Նախագահը STARMUS 6-րդ միջազգային փառատոնը կարևոր քայլ է համարում զբոսաշրջության զարգացման համար (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի նախաձեռնությամբ և ՀՀ կառավարության աջակցությամբ 2021 թ. սեպտեմբերի 6-11-ը Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS 6-րդ փառատոնը:
Նախագահ Սարգսյանը փառատոնը Հայաստանում հյուրընկալելու առաջարկությունն արել էր դեռ մեկ տարի առաջ՝ Ցյուրիխում կայացած STARMUS 5-րդ փառատոնի ժամանակ: Նախատեսվում է, որ հաջորդ տարի սեպտեմբերին Հայաստանը մեկ շաբաթով կդառնա տեխնոլոգիաների, գիտության, երաժշտության ու արվեստի միջազգային կենտրոն: Ակնկալվող բազմահազար մասնակիցների և այցելուների մեջ կլինեն Նոբելյան մրցանակակիրներ, անվանի գիտնականներ ու երաժիշտներ, մեծ թիվ կկազմեն նաև մեր հայրենակիցները:
Նախագահ Սարգսյանը վստահ է, որ աշխարհահռչակ գիտնականները մեկ շաբաթվա ընթացքում իրենց հանդիպումներով և դասախոսություններով ոչ միայն նոր մտքեր ու գաղափարներ կհաղորդեն այցելուներին, այլ նաև կոգևորեն մեր գիտնականներին ու երիտասարդությանը: Հատկապես որ փառատոնի նպատակներից մեկը երիտասարդներին դեպի գիտություն, նոր տեխնոլոգիաների ոլորտ, դեպի ապագա ուղղորդելն է:
Միաժամանակ, Հանրապետության նախագահը STARMUS 6-րդ միջազգային փառատոնը կարևոր քայլ է համարում զբոսաշրջության զարգացման համար: Արձանագրելով, որ կորոնավիրուսի պատճառով զբոսաշրջության և դրա հետ կապված հյուրանոցային, սպասարկման, ռեստորանային բիզնեսի վիճակը բավականին բարդ է, նախագահն ակնկալում է, որ հաջորդ տարի զբոսաշրջության ոլորտում իրավիճակը որոշակիորեն բարելավված կլինի, ընդ որում՝ շնորհիվ նաև STARMUS 6-րդ փառատոնի: Ըստ էության, փառատոնը յուրատեսակ խթան կդառնա զբոսաշրջություն առաջ մղելու համար, ինչը հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով ոլորտի այսօրվա խնդիրները:
Զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչները, որոնց հետ պարբերաբար հանդիպում է Արմեն Սարգսյանը, համամիտ լինելով նախագահի հետ, վստահ են, որ Հայաստանը ցուցադրելու և ներկայացնելու շատ բան ունի: Մեր երկրում առկա զբոսաշրջային ենթակառուցվածքները հնարավորություն են տալիս հյուրընկալության պատշաճ մակարդակ ապահովել Հայաստան այցելողների համար, առավել ևս, որ STARMUS VI-ի պարագայում նրանց մեջ քիչ չեն լինի այնպիսիք, որոնց այցելությունը մեր երկիր իսկապես կարող է լուրջ հետաքրքրություն առաջացնել և խթան լինել հետագա զբոսաշրջային հոսքերի համար: Իսկ այն ինքնատիպ պատմամշակութային ժառանգությունը, որ ունենք մենք, կարող է ձգողական ուժ դառնալ հատկապես արվեստն ու մշակույթը գնահատողների համար:
Բայց այս ամենից զատ, հարկ է, որ ոլորտի կազմակերպությունները նույնպես կարողանան դառնալ գործընթացի ակտիվ մասնակիցներ, ինչի մասին նշել է նաև նախագահ Սարգսյանը զբոսաշրջային մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարների հետ հանդիպումների ժամանակ:

Президент считает 6-й международный фестиваль STARMUS важным шагом для развития туризма (видео)
Поддержи А1+!По инициативе президента Республики Армения Армена Саркисяна и при содействии правительства Республики Армения в Армении с 6 по 11 сентября 2021 года должен быть проведен VI Международный фестиваль науки и искусства “STARMUS”. Президент Саркисян предложение принять фестиваль в Армении сделал еще год назад, в дни V фестиваля “STARMUS”, проводимого в Цюрихе. Планируется, что в сентябре следующего года Армения на неделю станет международным центром технологий, науки, музыки и искусства.
Среди ожидаемых многотысячных участников и посетителей будут лауреаты Нобелевской премии, известные ученые и музыканты, большое число составят и наши соотечественники.
Президент Саркисян уверен, что всемирно известные ученые в течение недели на проводимых встречах и лекциях будут не только передавать слушателям новые идеи и мысли, но и воодушевлять наших ученых и научную молодежь. В частности, одна из целей фестиваля -дать молодежи направление на науку, в сферу новых технологий, в будущее.
В то же время президент республики считает VI Международный фестиваль “STARMUS” может стать и важным стимулом для развития туризма. Признавая, что вследствие пандемии, ситуация с туризмом и связанным с ним гостиничным, сервисным, ресторанным бизнесом довольно сложная, президент ожидает, что в следующем году ситуация в сфере туризма может быть несколько улучшена, причем, благодаря и фестивалю “STARMUS”. По сути, фестиваль может стать своеобразным стимулом для продвижения туризма, что особенно важно, учитывая сегодняшние проблемы сферы.
Представители сферы туризма, с которыми Армен Саркисян периодически встречается, согласны с президентом и уверены, что Армении есть что показать и представить. Существующие в нашей стране туристические инфраструктуры имеют возможности обеспечить должный уровень для приема приехавших в Армению, тем более, что в случае со STARMUS VI среди них будет и немало таких, визит которых в нашу страну действительно может вызвать серьезный интерес и стать стимулом для дальнейших туристических потоков. А уникальное историко-культурное наследие, которое мы имеем, может стать притягательной силой, особенно для ценителей искусства и культуры.
Но помимо всего этого, необходимо, чтобы организации сферы тоже стали активными участниками процесса, о чем и отмечал президент Саркисян во время встреч с руководителями ряда туристических организаций.