Արցախի ՄԻՊ-ն և ԱԺ նախագահը նախաձեռնել են քննարկում համավարակի պայմաններում կրթության իրավունքի վերաբերյալ
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Ազգային ժողովի նախագահի նախաձեռնությամբ օգոստոսի 27-ին ԱԺ նիստերի դահլիճում տեղի է ունեցել «ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի ազդեցությունը կրթության իրավունքի իրացման վրա. հիմնախնդիրները և լուծումները» թեմայով քննարկում, որին մասնակցում էին օրենսդիր ու գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչներ, կրթության ու առողջապահության ոլորտների պատասխանատուներ և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, կարևորելով հանրային քննարկումների դերը տարբեր հիմնախնդիրների լուծման գործում, նշել է, որ իրենց կողմից քննարկումների կազմակերպումը պարբերական բնույթ է կրելու՝ մարդու իրավունքներին առնչվող տարբեր օրախնդիր թեմաների շուրջ:
«Այսօրվա քննարկվող թեմայի համար առանցքային նշանակություն ունեն կրթության իրավունքն ու երեխայի լավագույն շահերի սկզբունքը, և պետք է հասկանալ, թե որտեղ է դրանց միջև հավասարակշռությունը: Հարկ է հիմնախնդիրը դիտարկել երկու տեսանկյուններից. առաջինը կրթության իրավունքի հետ ուղիղ կերպով առնչվող այլ իրավունքներն ու դրանցով պայմանավորված վտանգներն ու հետևանքներն են, իսկ երկրորդը՝ առողջության պահպանման իրավունքին վերաբերող վտանգները: Վերջիններս, ցավոք, մեծապես պայմանավորված են անորոշություններով՝ դժվարեցնելով արդյունավետ որոշումների կայացումն ու իրականացումը: Մենք, որպես որոշում կայացնողներ և հասարակության ակտիվ անդամներ, պետք է փորձենք գտնել և առաջարկել արդյունավետ լուծումներ»,- իր խոսքում ընդգծել է Ա. Բեգլարյանը:
Խոսելով ուսուցման եղանակի մասին՝ Պաշտպանը նշել է, որ կենդանի կրթությունը, բնականաբար, շատ ավելի նախընտրելի է, քան՝ առցանցը. ուստի, պետք է հնարավորինս անել անվտանգ կենդանի կրթություն ապահովելու ուղղությամբ՝ զուգահեռաբար բարելավելով առցանց կրթության համար անհրաժեշտ մասնագիտական ու տեխնիկական պայմանները՝ համավարակի հնարավոր սրացմանն ավելի պատրաստ լինելու նպատակով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը, շեշտադրելով վաղ տարիքի երեխաների ավելի մեծ խոցելիությունն առկա սահմանափակումների պայմաններում, ընդգծել է նախադպրոցական կրթության արդյունավետ կազմակերպման և ընդունելության հանդեպ պետության լրացուցիչ ուշադրության և ջանքերի անհրաժեշտությունը:
ԱՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար, պարետ Ժիրայր Միրզոյանը, ԱՀ կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը և քննարկման մի շարք այլ մասնակիցներ ևս հանդես են եկել ելույթներով, ծավալվել է շահագրգիռ քննարկում տարբեր հարցերի շուրջ: Լիազոր մարմինների ներկայացուցիչները խոստացել են հաշվի առնել քննարկման ընթացքում ներկայացված առաջարկներն ու փաստարկները:

Омбудсмен и председатель НС Арцаха инициировали обсуждение права на образование в условиях эпидемии
По инициативе Защитника прав человека Республики Арцах и председателя Национального собрания 27 августа в зале заседаний НС состоялось обсуждение на тему “Влияние эпидемии COVID-19 на реализацию права на образование. Проблемы и решения”, в котором приняли участие представители законодательной и исполнительной властей, ответственные лица сферы образования и здравоохранения и представители гражданского общества.
С вступительной речью выступил председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян, подчеркнув важность обсуждаемой проблемы в деле реализации прав многих граждан.
Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян, придавая важность роли общественных обсуждений в решении различных проблем, отметил, что организация обсуждений по различным актуальным темам, касающимся прав человека, с их стороны будет носить периодический характер.
“Для обсуждаемой сегодня темы ключевое значение имеют право на образование и принцип соблюдения интересов ребенка, и нужно понять, где равновесие между ними. Проблему надо рассматривать с двух точек зрения - во-первых, других прав, напрямую связанных с правом на образование, и опасности и последствия, обусловленные ими, а во-вторых, опасности, касающиеся права на охрану здоровья. Последние, к сожалению, во многом обусловлены неопределенностью, затрудняется принятие и реализация эффективных решений. Мы, как принимающие решения и активные члены общества, должны попытаться найти и предложить эффективные решения”, - подчеркнул в своей речи А. Бегларян.
Говоря о виде обучения, Защитник отметил, что живое образование, естественно, предпочтительнее, чем онлайн, поэтому необходимо сделать все возможное для обеспечения безопасного живого образования, параллельно улучшая профессиональные и технические условия, необходимые для онлайн-образования, чтобы быть готовыми к возможному обострению эпидемии.
Омбудсмен, акцентируя большую уязвимость детей раннего возраста в условиях существующих ограничений, подчеркнул необходимость дополнительного внимания и усилий государства в отношении эффективной организации дошкольного образования и приема в дошкольные организации.
Министр территориального управления и развития Республики Арцах, комендант Жирайр Мирзоян, министр образования, науки и культуры Республики Арцах Лусине Караханян и ряд других участников обсуждения также выступили с речами. Развернулось заинтересованное обсуждение по различным вопросам. Представители уполномоченных органов пообещали учесть все предложения и аргументы, представленные в ходе обсуждения.