Բացվել է «Երջանկության ճանապարհ» ցերեկային խնամքի կենտրոնը
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը իրականացնում է սոցիալական աջակցության մի շարք ծրագրեր: Սեպտեմբերի 22-ին հանդիսավոր կերպով բացվեց «Երջանկության ճանապարհ» հաշմանդամություն ունեցող անձանց ցերեկային խնամքի կենտրոնը, որն իրականություն է դարձել Հիմնադրամի ամերիկահայ բարերարներ Արևիկ և Արամայիս Մաթևոսյանների նախաձեռնությամբ և ֆինանսավորմամբ, ինչպես նաև Հիմնադրամի և «Երջանկության ճանապարհ» ՀԿ-ի համատեղ ջանքերով:
Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանը, Էջմիածնի քաղաաքապետ Դիանա Գասպարյանը, ներկայացուցիչներ «Հայաստան» համահայակական հինադրամից, Երևանի քաղաքապետրանից և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից։
Մինչ ուսումնական տարվա մեկնարկը շենքում և հարակից տարածքում իրականացված բարեփոխումները նոր շունչ են պարգևել կենտրոնին՝ բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով շահառուների առօրյան հաճելի միջավայրում կազմակերպելու համար: Ցերեկային կենտրոնի շահառուներին տրամադրվելու է օրական երեքանգամյա սնունդ, ինչպես նաև ապահովվելու է տնից-կենտրոն և կենտրոնից տուն տեղափոխումը հարմարեցված տրանսպորտային միջոցով։
Ծրագրի նպատակն է իրականացնել ցերեկային կենտրոնի անխափան գործունեությունը՝ բազմաֆունկցիոնալ մասնագիտական թիմի ներգրավմամբ, ապահովելով 20-25 շահառուների ցերեկային խնամքն ու առօրյա զբաղվածությունը, ներառյալ ֆիզիկական, ստեղծագործական և մտավոր ներուժի զարգացում, սոցիալական ինտեգրում։
Այսպիսով, մտավոր խնդիրներ ունեցող անձինք հնարավորություն կունենան լիարժեքորեն և հավասարապես օգտվելու մարդու իրավունքներից և հիմնարար ազատություններից:
ՀՀՀ առաքելությունը համահայկական ցանցային համակարգի ձևավորումն է, որի նպատակը Հայաստանի, Արցախի, ինչպես նաև աշխարհասփյուռ հայկական համայնքների համաչափ, կայուն և փոխկապակցված զարգացման ապահովումն է՝ հիմնվելով ընդհանուր ինքնության վրա։

Oткрылся центр по дневному уходу «Дорога счастья»
Всеармянский Фонд “Айастан” реализует ряд программ социальной помощи. 22 сентября торжественно был открыт новый центр по дневному уходу за людьми с ограниченными возможностями “Дорога к счастью”. Это стало реальностью благодаря инициативе и при финансировании американских благотворителей армянского происхождения Аревик и Арамаис Матевосян и совместными усилиями фонда и ОО “Дорога счастья”.
В церемонии открытия приняли участие губернатор Армавира Амбарцум Матосян, мэр Эчмиадзина Диана Гаспарян, представители Всеармянского фонда “Айастан” и Министерства труда и социальных вопросов и мэр Еревана.
Работы по благоустройству в здании и на прилегающей территории, проведенные перед началом учебного года, создали в центре благоприятные условия для бенефициаров. Бенефициары центра будут обеспечены трехразовым питанием, а также доставкой в центр и обратно на адаптированном транспорте.
Цель проекта – обеспечить работу центра с привлечением многофункциональной профессиональной команды, обеспечивающей дневной уход и ежедневную занятость 20 - 25 бенефициаров, включая развитие их физического, творческого, умственного потенциала и социальную интеграцию.
“Таким образом, люди с ограниченными интеллектуальными возможностями будут иметь возможность пользоваться полными и равными правами человека и основными свободами”, - говорится в заявлении фонда.
Миссия Всеармянского фонда “Айастан” - создание общеармянской сетевой системы, цель которой - обеспечение сбалансированного, устойчивого, взаимосвязанного развития Армении, Арцаха, а также армянских общин во всем мире, основанного на общей идентичности.