Խոշտանգումները քրեակատարողական հիմնարկներում քրեական ենթամշակույթի հետևանք են. Ռուստամ Բադասյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊարոն Շաթիրյանը շատ դրական թեկնածու է՝ ՍԴ դատավորի բարձր կոչմանն արժանի թեկնածու: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ դատավորի թեկնածուի պաշտոնում Էդգար Շաթիրյանի առաջադրմանը։
Մյուս թեկնածուների առաջադրման վերաբերյալ նախարարը տեսակետ չհայտնեց։ Ինչ վերաբերում է Գերագույն դատարանի ստեղծման շուրջ քննարկումներին, Բադասյանը նշեց, որ խոսք է գնում բարձրագույն դատական ատյանները միավորելու և ոչ թե որևէ բան քանդելու մասին։
«Ա1+»-ի այն հարցին, թե եթե ՍԴ-ն լուծարվելու էր, արդյոք ավելորդ չէր այն գործողությունները, որոնք այսօր կատարվեցին ՍԴ-ի շուրջ, Բադասյանն արձագանքեց, թե որևէ մարմին չի լուծարվելու, այստեղ կոնցեպտուալ մոտեցման հարց կա։
Իսկ ՍԴ-ն հարմարեցվել է 2015 թվականին ընդունված և ամրագրված Սահմանադրական դատարանի մոդելին։ Բադասյանի խոսքով՝ մոտեցումը պետք է այնպիսին լինի, որ վստահությունը նոր ստեղծվող դատական ատյանի նկատմամբ շեշտակի բարձրանա։
Բադասյանն անդրադարձավ նաև քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարին, նշեց, որ քրեակատարողական հիմնարկներում խոշտանգումների լուրերը տարածվում են հենց քրեական ենթամշակույթի ներկայացուցիչների կողմից: Խոշտանգման մասին խոսելը, ըստ նրա, ավելորդ են.
«Խոշտանգումները քրեակատարողական հիմնարկներում քրեական ենթամշակույթի հետևանք են, մենք հիմա զբաղվում ենք հետևանքը ծնող պատճառի վերացմամբ»,- ասաց նա։

Пытки в уголовно-исполнительных учреждениях – это последствия криминальной субкультуры: Рустам Бадасян (видео)
Господин Шатирян – очень положительный кандидат – кандидат, достойный высокого звания судьи КС. Об этом в беседе с журналистами в НС отметил министр юстиции Рустам Бадасян, обратившись к выдвижению Эдгара Шатиряна на должности кандидата в судьи КС.
Министр не выразил мнения относительно выдвижения других кандидатов. Касательно обсуждений вокруг создания Верховного суда, Бадасян отметил, что речь идет об объединении высших судебных инстанций, а не о разрушении чего бы то ни было.
На вопрос «А1+», что если КС должен был быть ликвидирован, не были ли излишни действия, которые проводились сегодня вокруг КС, Бадасян ответил, что ни один орган не будет ликвидирован, здесь есть вопрос концептуального подхода.
А КС был приближен к модели Конституционного суда, принятой и закрепленной в 2015 году. По словам Бадасяна, подход должен быть таким, чтобы доверие к новосозданной судебной инстанции значительно повысилось.
Бадасян также обратился к борьбе с криминальной субкультурой, отметил, что слухи о пытках в уголовно-исполнительных учреждениях распространяют представители криминальной субкультуры. Говорить о пытках, по его мнению, излишне:
«Пытки в уголовно-исполнительных учреждениях – это последствие криминальной субкультуры, мы сейчас занимаемся устранением причины, вызывающей последствие», - сказал он.