Հայաստանում Covid-19-ի 130-ից ավելի նախկին վարակակիր կամավոր մասնակցել է հակամարմնի հետազոտությանը
Հայաստանում Երևանի պետական բժշկական համալսարանի կողմից իրականացվող Covid-19-ի հակամարմինների կամավոր հետազոտությանն արդեն մասնակցել է 130-ից ավելի մարդ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Երևանի պետական բժշկական համալսարանի Գիտության գծով պրոռեկտոր Կոնստանտին Ենկոյանը:
Նա նշեց, որ հետազոտությունն անվճար է, սակայն կարող են մասնակցել միայն այն մարդիկ, որոնք ունեն կորոնավիրուսի ՊՇՌ թեստի դրական պատասխան:
«Օգոստոսի 18-ի դրությամբ ավելի քան 130 հոգի արդեն նմուշառվել է: Կարծում եմ, որ մենք կունենանք 200-ից ավելի նմուշ, որոնք կուղարկենք թեստավորման և օգոստոսի վերջին արդեն կունենանք առաջին արդյունքները: Կամավոր սկզբունքով կարող են նմուշառման գալ այն մարդիկ, որոնք ունեն ՊՇՌ դրական թեստավորում, սակայն խորհուրդ ենք տալիս, որպեսզի վարակվելուց հետո մոտ 2 ամիս ժամանակ անցնի, որպեսզի պատկերն ավելի հստակ լինի»,- ասաց Կոնստանտին Ենկոյանը:
Հակամարմինների հետազոտությունը տևելու է 6-12 ամիս: Այս ամսվա վերջում առաջին թեստավորումների պատասխաններն ստանալուց հետո, Ենկոյանը նշում է, որ, հավանաբար, հաջորդ ամսվա ընթացքում բոլոր նմուշառվածները ևս մեկ անգամ կնմուշառվեն, որպեսզի տեսանելի լինի օրգանիզմում մեկ ամսվա ընթացքում հակամարմինների փոփոխության պատկերը, հետագա ամիսների ընթացքում պարբերաբար նմուշառում կարվի միայն մի քանիսից:
«Մենք անում ենք հետազոտութուն, որպեսզի հասկանանք՝ այս հիվանդությունից մարդու մոտ իմունիտետ առաջանում է, թե ոչ: Հիմա միջազգային ասպարեզում տարբեր տեսակետներ կան, քանի որ դեռ վաղ է որևէ հստակ բան ասելու համար: Վարակը, երբ մտնում է մարդու օրգանիզմ, հիվանդի մոտ արդեն սկսում է ձևավորվել իմունային պատասխանը: Հակամարմինները մի քանի օրվա ընթացքում սկսում են առաջանալ: Հիվանդության վերջնական շրջանում առաջանում է իմունիտետ IgG-ն: Մեր խնդիրն է պարզել, թե որքան է այն մնում մարդու օրգանիզմում: Այն կարող է նաև երկար կամ կարճ մնալ, կախված հիվանդության ընթացքից»,- նշեց ԵՊԲՀ պրոռեկտորը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու է որոշվել հետազոտությունը սկսել Հայաստանում վարակի տարածման սկզբից շուրջ կես տարի անց, Կոնստանտին Ենկոյանը նշեց, որ այն սկսելու գաղափարը եղել է դեռ մայիս ամսին, սակայն ժամանակային առումով, իրենք չեն ուշացել:
«Մենք այս հետազոտության մասին մտածում էինք մոտ մայիսից սկսած: Մինչև հունիսի սկիզբը Հայաստանում դեռ չկային հակամարմինների որոշման այն որակյալ անալիզները, որոնք մենք ունեցանք հունիսին: Ցանկացած ծրագիր, պետք է ունենա էթիկայի հանձնաժողովի թույլտվություն: Մենք չենք պատրաստվում ինչ-որ բան անել, ուղղակի անելու համար: Հունիսի սկզբին հաստատեց էթիկայի հանձնաժողովը, դրանից հետո գործընթացը սկսվեց: Գտնում եմ, որ մենք պրակտիկորեն ժամանակ չենք կորցրել: Մենք այնքան գրագետ գործեցինք, որ մարտ-ապրիլ ամիսներին հիվանդացածներին կարող ենք այժմ ներառել գործընթացի մեջ»,- ասաց Ենկոյանը:
ԵՊԲՀ Գիտության գծով պրոռեկտոր Կոնստանտին Ենկոյանը նշեց, որ Covid_Antibody նախագծի շրջանակներում իրականացվող գործընթացը բացարձակապես անվնաս է, ինչպես ցանկացած այլ հետազոտություն, որի համար երակից արյուն վերցնելու անհրաժեշտություն կա:
«Մեզ համար շատ կարևոր է ստանալ մարդկանց թույլտվությունը: Ամեն ինչն արվում է կամավորության սկզբունքով, իրենց աչքի առաջ: Ասեղից սկսված, ամեն ինչ հատկացվել է միայն այս հետազոտության համար: Մենք նաև յուրահատուկ հարցաթերթիկ ենք լրացնում նմուշառում անցնողի հետ, որտեղ նշվում է մի քանի կարևոր դրվագ հիվանդության ընթացքի վերաբերյալ: Արդեն տվյալների մեծ բազա է ստացվել»,- նշեց Կոնստանտին Ենկոյանը:
Երևանի պետական բժշկական համալսարանը կիրականացնի նաև Covid-նեյրո պրոյեկտը, որը կուսումնասիրի մարդու նյարդային համակարգի վրա Covid-19-ի հետևանքով առաջացող փոփոխությունները:

В Армении более 130 волонтеров, переболевших Covid-19, приняли участие в исследованиях на антитела
Поддержи А1+!В исследованиях на антитела к Covid-19, проводимых на добровольных началах Ереванским государственным медицинским университетом, участие приняли уже более 130 человек. Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказал проректор по науке Ереванского государственного медицинского университета Константин Енкоян.
Он отметил, что исследование проводится бесплатно, однако участие в нем могут принять только те люди, которые имеют положительный ПЦР тест на Covid-19.
“По состоянию на 18 августа образцы уже взяты у более 130 человек. Думаю, мы получим больше 200 образцов, которые мы отправим на тестирование, и в конце августа получим первые результаты. На забор пробы по добровольному принципу могут прийти те люди, которые имеют положительное ПЦР тестирование, однако мы советуем, чтобы после заражения должно пройти около 2 месяцев, чтобы картина была более четкой”, - сказал Константин Енкоян.
Исследования на антитела продлятся от 6 до 12 месяцев. Енкоян отмечает, после получения результатов первых тестов в конце этого месяца, в течение следующего вновь будут взяты пробы, чтобы стали видны изменения антител в организме в течение месяца, и в течение последующих месяцев также периодически будет проводиться забор проб.
“Мы проводим исследования, чтобы понять, возникает ли у человека иммунитет к этой болезни. Сейчас в мире есть разные точки зрения, и пока рано говорить что-либо конкретное. При попадании инфекции в организм человека начинает формироваться иммунный ответ. В течение нескольких дней начинают появляться антитела. В последний период заболевания возникает иммунитет IgG. Наша задача - выяснить, как долго он остается в организме человека. Она может оставаться долго и, наоборот, в зависимости от хода болезни”, - отметил проректор ЕГМУ.
Касаясь вопроса, почему исследования в Армении начались спустя полгода после начала распространения инфекции, Константин Енкоян отметил, что эта идея была еще в мае, но во временном плане они не опоздали.
“Мы думали об этом исследовании еще с мая. До начала июня в Армении еще не было качественных тестов определения антител. И любая программа должна иметь разрешение Комиссии по этике. Мы не собирались что-то делать, просто чтобы сделать. В начале июня получили утверждение Комиссия по этике, после чего и начался процесс. Я считаю, что мы практически, не потеряли времени. Мы действовали настолько грамотно, что в марте, апреле уже смогли подключить в процесс заболевших”, - сказал Енкоян.
Проректор ЕГМУ по науке Константин Енкоян отметил, что исследования, проводимей в рамках проекта Covid_Antibody, абсолютно безвредны, как и любые другие, для которых проводится забор крови из вены. “Для нас очень важно иметь согласие людей. Все делается по принципу добровольности. С участвующими в исследовании мы заполняем своеобразную анкету, в которой отмечаются важных данные о протекании их болезни. Уже получена большая база данных”, - отметил Константин Енкоян.
Ереванский государственный медицинский университет осуществит также и проект Covid-нейро по изучению последствий Covid-19 на нервной системе человека.