Այս օրերին հոգ տարեք ոչ միայն ձեր, այլ նաև դասընկերների և ուսուցիչների նկատմամբ. նախարարի ուղերձը
Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը Գիտելիքի օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել.
«Սիրելի՛ աշակերտներ, ուսանողներ, հարգարժա՛ն ուսուցիչներ և դասախոսներ, կրթական ոլորտի պատասխանատուներ, ծնողներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Սեպտեմբերի 1-ի՝ Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ։
Հեշտ չտրվեց մեզ անցած ուսումնական տարին. անսպասելի մարտահրավերները, պայմանավորված կորոնավիրուսի համաճարակով, առաջ բերեցին նոր խնդիրներ՝ դրանց նոր ու հրատապ լուծումներ գտնելու հրամայականով։ Թերևս սա է պատճառը, որ այսօր դպրոցների բակերում երեխաների աղմուկն ու աշխուժությունը չկա, սակայն համավարակը մեզ չի կարող զրկել կրթության իրավունքն ապահովելու հաստատակամությունից, և մեր աշակերտները խորհրդանշական «Սեպտեմբերի 1-ը» դիմավորելու են 14 օրից։
Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ, հատկապես՝ ուսուցիչներին։
Սիրելի' մանկավարժներ, նվիրյալ մարդիկ, որ անցած կես տարում ուժ ու եռանդ գտաք արտակարգ պայմաններում աշխատելու և ուսումնական տարին հաջող ամփոփելու համար։ Մեզ միասին դժվար ճանապարհ է սպասվում. պետք է կարողանանք ապահովել ուսումնական գործընթացի շարունակականությունը, պարտաճանաչ անցկացնել դասերը, արագ կողմնորոշվել փոփոխությունների պայմաններում։ Մաղթում եմ, որ նոր ուսումնական տարին լինի հաղթանակի և բնականոն գործունեությանը վերադառնալու հաջող մեկնարկ։
Սիրելի' աշակերտներ, դուք եք մեր դաշնակիցն ու հենարանը։ Հորդորում եմ որդեգրել պատասխանատու կեցվածք, կատարել սանիտարահիգիենիկ բոլոր պահանջները, ձեր վարքով և պատրաստակամությամբ օգնել թե' ուսուցիչներին, թե' ձեր ընտանիքների ավագ անդամներին` օր առաջ հաղթահարելու մեր պետությանը պատուհասած այս մարտահրավերը, հաղթելու այս կռվում։ Ի վերջո, կրթության
նպատակը մեկն է՝ ձևավորել բանիմաց և օրինապահ քաղաքացի, հայրենասեր և ստեղծարար անհատ։
Կոչ եմ անում ձեզ այս օրերին հոգ տանել ոչ միայն ձեր, այլ նաև դասընկերների և ուսուցիչների նկատմամբ, կրկնապատկել ջանքերը դժվարությունների հաղթահարման, խնդիրների արդյունավետ լուծման ուղղությամբ՝ հանուն Հայաստանի վաղվա օրվա, հանուն յուրաքանչյուրիս բարօրության ու անվտանգ կյանքի։

118702850_10158641606643501_1980251103883781494_o
Призываю вас в эти дни заботиться не только о себе, но и о своих одноклассниках и учителях: послание министра
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян поздравил учеников, студентов, учителей и преподавателей с 1 сентября, с Днем знаний. Об этом Арутюнян написал на своей странице в Facebook.
«Нам нелегко дался прошлый учебный год. Неожиданные вызовы, обусловленные эпидемией COVID-19, привели к новым проблемам, требующим новых и срочных решений. Пожалуй, именно поэтому сегодня во дворах школ нет шума и активности детей, однако эпидемия не может лишить нас твердости обеспечить право на образование, и наши ученики отметят символическое “1 сентября” через 14 дней”, - отметил министр НОКС. Он также поблагодарил всех, особенно учителей, за силы и энергию, затраченную за прошедшие полгода, за работу в чрезвычайных условиях и успешное подведение итогов учебного года. “Нас ожидает трудный путь. Мы должны суметь обеспечить непрерывность учебного процесса, добросовестно проводить уроки, быстро ориентироваться в условиях изменений. Желаю, чтобы новый учебный год стал удачным началом победы и возвращения к нормальной деятельности», - написал Арутюнян.
Обращаясь к ученикам, он отметил, что ученики - их союзники и оплот. Он призвал учеников быть ответственными, исполнять все санитарно-гигиенические требования, своим поведением помогать как учителям, так и старшим членам их семей, чтобы по возможности скорее преодолеть этот вызов, постигший государство, победить в этой борьбе. «Призываю вас в эти дни заботиться не только о себе, но и о своих одноклассниках и учителях, удвоить усилия по преодолению трудностей, эффективному решению проблем во имя завтрашнего дня Армении, во имя благоденствия и безопасной жизни каждого из нас», - написал Арутюнян.
1 сентября учебный процесс начался только для студентов первого курса бакалавриата, а для всех остальных студентов занятия начнутся с 15 сентября. Школы также откроются 15 сентября, первоклассники пойдут в школу 14 сентября.