Ռուբեն Սանամյանը հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում ցուցաբերել է բացառիկ արիություն․ ՊՆ խոսնակ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿապիտան Ռ.Սանամյանը, որպես սպա և հրամանատար, հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում ցուցաբերել է բացառիկ արիություն, անձնուրացություն և խիզախություն։ Ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
«Հանրապետության նախագահի 2020 թվականի օգոստոսի 18-ի ՆՀ-189-Ա հրամանագրով վարչապետի միջնորդությամբ կապիտան Ռուբեն Սանամյանը պարգևատրվել է Հայրենիքի շքանշանով՝ արժանանալով Հայաստանի ազգային հերոսի բարձրագույն կոչմանը:
Կապիտան Ռ.Սանամյանը, որպես սպա և հրամանատար, հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում ցուցաբերել է բացառիկ արիություն, անձնուրացություն և խիզախություն։
Կապիտան Սանամյանը հմտորեն ղեկավարել է հատուկ հետախուզական միջոցառումներ իրականացնող խմբի անձնակազմը՝ անձնական օրինակով քաջալերելով զինծառայողներին, առաջադրելով անհատական խնդիրներ, կազմակերպելով «ԱՆՎԱԽ» մարտական դիրքի ուղղությամբ հակառակորդի բազմակի գրոհների կասեցումը, նրա կենդանի ուժին, սպառազինությանն ու ռազմական տեխնիկային հասցնելով զգալի կորուստներ:
Չխնայելով սեփական կյանքը, խմբի մարտիկների հետ միասին դիրքի մատույցներում իրականացրել է բարդ ու վտանգավոր ինժեներական աշխատանքներ, հետախուզմամբ հայթայթել արժեքավոր փաստաթղթեր, զենք, զինամթերք, մի շարք տեխնիկական միջոցներ և այլ տվյալներ:
Որպես հրամանատար՝ կապիտան Սանամյանը ճշգրիտ է վերլուծել հակառակորդի գործողությունները, գնահատել իրադրությունը, նախորոշել հնարավոր զարգացումները և դիրքի անձնակազմի հետ համատեղ ջանքերով անառիկ պահել «Անվախ» մարտական դիրքը:
Կենսագրություն
Ռուբեն Ռազմիկի Սանամյանը ծնվել է 1976թ. սեպտեմբերի 22-ին, Տավուշի մարզի ք. Դիլիջանում: 1995-1997թթ. անցել է պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայություն ՊԲ առաջնագծի զորամասերից մեկում: 2006թ. անցել է պայմանագրային զինվորական ծառայության:

Рубен Санамян в деле обеспечения обороны и безопасности Родины проявил исключительное мужество: пресс-секретарь МО
Поддержи А1+!Удостоенный высшего звания Национального героя Республики Армения капитан Рубен Санамян в деле обеспечения обороны и безопасности Родины, как офицер и командир, проявил исключительное мужество, самоотверженность и отвагу. Об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь министра обороны Армении Шушан Степанян, отметив, что именно Санамян организовал предупреждение многократных атак противника на боевую позицию “Бесстрашная”.
“Капитан Рубен Санамян в деле обеспечения обороны и безопасности Родины, как офицер и командир, проявил исключительное мужество, самоотверженность и отвагу. Капитан Санамян умело руководил группой, осуществляющей специальные разведывательные мероприятия, на личном примере поощряя военнослужащих, выдвигая личные задачи, организовывая предупреждение многократных атак противника на боевую позицию “Бесстрашная”, нанося ощутимые потери его живой силе, вооружению и военной технике”, - написала Степанян.
Пресс-секретарь отметила, что, не жалея собственной жизни, Санамян вместе с бойцами своей группы осуществил сложные и опасные инженерные работы на подступах к позициям, в разведке добывал ценные документы, оружие, боеприпасы, ряд технических средств и другие данные.
“Будучи командиром группы капитан Санамян точно анализировал действия противника, оценивал ситуацию, предупреждал возможные развития и совместными усилиями с личным составом позиции сохранил боевую позицию “Бесстрашная” ”, - отметила Шушан Степанян.
Указом президента Республики Армения Армена Саркисяна от 18 августа капитан Рубен Санамян награжден орденом Отечества и удостоен высшего звания Национального героя Армении. Орден Отечества вручается за исключительные заслуги, имеющие общенациональное значение в сферах обороны, укрепления правопорядка страны, а также в деле создания значимых национальных ценностей. Лицо, награжденное орденом Отечества, считается Национальным героем Армении.
Рубен Санамян родился 22 сентября 1976 года в Тавушской области в г. Дилижане. В 1995 - 1997 гг. прошел обязательную срочную военную службу в одной из воинских частей Армии обороны НКР. В 2006 г. поступил на контрактную военную службу. Женат, имеет двоих детей. В 2012 году Р. Санамян был награжден орденом “Боевой крест” 2-ой степени.