Տնտեսվարողներն իրազեկվել են ԵԱՏՄ տարածքում պետական գնումների նոր կանոնների մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում հանդիպում է կազմակերպվել տեքստիլի և փայտամշակման ու կահույքագործության ոլորտներում գործունեություն ծավալող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, որն անցկացրել է նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը։
Էկոնոմիկայի փոխնախարարը տեղեկացրել է ներկաներին, որ հանդիպման նպատակն է ծանոթացնել տնտեսվարողներին ԵԱՏՄ տարածքում պետական գնումների նոր կանոնների մասին և համատեղ ուժերով ձևավորել հայակական կողմի միասնական դիրքորոշումը, որը կբխի գործարար համայնքի շահերից։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից համատեղ մշակման փուլում են գտնվում Պետական (մունիցիպալ) գնումների նպատակների համար ԵԱՏՄ տարածքում ապրանքի ծագման երկրի հավաստման Կարգը, ինչպես նաև Եվրասիական արդյունաբերական արտադրանքի ռեեստրի վարման կանոնները։ Վերոհիշյալ Կարգին կից հավելվածում ընդգրկված են մի շարք արդյունաբերական ապրանքներ, որոնց մասով ծագման երկիրը որոշվում է որոշակի տեխնոլոգիական և արտադրական պայմաններին համապատասխան, և այս դեպքում ԵԱՏՄ անդամ երկրներն առաջնորդվում են կոոպերացիոն սկզբունքով։
Վարոս Սիմոնյանը նշել է, որ նոր կանոններին համապատասխանելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել ռեեստրում։ Նա հայտնել է նախարարության պատրաստակամությունը աջակցել տնտեսվարողներին իրենց արտադրանքի արտահանման հետ կապված խնդիրների լուծման հարցում։ Այդ նպատակով նախարարի տեղակալը հորդորել է հանդիպման մասնակիցներին մանրամասն ուսումնասիրել վերը նշված փաստաթղթերն ու ներկայացնել առաջարկություններ, որոնք կուսումնասիրվեն և ըստ անհրաժեշտության կարտացոլվեն փաստաթղթերի վերջնական տարբերակներում՝ այդպիսով բացառելով արտադրողների համար ոչ շահավետ կետերի կամ պահանջների առկայությունը։ Ընկերությունների ներկայացուցիչներին փոխնախարարը նաև խորհուրդ է տվել մշտապես աշխատել արտադրանքի մրցունակության բարձրացման ուղղությամբ։
Առաջիկայում նախատեսվում է նման հանդիպում-քննարկում կազմակերպել նաև քիմիական արդյունաբերության և մեքենաշինության ոլորտների ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։

Photo_1_10.09.2020_n
В Министерстве экономики была организована встреча с представителями компаний, занимающихся текстильной и деревообрабатывающей деятельностью, которую провел заместитель министра Варос Симонян.
Замминистра сообщил присутствующим, что цель встречи - ознакомить хозяйствующих субъектов с новыми правилами госзакупок, действующими на территории ЕАЭС и совместными усилиями сформировать единую позицию армянской стороны, которая будет исходить из интересов бизнес сообщества.
На стадии совместной разработки Евразийской экономической комиссией и государствами-членами ЕАЭС находятся порядок подтверждения страны происхождения товара на территории ЕАЭС для целей государственных (муниципальных) закупок, а также правила ведения реестра Евразийской промышленной продукции. В приложении к вышеуказанному порядку включен ряд промышленных товаров, в отношении которых страна происхождения определяется в соответствии с определенными технологическими и производственными условиями, и в этом случае страны-члены ЕАЭС руководствуются кооперационным принципом.
Варос Симонян отметил, что для соблюдения новых правил необходимо зарегистрироваться в реестре. Он выразил готовность министерства содействовать хозяйствующим субъектам в решении проблем, связанных с экспортом их продукции. С этой целью заместитель министра призвал участников встречи детально изучить вышеуказанные документы и представить предложения, которые будут изучены и при необходимости будут отражены в окончательных вариантах документов, тем самым исключив наличие пунктов или требований, невыгодных для производителей. Представителям компаний замминистра также посоветовал постоянно работать в направлении повышения конкурентоспособности своей продукции.
В ближайшее время планируется организовать подобную встречу-обсуждение также и с представителями компаний в сфере химической промышленности и машиностроения.