117596829_624182281862611_5511317155762592533_n
Օգոստոսի 22-ից սեպտեմբերի 1-ը Հայաստանում կանցկացվի «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 7-րդ միջազգային փառատոնը: 11 օր շարունակ «Ֆրեսկո»-ն կստեղծի իսկական տոն՝ պահպանելով համավարակի կանխարգելման կանոնները:
Փառատոնի նպատակն է հոգևոր և մշակութային երկխոսության միջոցով նպաստել մարդասիրական արժեքների տարածմանը:
Ֆրեսկոյի հանդիսավոր բացման արարողությունը կկայանա սահմանամերձ գեղատեսիլ Բերդ քաղաքում՝ Բերդ պարային անսամբլի բացօթյա մենահամերգով, այնուհետև համերգին կհաջորդեն միջազգային ֆիլմերի դիտումները:
Փառատոնի երևանյան ծրագիրը կմեկնարկի օգոստոսի 24-ից և կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 1-ը հենց Երևանի սրտում՝ Աբովյան փողոցի Սբ. Աննա և Սբ. Կաթողիկե եկեղեցիների հարակից տարածքում: Ծրագրում կներառվեն ֆիլմերի               դիտում-քննարկումներ, համերգային ծրագրեր և առցանց հանդիպումներ:
Փառատոնի ընթացքում կլինեն սպասված համերգներ՝  օգոստոսի 28-ին՝ Հայաստանի Պարի պետական անսամբլի մենահամերգ, 29-ին՝ Ռուբեն Հախվերդյանի 70 ամյանկին նվիրված հոբելյանական համերգ, օգոստոսի 30-ին՝  Ջիվան Գասպարյան և ընկերներ:
Տեղեկացնենք, որ փառատոնին այս տարի ներկայացված 3000-ից ավել հայտից         (85 երկիր) ընտրվել է 63 ֆիլմ (23 երկիր): Մրցութային ծրագրում ընդգրկվել են ֆիլմեր, որոնց ուղերձներն են մարդասիրությունը, հայրենասիրությունը, առողջ ապրելակերպը և այլ համամարդկային արժեքներ:
Փառատոնն իրականացվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի օրհնությամբ և աջակցությամբ, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գլխավոր աջակցությամբ և Հայաստանյան Կլոր սեղան հիմնադրամի աջակցությամբ:

В Армении пройдет фестиваль «Фреско»: церемония открытия – в Берде
Поддержи А1+!VII Международный фестиваль современного искусства и духовных фильмов “Фреско” состоится с 22 августа по 1 сентября.
“Фреско”, с соблюдением правил антиэпидемической профилактики, устроит настоящий праздник, который будет длиться 11 дней.
Цель фестиваля - посредством духовного и культурного диалога способствовать распространению гуманитарных ценностей. Торжественная церемония открытия “Фреско” состоится в приграничном живописном городе Берд. Под открытым небом состоится концерт танцевального ансамбля “Берд”, после чего последуют просмотры фильмов.
Ереванская программа фестиваля стартует с 24-го августа и продлится до 1-го сентября. Она пройдет в самом сердце Еревана, на улице Абовяна, на территории церквей Св. Анны и Сурб Катогике. В программу будут просмотры фильмов, концертные выступления и онлайн встречи.
В ходе фестиваля состоятся и долгожданные концерты: 28 августа - сольный концерт Государственного ансамбля танца Армении, 29 августа - юбилейный концерт, посвященный 70-летию Рубена Ахвердяна, 30 августа выступят Дживан Гаспарян и его друзья.
Из более чем 3 000 заявок (из 85 стран), представленных в этом году на фестивале, были отобраны 63 фильма (из 23 стран). В конкурсную программу вошли фильмы о гуманизме, патриотизме, о здоровом образе жизни и других общечеловеческих ценностях.
Фестиваль проводится с благословения и при содействии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и при содействии Армянского фонда “Круглый стол”.