Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Լոնդոնում հանդիպել է ՄԹ նախարար Ուենդի Մորթնի հետ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որն իր արձակուրդի մի մասն անցկացնում է արտերկրում, Լոնդոնում հանդիպել է Միացյալ Թագավորության Եվրոպական հարևանության և Ամերիկայի հարցերով մշտական նախարար Ուենդի Մորթնի հետ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման ու խորացման հեռանկարներին: Նախարար Ուենդի Մորթնը տեղեկացրել է, որ հաջորդ տարի Միացյալ Թագավորությունը նախատեսում է հյուրընկալել Կլիմայի փոփոխության 26-րդ գագաթնաժողովը (COP26), որին ակնկալվում է նաև Հայաստանի մասնակցությունը: Նախարարը հետաքրքրվել է կլիմայի փոփոխության մարտահրավերների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներով, ինչին ի պատասխան՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ ինքն անձամբ «կանաչ» մոտեցման կողմնակից է և մշտապես կարևորել ու կարևորում է բնապահպանությունը: Հայաստանի նախագահն այդ համատեքստում խոսել է Ծիծեռնակաբերդում, Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի տարածքում համազգային այգի՝ «Հայ պարկ» հիմնելու իր գաղափարի մասին, որն ուղղված է լինելու նաև Երևանի կանաչ տարածքների ավելացմանը:
Նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է նաև նախագահական մի շարք այլ նախաձեռնություններ: Մասնավորապես անդրադառնալով ATOM (Advanced Tomorrow)-ին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում գիտության և նոր տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված այս նախաձեռնության շրջանակում մեծ ուշադրություն է դարձվելու հատկապես արհեստական բանականության, մաթեմատիկական մոդելավորման, թվային տվյալների կառավարման և մի շարք այլ ոլորտների: Տեղեկացնելով, որ աշխարհի մի շարք խոշոր ընկերությունների, ինչպիսիք են IBM-ը, Siemens-ը, Thales-ը, Dassault-ը, Safran-ը, «Լեոնարդոն», ինչպես նաև՝ հայտնի համալսարանների ու գիտական կենտրոնների հետ արդեն նախաձեռնության շրջանակում համագործակցելու նախնական համաձայնություն կա, նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ուրախ կլինեն համագործակցել նաև բրիտանական ընկերությունների, համալսարանների և գիտական կենտրոնների հետ:
Նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանում հաջորդ տարի նախատեսվող STARMUS 6-րդ միջազգային փառատոնին, ամենամյա «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ին և նախարար Մորթնին հրավիրել մասնակցելու այդ միջոցառումներին։

Президент Армен Саркисян, который проводит часть своего отпуска за рубежом, в Лондоне встретился с британским министром Уэнди Мортон
Поддержи А1+!Президент Армении Армен Саркисян, который проводит часть своего отпуска за рубежом, в Лондоне встретился с постоянным министром по делам европейского соседства и Америк Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Уэнди Мортон.
В ходе встречи стороны коснулись перспектив развития и углубления сотрудничества между двумя странами. Министр Венди Мортон сообщила, что в следующем году Великобритания планирует провести 26-й Конференцию ООН об изменении климата (COP26), на которой также ожидается участие Армения.
Министр поинтересовался подходами Армении к проблемам изменения климата, в ответ президент Армен Саркисян отметил, что лично является сторонником «зеленого» подхода и всегда подчеркивал и продолжает подчеркивать важность охраны природы. В этом контексте президент Армении рассказал о своей идее создания на территории Мемориала Геноцида армян общенационального «Армянского парка», который будет направлен на увеличение зеленых зон Еревана.
Президент Саркисян представил также ряд других президентских инициатив. Коснувшись, в частности, инициативы АТОМ (Advanced Tomorrow), президент отметил, что в рамках этой инициативы, направленной на развитие науки и новых технологий в Армении, большое внимание будет уделено, в частности, искусственному интеллекту, математическому моделированию, управлению цифровыми данными и ряду других сфер.
Сообщив, что уже есть предварительная договоренность о сотрудничестве с рядом крупных компаний мира, таких как IBM, Siemens, Thales, Dassault, Safran, «Леонардо», а также известными университетами и научными центрами в рамках инициативы. президент Саркисян отметил, что будут рады также сотрудничеству с британскими компаниями, университетами и научными центрами.
Президент Саркисян также коснулся 6-го международного фестиваля STARMUS, который состоится в Армении в следующем году, ежегодного «Армянского саммита идей» и пригласил министра Мортона принять участие в этих мероприятиях.