Տնտեսագիտական համալսարան
Տնտեսագիտական համալսարանում դադարեցնում են ուսումնական գործընթացը, մինչև Դ․ Գալոյանի՝ ռեկտորի պաշտոնում նշանակումը. հայտարարություն
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կոլեկտիվի կողմից ձևավորված կազմկոմիտեի հայտարարությունը:
Ս.թ. հուլիսի 17-ին կայացած մրցույթում «ՀՊՏՀ» ՊՈԱԿ խորհրդի անդամների ձայների 2/3-ով ռեկտորի պաշտոնում ընտրվել է Դիանա Գալոյանը: «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն՝ ՀՀ Կառավարությունը հաստատում է ռեկտորի ընտրության արդյունքները, ինչն ընտրությունից ավելի քանի երկու ամիս անց դեռևս չի իրականացվել։
Ս.թ օգոստոսի 28-ին ՀՊՏՀ գիտական խորհուրդը դիմել է և´ ՀՀ վարչապետին, և´ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարին՝ խնդրելով պարզաբանել, թե ինչու օրինական ընտրված ռեկտորը մինչ օրս նշանակված չէ պաշտոնում։
Երեկ համալսարանի աշխատակիցները և ուսանողները երթ են իրականացրել դեպի ՀՀ Կառավարություն՝ այս հարցով պարզաբանում ստանալու համար, սակայն մինչ այս պահը ՀՊՏՀ-ն չի ստացել որևէ պատասխան։
Տեղեկացնում ենք, որ ՀՊՏՀ կոլեկտիվի գերակշիռ մեծամասնության որոշմամբ ժամանակավորապես դադարեցվում է ուսումնական գործընթացը՝ մինչև Դ Գալոյանի՝ օրենքով սահմանված կարգով ռեկտորի պաշտոնում նշանակումը։
Քաջ գիտակցելով պատասխանատվությունը ուսանողների և մյուս շահառուների հանդեպ և հայցելով նրանց ներողամտությունը՝ հայտնում ենք, որ այս պարտադրված քայլը բխում է նաև ուսանողների շահերից, քանի որ կրթության որակը ենթադրում է կայունություն երկարաժամկետ կտրվածքով։
Միևնույն ժամանակ, ԿԳՄՍ նախարարին և ՀՀ Կառավարության ներկայացուցիչներին հրավիրում ենք համալսարան՝ ծանոթանալու ՀՊՏՀ կոլեկտիվի դիրքորոշմանը։

В экономическом университете временно прекращают учебный процесс, до назначения ректором Дианы Галоян: заявление
Организационный комитет, сформированный сотрудниками Армянского государственного экономического университета, распространил заявление о том, что учебный процесс временно приостановлен до назначения ректором Дианы Галоян.
«Диана Галоян была избрана ректором 2/3 голосов членов Правления АГЭУ на конкурсе, проведенном 17 июля этого года. Согласно пункту 4 статьи 15 Закона Республики Армения “О высшем послевузовском профессиональном образовании”, правительство утверждает результаты выборов ректора, которые не были утверждены более чем через два месяца после выборов.
28 августа Ученый совет АГЭУ обратился к премьер-министру Республики Армения, министру образования, науки, культуры и спорта Республики Армения с просьбой объяснить, почему законно избранный ректор до сих пор не назначен на должность.
Вчера сотрудники университета и студенты прошли маршем к правительству за разъяснениями по этому поводу, но пока ответа АГЭУ не получил.
Обращаем Ваше внимание на то, что по решению подавляющего большинства сотрудников АГЭУ учебный процесс временно приостановлен до  назначения Дианы Галоян на должность ректора в соответствии с законом.
Осознавая ответственность перед студентами и перед другими сотрудниками, приносим им извинения и сообщаем, что этот вынужденный шаг отвечает и интересам студентов, так как качество образования предполагает долгосрочную стабильность.
Одновременно приглашаем министра образования, науки, культуры и спорта, представителей правительства Республики Армения в университет для ознакомления с позицией коллектива АГЭУ».