Together final banner
ՄԱԶԾ «Կայուն համայնքներ» ծրագրով մշակվել է աջակցության ձևաչափ՝ ուղղված Գեղարքունիքի և Վայոց ձորի մարզերի 34 սահմանամերձ բնակավայրերում ՀՀ կառավարության «Փոքր և միջին «խելացի» անասնաշենքերի կառուցում կամ վերակառուցում և դրանց տեխնոլոգիական ապահովման պետական աջակցություն» ծրագրին:
Միջոցառումն իրականացվում է ՄԱԶԾ «Կայուն համայնքներ» ծրագրի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության համագործակցության շրջանակում:
Միասին նախագիծը նախատեսված է 280 քմ արտադրական տարածքով, անկապ բոքսային պահվածքով «խելացի» անասնաշենքերի կառուցման կամ վերակառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապահովման համար։ Այն մասնակի համաֆինանսավորում է ՀՀ կառավարության կողմից 50 տոկոս պետական աջակցություն ստացած շահառուի մասնաբաժնի գնահատված ծախսերի ոչ ավելի, քան 70 տոկոսը։
«Կարևորելով Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների կայուն զարգացումը` ՄԱԶԾ-ի հետ համատեղ մշակեցինք համագործակցության յուրահատուկ ձևաչափ.  համախմբելով առկա ռեսուրսները` ձեռնամուխ կլինենք ընտրված մարզերում և համայնքներում առավելագույն չափով նպաստել «խելացի» անասնաշենքերի կառուցմանը, ինչը մեծ խթան կհանդիսանա կաթի արժեշղթայի զարգացմանը։ Համոզված եմ, որ նմանատիպ համագործակցությունն էլ ավելի լայն կիրառություն կապահովի պետական օժանդակության զարգացման ծրագրերին և մեր սահմանած նպատակներին կկարողանանք հասնել առավելագույն կարճ ժամկետում։ Մենք հանձնառու ենք ծրագրի հաջող իրականացմանը, քանի որ առաջադեմ տեխնոլոգիաների կիրառումն այս բնակավայրերում կխթանի նոր ագրոմշակույթի ձևավորումը, և այս հաջողության օրինակը վարակիչ կլինի հարևան բնակավայրերի համար», - նշել է Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
ՄԱԶԾ մասնակի համաֆինանսավորման կարող են դիմել այն անձինք, ովքեր ունեն ՀՀ քաղաքացիություն և մշտական բնակություն Գեղարքունիքի և Վայոց ձորի մարզերի սահմանամերձ բնակավայրերում, ունեն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ կնքված պետական աջակցության մասին պայմանագիր, ունեն խոշոր եղջերավոր անասնագլխաքանակ և մասնակցել են անասնաբուծության վարման վերաբերյալ մեկշաբաթյա դասընթացներին և ունեն հավաստագիր։
«Սա բացառիկ ձևաչափ է, քանի որ ՄԱԶԾ-ն առաջին անգամ է մշակել համագործակցության նմանատիպ մոդել՝ օժանդակելու պետական աջակցության ծրագրին:   Ծրագիրն ուղղված է գյուղատնտեսության ոլորտում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող պետական օժանդակության ծրագրերի շրջանակում Գեղարքունիքի և Վայոց ձորի մարզերի 34 սահմանամերձ բնակավայրերում տոհմային «խելացի» անասնապահություն զարցացմանը, ինչն, իր հերթին, կնպաստի համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, աղքատության մակարդակի նվազեցմանը, կենսամակարդակի բարելավմանը, գործարար միջավայրի խթանմանը և երկրի պարենային անվտանգությանը», - նշել է Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի ժամանակավոր պաշտոնակատար  Միհաելա Ստոյկոսկան։
«Կայուն համայնքներ» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից, իրականացվում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ համատեղ:

Together final banner
В рамках программы ПРООН “Стабильные общины” и сотрудничества с Министерством экономики Армении стартует программа “Вместе”, которая будет содействовать строительству “умных” ферм в 34 приграничных населенных пунктах Гегаркуникской и Вайоц Дзорской областей.
Проект “Вместе” рассчитан на строительство или реконструкцию “умных” ферм с производственной площадью 280 кв/м и на их технологическое обеспечение. Он софинансирует не более 70% оценочных расходов бенефициара, получившего 50% государственного содействия со стороны правительства.
“Придавая важность стабильному развитию приграничных общин Армении, мы совместно с ПРООН разработали своеобразный формат сотрудничества. Объединив имеющиеся ресурсы, мы приступим к строительству “умных” ферм в выбранных областях и общинах, что станет большим стимулом для развития молочной промышленности. Я уверен, что подобное сотрудничество программам развития государственного содействия обеспечит более широкое применение, и мы сможем достичь поставленных целей в максимально сжатые сроки. Мы привержены успешной реализации программы, поскольку применение передовых технологий в этих населенных пунктах будет стимулировать формирование новой агропромышленной культуры, и пример этого успеха будет заразительным и для соседних населенных пунктов”, - отметил заместитель министра экономики Арман Ходжоян.
К частичному софинансированию ПРООН могут обратиться лица, имеющие гражданство Республики Армения, и постоянно проживающие в приграничных населенных пунктах Гегаркуникской и Вайоц Дзорской областей, имеют договор о государственном содействии, заключенный с Министерством экономики Республики Армения, имеют крупный рогатый скот, участвовали в недельных курсах по ведению животноводства и имеют сертификат.
“Это исключительный формат, поскольку ПРООН впервые разработал аналогичную модель сотрудничества для содействия программе государственного содействия. Программа направлена на развитие племенного животноводства в 34 приграничных населенных пунктах Гегаркуникской и Вайоц Дзорской областей, что, в свою очередь, будет способствовать социально-экономическому развитию общин, снижению уровня бедности, повышению жизненного уровня, стимулированию бизнес среды и продовольственной безопасности страны”, - отметила временно исполняющая обязанности постоянного представителя ПРООН в Армении Михаэла Стойкоска.
Программа “Стабильные общины” финансируется Российской Федерацией, осуществляется Программой развития ООН совместно с Министерством территориального управления и инфраструктур Республики Армения. Крайний срок подачи заявлений для участия в конкурсе - 1 сентября 2020 года. С условиями и процедурой подачи заявлений можно ознакомиться по следующей ссылке: shorturl.at/EJNP5