուր թվային հարթակի ստեղծումը, ներկայացրել հարթակի հետ կապված իր տեսլականը՝ կարևոր բաղադրիչները, ԵԱՏՄ անդամ երկրների կողմից իրականացվող քաղաքականությունից, ընթացիկ և մշակման փուլում գտնվող ծրագրերից մինչև օրենսդրական կարգավորումներ, մասնագիտական֊աշխատանքային խմբերի մասին տեղեկատվությունից մինչև միջպետական թվային ծառայությունների մասին բազմալեզու տեղեկատվություն:
«Տնտեսության թվայնացումը ենթադրում է նոր ստանդարտների, ինստիտուտների և էկոհամակարգի, զարգացման ռազմավարությունների ստեղծում և իրագործում: Հայաստանի կառավարությունը թվային օրակարգը համարում է առաջնային, և նաև այդ նպատակին էր ուղղված բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ստեղծումը մեկ տարի առաջ: Նշեմ, որ Նախարարությունը զբաղվում է թվայնացման, ստարտափ էկոհամակարգի և ռազմարդյունաբերության պետական քաղաքականության մշակմամբ և իրականացմամբ»,֊ իր ելույթում նշել է Արշակյանը:
Նա անդրադարձել է Հայաստանում պետական կառավարման ոլորտում թվայնացման ռազմավարության մշակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, նշել, որ շուրջ 10 տարի է՝ երկրում գործում է e-gov թվային հարթակը, որը ոչ միայն տարբեր ծառայությունների առցանց մատուցման հնարավորություն է ընձեռում, այլև հանդիսանում է նորմատիվ իրավական ակտերի ռեեստր: 2021թ. հունվարից կմեկնարկեն միասնական թվային հարթակի ստեղծման աշխատանքները, ինչը ենթադրում է ծավալուն աշխատանք մի քանի ուղղություններով՝ միջազգային փորձի և ներկա իրավիճակի ուսումնասիրություն, մեկ ընդհանուր կոնցեպտի, օրենսդրական կարգավորման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի մշակում, ծրագրային ապահովման մշակում և մեկնարկ:
Հակոբ Արշակյանը նշել է նաև, որ ԵԱՏՄ միասնական թվային հարթակի ստեղծման համար լավ հիմք կարող է դառնալ Ինտեգրված տեղեկատվական համակարգը՝ նախատեսված երկրների միջև տեղեկատվնության և էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համար:
«Կարող ենք փաստել, որ թվայնացումը պետական կառավարման համակարգի արդյունավետ, թափանցիկ և հեռանկարային զարգացման հիմքն է: Այս համատեքստում անխուսափելի և անհրաժեշտ է ԵԱՏՄ երկրների միջև թվայնացմանն ուղղված փոխգործակցության հաստատումն ու փորձի փոխանակման հիման վրա միասնական համապարփակ հարթակի ձևավորումը»,֊ խոսքը եզրափակել է նախարարը:
Կոնֆերանսի ընթացքում համաձայնագիր է կնքվել նաև «Հայփոստ» ՓԲԸ֊ի և Ռուսաստանի փոստի միջև, որով նոր՝ իջեցված դրույքաչափեր են սահմանվել ՀՀ֊ի և ՌԴ֊ի փոստային ծառայությունների միջոցով առաքանիներ ուղարկելու համար:

«Оцифровка является основой перспективного развития системы государственного управления»: Акоп Аршакян
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян 24 сентября в Нижнем Новгороде принял участие в международной конференции “Цифровая сфера промышленной России”.
В ходе панельного обсуждения “Цифровая платформа ЕАЭС. Сотрудничество стран”, организованного в рамках конференции, были представлены подходы и перспективы создания цифровых платформ в странах ЕАЭС, их необходимость и актуальность, общие услуги, которые могут служить основой для развития цифровых платформ в ЕАЭС и другие вопросы.
В панельной дискуссии также приняли участие министр связи и информатизации Республики Беларусь Константин Шульган, министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Казахстана Мусин Батирбекович, заместитель министра цифрового развития, связи и массовых коммуникаций РФ Максим Паршин, председатель Государственной комиссии по информационным технологиям и связи Кыргызской Республики Исмаилов Джапарович.
Министр высокотехнологичных продуктов Армении представил основные направления стратегии оцифровки в Армении до 2025 года. Он отметил важность активного сотрудничества со странами ЕАЭС, обмена опытом и реализации совместных программ с точки зрения развития цифровых инфраструктур. Министр также отметил, что Армения активно сотрудничает с Еврокомиссией и странами ЕАЭС в контексте реализации цифровой повестки ЕАЭС на высоком уровне.
Акоп Аршакян также отметил важность создания единой цифровой платформы для стран ЕАЭС, представил свое видение, связанное с платформой: важные компоненты, политику, осуществляемую странами-֊членами ЕАЭС, от текущих программ до находящихся на стадии разработки, до законодательных регулирований, от информации о специализированных рабочих группах до многоязычной информации о межгосударственных цифровых услугах.
“Оцифровка экономики предполагает создание и реализацию новых стандартов, институтов и экосистемы, стратегий развития. Правительство Армении считает цифровую повестку приоритетной, и именно на эту цель было направлено создание Министерства высокотехнологичной промышленности год назад. Отмечу, что министерство занимается разработкой и реализацией государственной политики оцифровки, стартап экосистемы и военной промышленности”, - отметил в своем выступлении Аршакян.
Он коснулся работ по разработке стратегии оцифровки в сфере государственного управления Армении, отметив, что уже около 10 лет в стране действует цифровая платформа e-gov, которая не только предоставляет возможность онлайн-предоставления различных услуг, но и является реестром нормативных правовых актов. С января  2021 г. начнутся работы по созданию единой цифровой платформы, что предполагает объемную работу по нескольким направлениям: изучение международного опыта и нынешней ситуации, разработка единой концепции, документов, необходимых для законодательного регулирования, разработка и запуск программного обеспечения.
Акоп Аршакян также отметил, что хорошей основой для создания единой цифровой платформы ЕАЭС может стать Интегрированная информационная система, предназначенная для информации и электронного документооборота между странами.
“Можем констатировать, что оцифровка является основой эффективного, прозрачного и перспективного развития системы государственного управления. В этом контексте неизбежно и необходимо установление взаимодействия между странами ЕАЭС по вопросам оцифровки и формирование единой всеобъемлющей платформы на основе обмена опытом”, - заключил министр.
В ходе конференции было заключено соглашение между ЗАО “Айпост” и Почтой России, по которому установлены новые, сниженные тарифы на почтовые отправлений через почтовые службы Армении и РФ.