nikol-vehapar-800x533
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին՝ ծննդյան տարեդարձի կապակցությամբ։ Ուղերձում ասված է.
«Նորին Ս. Օծություն Տ.Տ. Գարեգին Բ,
Կաթողիկոս Ամենայն Հայոց
Ընդունեք, խնդրեմ, իմ ջերմագին շնորհավորանքները Ձեր ծննդյան տարեդարձի առիթով:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, բեղմնավոր կյանք եւ արգասաբեր գործունեություն՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հովվապետի Ձեր բարձր պաշտոնում:
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին մեր ժողովրդի կարեւորագույն ինստիտուտներից է, մեր ազգային գիտակցության հենասյուներից մեկը, որը ստեղծվել եւ որպես ազգային հոգեւոր կառույց կայացել է պետական մակարդակում ընդունված որոշումների բերումով:
Այդ որոշումները հայ ժողովրդի պատմության շրջադարձային կետեր են, որովհետեւ պետականության անկման շրջանում հենց Հայ առաքելական եկեղեցին  դարձավ մեր ինքնության միջնաբերդը, հենց եկեղեցական համայնքներն են պահել եւ պահպանել վերստին պետություն ունենալու մեր ժողովրդի երազանքն ու մղումը, եւ այսօրվա մեր պետականությունը այդ երազանքի իրագործումն է:
Եւ հետեւաբար՝ մեր բոլորիս պարտքն է պահպանել եւ ուժեղացնել այդ երազանքը, մեր լուման ներդնել նրա հզորացման գործին, բայց այդ ամենը հնարավոր չի լինի առանց հավատի: Նաեւ սրանում է Վեհափառ Հայրապետի առաքելությունը՝ ուժեղացնել քաղաքացիների հավատը՝ Աստծո, պետականության, ազգային արժեքների, սեփական ուժերի եւ ապագայի նկատմամբ, խրախուսել իրավունքների պաշտպանությունը եւ պարտականությունների կատարումը:

nikol-vehapar-800x533
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание Его Святейшеству Верховному Патриарху и Католикосу всех армян Гарегину II по случаю Дня рождения. В послании говорится:
«Ваше Святейшество Гарегин II,  Католикос всех армян!
Примите, пожалуйста, мои искренние поздравления по случаю Вашего дня рождения!
Желаю Вам крепкого здоровья, плодотворной жизни и плодотворной деятельности на Вашем высоком поприще главы Армянской Апостольской Церкви
Святая Армянская Апостольская церковь - один из важнейших институтов нашего народа, один из столпов нашего национального сознания, созданный и состоявшийся в качестве национальной духовной структуры в силу решений, принятых на государственном уровне.
Эти решения являются поворотными моментами в истории армянского народа, потому что в период падения государственности именно Армянская Апостольская церковь стала цитаделью нашей идентичности, именно церковные общины сохранили мечту и стремление нашего народа вновь иметь государственность, и сегодняшняя наша государство - реализация этой мечты
И, следовательно, долг каждого из нас - хранить и укреплять эту мечту, внести свою лепту в дело ее становления, но все это невозможно без веры. В этом заключается миссия Верховного Патриарха - укреплять веру граждан в Бога, в государственность, в национальные ценности, в собственные силы и в будущее, поощрять защиту прав и выполнение обязанностей.