Ա․ Միրզոյանը մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության խորհրդարանների նախագահների համաժողովին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 20-ին մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության խորհրդարանների նախագահների հինգերորդ համաշխարհային առցանց համաժողովին: Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը ելույթ է ունեցել «Ահաբեկչության դեմ պայքարը եւ բռնի ծայրահեղականությունը» թեմայով՝ մասնավորապես նշելով.
«Տիկին նախագահ,
հարգարժան գործընկերներ,
տիկնայք եւ պարոնայք,
ահաբեկչության եւ բռնի ծայրահեղականության դեմ պայքարն առավելապես կարեւոր է դարձել հատկապես վերջին տասնամյակների ընթացքում: Եթե ես մի բառով պատասխանելու լինեի, թե ինչպես պետք է աշխարհը պայքարի սրա դեմ, ես վստահաբար կասեի՝ բազմակողմանիությամբ: Եւ Միջխորհրդարանական միությունը՝ որպես ամենահին կազմակերպություն, որն իր հիմքում ունի բազմակողմանիություն, ամենահամապատասխան հարթակներից մեկն է վերոնշյալ խնդիրների քննարկման համար:
Ահաբեկչությունն իր բոլոր դրսեւորումներով ուղիղ սպառնալիք է բոլոր երկրների քաղաքացիների համար: Այն մշտական համընդհանուր սպառնալիք է, որը չի ճանաչում սահման կամ կրոն եւ մարտահրավեր է, որին միջազգային հանրությունը միասին պետք է դիմակայի: Ես կարծում եմ, որ մենք շարունակելու ենք պայքարել այս սպառնալիքի դեմ իր բոլոր ձեւերով եւ դրսեւորումներով, վճռականությամբ եւ լիարժեք համախմբվածությամբ:
Մեր օրերում ահաբեկչությունը նաեւ պրոքսի պատերազմների մի դրսեւորում է: Դժբախտաբար, այս մարտավարությանը մենք ականատես ենք լինում նույնիսկ Միջխորհրդարանական միության որոշ անդամ երկրների կողմից: Համաշխարհային հանրությունը կարող է տուժել այսպիսի խելահեղ գործողություններից, եւ խորհրդարանները պետք է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկեն այս մարտահրավերների դեմ պայքարելու հարցում:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը մեծապես կարեւորում է բազմակողմանի միջազգային համագործակցության ընդլայնումն ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակներում եւ հետամուտ է ՄԱԿ-ի բոլոր համապատասխան կոնվենցիաների եւ այլ միջազգային իրավական գործիքների լիակատար իրագործմանը:
Մենք՝ խորհրդարանների նախագահներս, աշխարհում ժողովրդավարության եւ խաղաղության աջակցման շրջանակում պետք է սատարենք Միջխորհրդարանական միության ջանքերին, որը կարեւորագույն երաշխիք է ահաբեկչության եւ բռնի ծայրահեղականության դեմ պայքարելու ու աշխարհում ահաբեկչության նոր զոհեր չունենալու համար:

А. Мирзоян принял участие в конференции спикеров парламентов Межпарламентского союза
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян 20 августа принял участие в Пятом всемирном онлайн-конференции спикеров парламентов Межпарламентского союза. Председатель НС Армении коснулся темы «Борьба с терроризмом и насильственный экстремизм», в частности отметив:
«Госпожа председатель,
Борьба с терроризмом и экстремизмом приобретает все большее значение, особенно в последние десятилетия. Если бы я ответил одним словом, как мир должен бороться с этим, я бы сказал - многосторонностью. А Межпарламентский союз, как старейшая организация, основанная на многосторонности, является одной из наиболее подходящих площадок для обсуждения вышеупомянутых вопросов.
Терроризм во всех его формах представляет собой прямую угрозу для граждан всех стран. Это постоянная универсальная угроза, не признающая границ или религий, и вызов, который международное сообщество должно решать вместе. Думаю, мы продолжим бороться с этой угрозой во всех ее формах и проявлениях решительно и в сплоченно.
В наши дни терроризм также является проявлением прокси-войн. К сожалению, мы наблюдаем эту тактику даже у некоторых стран-членов Межпарламентского союза. Мировое сообщество может пострадать от таких безумных действий, и парламенты должны принять соответствующие меры для решения этих проблем.
Национальное Собрание Республики Армения придает большое значение расширению многостороннего международного сотрудничества в рамках борьбы с терроризмом и добивается полного выполнения всех соответствующих конвенций ООН и других международно-правовых документов.
Мы, спикеры парламентов, должны поддерживать усилия Межпарламентского союза по поддержке демократии и мира во всем мире, что является важнейшей гарантией борьбы с терроризмом и насильственным экстремизмом и отсутствия новых жертв терроризма в мире.