c8481624-dcb4-4c5b-a9ca-6ad92cdfe89e_w1023_r1_s
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ղեկավար Թեդրոս Գեբրիեսոսն երկուշաբթի օրն ասաց, որ աշխարհը պետք է ավելի լավ պատրաստված լինի հաջորդ համաճարակին՝ կոչ անելով երկրներին ներդրումներ կատարել հանրային առողջապահության ոլորտում:
Ավելի քան 27,19 միլիոն մարդ վարակվել է աշխարհում նոր կորոնավիրուսով: Զոհերի թիվն անցել է 888 հազարը 2019 թ-ի դեկտեմբերից, երբ Չինաստանում հայտնաբերվել են առաջին դեպքերը:
«Սա վերջին համաճարակը չէ: Պատմությունը մեզ սովորեցնում է, որ բռնկումներն ու համաճարակները մեր կյանքի մասն են: Բայց հաջորդ համաճարակի ժամանակ, աշխարհը պետք է ավելի պատրաստ լինի, քան այսօր», - ասել է ԱՀԿ ղեկավարը ճեպազրույցի ընթացքում:
ԱՀԿ ղեկավարի օգնական Մարիանգելա Սիմաոն իր հերթին ասել է, որ ԱՀԿ-ն Չինաստանի հետ աշխատում է, որպեսզի COVID-19-ի դեմ չինական ցանկացած պատվաստանյութ համապատասխանի միջազգային պահանջներին: Sinovac Biotech ընկերության ղեկավարը կիրակի օրը հայտնել էր, որ չինական ընկերության աշխատակիցների և նրանց ընտանիքների մոտ 90% -ը պատվաստվել են փորձնական պատվաստանյութով, որը մշակվել է երկրի արտակարգ իրավիճակների ծրագրի շրջանակներում:
Իր հերթին ԱՀԿ խորհրդական Բրյուս Ալդվարդը տեղեկացրեց, որ ԱՀԿ-ը բանակցություններ է վարում Հնդկաստանի հետ պատվաստանյութի գլոբալ COVAX ծրագրին միանալու համար: ԱՀԿ-ը և GAVI պատվաստանյութերի դաշինքը համակարգում են COVAX ծրագիրը` նպատակ ունենալով օգնել ամբողջ աշխարհում պատվաստանյութի գնման և տարածման հարցում: Մի շարք երկրներ, որոնք ապահովել են իրենց սեփական մատակարարումները երկկողմ պայմանագրերի միջոցով, ներառյալ ԱՄՆ-ը, չեն ցանկացել միանալ COVAX- ին:

c8481624-dcb4-4c5b-a9ca-6ad92cdfe89e_w1023_r1_s
Нынешняя пандемия заболевания, вызываемого новым коронавирусом, не является последней, поэтому мир должен заблаговременно готовиться к новой. Как передает ТАСС, об этом заявил в понедельник на брифинге в Женеве генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус.
"Это не последняя пандемия. История учит нас, что вспышки болезней и пандемии являются, по сути, частью жизни", - сказал гендиректор. "Когда придет следующая пандемия, мир должен быть подготовлен [к ней] в большей степени, чем он был в этот раз", - констатировал глава ВОЗ.
По его словам, пандемия заболевания COVID-19, вызываемого новым коронавирусом, "учит всех множеству уроков". "Один из них состоит в том, что здоровье - это не предмет роскоши для тех, кто может его себе позволить, это необходимость и человеческое право", - подчеркнул Тедрос Аданом Гебрейесус и добавил, что система здравоохранения представляет собой "основу общественной, экономической и политической стабильности".
Это означает, продолжил он, что следует инвестировать в "предотвращение, выявление [болезней] и реагирование" на них. Тедрос Аданом Гебрейесус призвал все страны "инвестировать в общественное здравоохранение, и особенно в первичную медицинскую помощь".
В качестве положительного примера глава ВОЗ привел усилия Таиланда по развитию здравоохранения. Он также отметил "трудные решения", принятые Италией в рамках борьбы с коронавирусом, позволившие "взять COVID-19 [название заболевания] под контроль". Среди стран, добившихся хороших результатов в противодействии распространению инфекции, гендиректор назвал также Монголию, Маврикий, Уругвай и ряд других государств.