Ֆրանսիան ձեր կողքին է՝ նպաստելու ձեր տնտեսության նոր վերելքին. Էմանուել Մակրոնը շնորհավորել է Արմեն Սարգսյանին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
«Պարոն նախագահ, սիրելի բարեկամ,
Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ իմ և ֆրանսիացի ժողովրդի անունից Ձեզ եմ հղում իմ ամենաջերմ շնորհավորանքները:
Ֆրանսիան և Հայաստանը կարող են հպարտանալ պատմական կապերի, համատեղ հիշողության և ընդհանուր տեսլականի վրա հիմնված հագեցած փոխհարաբերությունների համար: Այս առանձնահատուկ կապերն առավել քան երբևէ կազմում են մի հարստություն, որը մենք պարտավոր են զարգացնել: Դրանք մեզ դարձնում են ավելի ուժեղ՝ դիմագրավելու այն մարտահրավերներին, որոնք ծառացել են մեր երկրների առջեւ:
Ցանկանում եմ Ձեզ վստահեցնել, որ Ֆրանսիան վճռական է՝ աջակցելու Հայաստանին փոփոխությունների այն խիզախ գործում, որ ձեռնարկել է Հայաստանի կառավարությունը 2018 թվականից ի վեր: Ֆրանսիան ձեր կողքին է՝ նպաստելու ձեր տնտեսության նոր վերելքին, ինչպես նաև աջակցելու Հայաստանին՝ ներդնելու երկարատև կոնկրետ ծրագրեր առողջապահության ոլորտում և կլիմայական փոփոխությունների հետևանքների դեմ պայքարում: Առավել քան երբևէ մեր երկկողմ հարաբերությունների բոլոր դերակատարները պատրաստ են աջակցել բարեփոխումներին եւ մասնակցել տնտեսական վերելքին: Հակառակ COVID-19 համավարակի հարկադրանքին, ես գոհունակություն եմ հայտնում համալսարանական, կրթական եւ մշակույթի ոլորտներում մեր համագործակցության վերջին ձեռքբերումների կապակցությամբ:
Առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ ընդգծել, որ Ֆրանսիան, որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, ոչ մի ջանք չի խնայի՝ հասնելու կողմերի միջեւ բանակցությունների արագ վերսկսմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ տևական կարգավորման հույսով:

Франция рядом с Вами, чтобы внести свой вклад в новый рост Вашей экономики: Эммануэль Макрон – Армену Саркисяну
Поддержи А1+!Президенту Республики Армения Армену Саркисяну по случаю праздника Независимости Армении поздравительное послание направил президент Французской Республики Эммануэль Макрон. В послании, в частности, говорится:
«Господин Президент, дорогой друг!
По случаю Дня независимости Республики Армения от своего имени и от имени французского народа шлю Вам мои самые теплые поздравления!
Франция и Армения могут гордиться своими историческими узами, совместной памятью и насыщенными взаимоотношениями, основанными на общем видении. Эти особые узы, более чем когда-либо, являются сокровищницей, которую мы должны культивировать. Они делают нас сильнее, чтобы противостоять вызовам, с которыми сталкиваются наши страны.
Я хочу заверить Вас, что Франция полна решимости оказывать содействие Армении в ее мужественной работе преобразований, проводимой правительством Армении с 2018 года. Франция рядом с Вами, чтобы внести свой вклад в новый рост Вашей экономики, а также поддерживать Армению, реализовывать долгосрочные конкретные программы в области здравоохранения, бороться с последствиями изменения климата. Более чем когда-либо все участники наших двусторонних отношений готовы поддерживать реформы и участвовать в Вашем экономическом росте. Несмотря на эпидемию COVID-19, я доволен недавними достижениями нашего сотрудничества в области науки, образования и культуры.
Я хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы подчеркнуть, что Франция как сопредседатель Минской группы не пожалеет сил для достижения скорейшего возобновления переговоров между сторонами, надеясь на мирное и прочное урегулирование нагорно-карабахского конфликта.