Ռուստամ Բադասյանը ԱՄՆ դեսպանի հետ քննարկել է հակակոռուպցիոն և ոստիկանության ոլորտների բարեփոխումների ընթացքը
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Նախարարը դեսպանի հետ քննարկել է հայաստանյան բարեփոխումների լայն օրակարգի անկյունաքարային ոլորտներին՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի և ոստիկանության բարեփոխումներին վերաբերող մի շարք հարցեր, այդ համատեքստում անդրադարձել ԱՄՆ կառավարության հետ համագործակցության արդյունքներին ու փոխգործակցության հետագա հնարավորություններին։
Մասնավորապես՝ Ռուստամ Բադասյանը խոսել է նոր Պարեկային ծառայության ստեղծման, դիմորդների հավաքագրման գործընթացներից, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման նպատակով Գլխավոր դատախազությունում ձևավորված հատուկ ստորաբաժանումից, կոռուպցիայի դեմ պայքարի նպատակով ստեղծվելիք Հակակոռուպցիոն կոմիտեի և Հակակոռուպցիոն դատարանի ուղղությամբ տարվող աշխատանքներից, ինչպես նաև ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ համագործակցության դրական արդյունքներից։
Նախարար Բադասյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին թվարկված ոլորտներում բարեփոխումներ իրականացնելու նպատակով ցուցաբերած շարունակական աջակցության համար և ընդգծել, որ ընթացիկ արդյունքներն արդեն իսկ խոսում են երկու երկրների կառավարությունների հարաբերությունների որակի մասին։
Դեսպան Լին Թրեյսին շնորհակալություն է հայտնել նախարարին Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսությունը սկսելուն ընդառաջ հանդիպելու և Հայաստանի հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգի իրականացման հարցում՝ մասնավորապես՝  նոր հակակոռուպցիոն հաստատությունների ձևավորման և ոստիկանության բարեփոխումների շուրջ, Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցությունը քննարկելու համար։

Рустам Бадасян обсудил с послом США процесс реформ в антикоррупционной и полицейской сферах
Министр юстиции Рустам Бадасян принял делегацию во главе с чрезвычайным и полномочным послом США в Армении Лин Трейси.
Министр обсудил с послом ряд вопросов, касающихся борьбы с коррупцией и реформ полиции, в этом контексте он коснулся результатов сотрудничества с правительством США и дальнейших возможностей сотрудничества.
В частности, Рустам Бадасян говорил о создании новой патрульной службы, процессах набора кандидатов, о создании в Генпрокуратуре специального подразделения с целью конфискации имущества незаконного происхождения, о работах, проводимых в направлении Антикоррупционного комитета и Антикоррупционного суда с целью борьбы с коррупцией, а также о положительных результатах сотрудничества с США.
Министр Бадасян выразил благодарность послу за последовательное содействие в проведении реформ в перечисленных сферах и подчеркнул, что текущие результаты говорят о качестве отношений между правительствами двух стран.
Посол Лин Трейси выразила благодарность министру за встречу в преддверии заседания Армяно-американского стратегического диалога и за реализацию повестки амбициозных реформ Армении, в частности, за формирование новых антикоррупционных учреждений и реформы полиции, а также за обсуждение возможностей продолжительного содействия Соединенных Штатов.