Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյին:
Եվս մեկ անգամ ընդգծելով 2018թ. Հայաստանում անցկացված՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի հաջողությունը՝ նախագահ Սարգսյանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել նախագահական մի քանի ծրագրեր, որոնց նպատակն է Հայաստանում ձևավորել տնտեսական համագործակցության տարածաշրջանային հարթակ:
Հանրապետության նախագահը տիկին Մուշիկիվաբոյին հրավիրել է մասնակցելու Մտքերի հայկական երկրորդ գագաթնաժողովին։ Նախատեսվում է, որ այն տեղի կունենա հոկտեմբերի 10-11-ը և կհամախմբի աշխարհի քաղաքական, տնտեսական, գիտական և մշակութային շրջանակների հայտնի դեմքերի: Գագաթնաժողովի հիմնական թեմաները կլինեն աշխարհաքաղաքականությունն ու արհեստական բանականությունը: «2019թ. Մտքերի հայկական առաջին գագաթնաժողովի հաջողությունը մեզ քաջալերեց Շամոնիից դուրս նույնպես այն դարձնել տարեկան՝ նպատակ ունենալով ընդլայնել գագաթնաժողովի աշխարհագրությունը և վեր հանել նոր գաղափարներ ու հնարավորություններ»,-նշված է նախագահ Սարգսյանի նամակում:
Նախագահական մյուս նախաձեռնությունը, որի մասին խոսել է Հայաստանի նախագահը, ATOM (Advanced Tomorrow) ծրագիրն է, որի հիմնական նպատակն է բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտներում Հայաստանը դարձնել տարածաշրջանային հարթակ: Նրա խոսքով՝ բազմաթիվ պետություններ, միջազգային ֆինանսական հաստատություններ և համաշխարհային հռչակ ունեցող ձեռնարկություններ արդեն համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել:
Անդրադառնալով Հաջողակ փոքր պետությունների ակումբ ստեղծելու իր նախաձեռնությանը՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ այդ ծրագիրը քննարկել է շահագրգիռ մի շարք երկրների ղեկավարների հետ, ներառյալ ֆրանկոֆոն որոշ երկրներ, որոնց մեջ՝ Ռուանդան ու Կատարը: Նախաձեռնության նպատակը բնավ էլ գոյություն ունեցող համագործակցության օղակները փոխարինելը չէ, ոչ էլ ծանրաշարժ կառույց ստեղծելը, այլ՝ փոքր պետություններին համախմբելը, որոնք համագործակցության և երկխոսության ճկուն հարթակի շրջանակներում կարող են հաջողել զանազան ոլորտներում:

Армен Саркисян направил письмо генеральному секретарю Международной организации Франкофонии
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян направил письмо генеральному секретарю Международной организации Франкофонии Луизе Мушикивабо.
Президент вновь подчеркнув успех прошедшего в Армении в 2019 г. саммита Международной организации Франкофонии, представил генеральному секретарю международной организации Франкофонии несколько президентских программ, целью которых является формирование в Армении региональной платформы экономического сотрудничества.
Президент республики пригласил госпожу Мушикивабо принять участие во втором Армянском саммите мыслей. Предполагается, что он состоится 10 - 11 октября и соберет многих известных лиц политических, экономических, научных и культурных кругов мира. Основными темами саммита будут геополитика и искусственный интеллект. Успех первого Армянского саммита мыслей 2019 г. побудил нас сделать его ежегодным за пределами Шамони, имея целью расширить географию саммита и выявить новые идеи и возможности”, - говорится в письме президента Саркисяна.
Другая президентская инициатива, которую представил президент Армении, - это программа ATOM (Advanced Tomorrow), основная цель которой - превратить Армению в региональную платформу в сферах высоких технологий и искусственного интеллекта. По его словам, многие государства, международные финансовые учреждения и всемирно известные предприятия уже выразили готовность к сотрудничеству.
Коснувшись своей инициативы создания Клуба успешных малых государств, президент Армен Саркисян отметил, что эта программу он обсудил с руководителями ряда заинтересованных стран, включая и некоторые страны Франкофонии, среди которых Руанда и Катар. Цель инициативы -отнюдь не замена существующих звеньев сотрудничества, не создание тяжеловесной структуры, а объединение малых государств, которые в рамках гибкой платформы сотрудничества и диалога могут преуспевать в различных сферах.