Սևրի դաշնագիրը ստորագրած պետությունների երիտասարդները հատուցման կոչ են հղել Թուրքիային
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍևրի դաշնագիրը ստորագրած պետությունների երիտասարդական քաղաքական կազմակերպությունները հայ ժողովրդին հատուցման կոչ են ուղղել Թուրքիային: Այս մասին հայտնում է Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության պաշտոնական կայքը:
ՀՅԴ Բյուրոյի Երիտասարդական գրասենյակը Սևրի Դաշնագրի ստորագրության 100-ամյակի առիթով` նախաձեռնել է դաշնագիրը ստորագրած պետությունների երիտասարդական միությունների հետ համատեղ հայտարարության հրապարակում, որը ներկայացված է ստորև.
«Սևրի դաշնագիրը հանդիսանում է միակ իրավական միջազգային փաստաթուղթը, որն ապահովում է Հայոց Ցեղասպանության արդար հատուցումը, այն ստորագրվել է Առաջին Համաշխարհային պատերազմից հետո 1920-ին Փարիզի խաղաղության վեհաժողովի ընթացքում Դաշնակից ուժերի և Թուրքիայի միջև:
Հիմք ընդունելով այն բանաձևը, որը միաձայնությամբ ընդունվել է Երևանում Ընկերվարական Երիտասարդական Միջազգային Միության (ԸԵՄՄ/IUSY) համաշխարհային խորհրդի ժողովին (2015), որը դատապարտում է Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը.
Մենք` Սևրի դաշնագիրը ստորագրած երկրների կամ նրանց իրավահաջորդ պետությունների ընկերվարական և ընկերվար-ժողովրդավարական երիտասարդական կազմակերպություններս, վերահաստատում ենք Սևրի պայմանագրի կարևորությունը և կոչ ենք անում Թուրքիային ձեռնարկել Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացման քայլեր և սկսել հայ ազգի իրավունքների վերականգման գործընթացը:
Մենք համոզված ենք, որ սա երկու երկրների ժողովուրդների միջև փոխվստահություն և տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու միակ միջոցն է:
Հայտարարությունը ստորագրված է հետևյալ երիտասարդական կազմակերպությունների կողմից.
Բելգիա - Երիտասարդ սոցիալիստներ
Բելգիա - Սոցիալիստ երտասարդների շարժում
Թուրքիա - Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության երիտասարդական
Իտալիա - Երիտասարդ դեմոկրատներ
Լեհաստան - Երիտասարդ սոցիալ դեմոկրատների միություն
Խորվաթիա - Խորվաթական սոցիալ դեմոկրատական երիտասարդներ
Կանադա - Կանադայի նոր դեմոկրատական երիտասարդներ
Հայաստան - ՀՅԴ երիտասրդական - ՀՅ Դաշնակցության երիտասարդական միություն
Հունաստան - Համահունական սոցիալիստական շարժում - ՊԱՍՈԿ երիտասարդական
Հնդկաստան - Երիտասարդ քվեարկողների կուսակցություն
Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետություն - Մակեդոնիայի սոցիալ դեմոկրատ երիտասարդներ
Նոր Զելանդիա - Նոր Զելանդիայի երիտասարդ լեյբորիստներ
Չեխիա - Երիտասարդ սոցիալ դեմոկրատներ
Պորտուգալիա - Երիտասարդ սոցիալիստներ
Սերբիա - Ազատություն և արդարություն կուսակցության երիտասարդներ
Սլովենիա - Սոցիալ դեմոկրատականների երիտասարդական ֆորում
Ֆրանսիա - Սոցիալիստ երիտասարդների շարժում»:
Առաջին աշխարհամարտի ավարտից 2 տարի անց Թուրքիայի սուլթանական կառավարության և պատերազմում հաղթած պետությունների՝ այդ թվում Հայաստանի միջև 1920թ. օգոստոսի 10-ին Փարիզի Սևր արվարձանում կնքվել է հաշտության պայմանագիր, ըստ որի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքը պետք է կազմեր 160 հազար քկմ:

Молодежь подписавших Севрский договор государств выступили с призывами к Турции
Молодежные политические организации подписавших Севрский договор государств выступили с призывами к Турции возместить армянскому народу. Об этом сообщает официальный сайт Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн».
По случаю 100-летия подписания Севрского мирного договора Молодежный офис Бюро АРФД инициировал публикацию совместного заявления с молодежными союзами подписавших договор государств, которое представлено ниже:
«Севрский договор - единственный международно-правовой документ, который предусматривает справедливое возмещение ущерба за Геноцид армян. Он был подписан после Первой мировой войны в 1920 году во время Парижской мирной конференции между странами Антанты и Турцией.
На основании резолюции, единогласно принятой на Всемирном собрании Международного союза молодых социалистов (IUSY) в Ереване (2015 г.), осуждающей Геноцид армян в Османской империи,
Мы, социалистические и социал-демократические молодежные организации подписавших Севрский договор стран и государств-преемников, подтверждаем важность Севрского договора и призываем Турцию предпринять шаги по ликвидации последствий Геноцида армян и инициировать процесс восстановления прав армянского народа.
Мы убеждены, что это единственный способ для народов двух стран установить взаимное доверие и мир в регионе.
Заявление подписали следующие молодежные организации:
Бельгия - Молодые социалисты
Бельгия - Движение молодых социалистов
Турция - Молодежная организация Демократической партии народов
Италия - Молодые демократы
Польша - Союз молодых социал-демократов
Хорватия - Хорватская социал-демократическая молодежь
Канада - Новая демократическая молодежь Канады
Армения - Молодежная организация АРФД - Союз молодежи АРФД
Греция - Пангреческое социалистическое движение - ПАСОК
Индия - Партия молодых избирателей
Республика Северная Македония - Социал-демократическая молодежь Македонии
Новая Зеландия - Молодая лейбористская партия Новой Зеландии
Чехия - Молодые социал-демократы
Португалия - Молодые социалисты
Сербия - Молодежь партии свободы и справедливости
Словения - Молодежный форум социал-демократов
Франция - Движение молодых социалистов».
Через два года после окончания Первой мировой войны между правительством Турции и государствами-победителями, включая Армению, 10 августа 1920 года в парижском пригороде Севр был подписан мирный договор, согласно которому территория Республики Армения должна была составлять 160 тыс квадратных километров.