ԱԱԾ-ն պաշտոնատար անձանց կողմից փաստաթղթեր կեղծելու դեպքեր է բացահայտել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանման կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ առ այն, որ «Չափագիտության ազգային ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության պաշտոնատար անձինք, օժտված լինելով կազմակերպական-տնօրինչական, վարչատնտեսական լիազորություններով, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, 2010 թվականից մինչև 2018 թվականն ընկած ժամանակահատվածում, մեկ միասնական դիտավորությամբ, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, շահադիտական դրդումներով, 27 քաղաքացիների հրամանագրել են տարբեր հաստիքներում: Այնուհետև, հաստատապես տեղյակ լինելով վերջինների կողմից աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքի մասին, կազմել և վավերացրել են իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող, բովանդակությամբ կեղծ «աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր», աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր, որոնցում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են ներառել հիշյալ աշխատակիցների կողմից աշխատանքի հաճախելու, իրենց գործառութային պարտականությունները կատարելու և այլնի վերաբերյալ: Այնուհետև, տվյալ փաստաթղթերը դնելով շրջանառության մեջ, ներկայացրել են վճարման, որի արդյունքում պետական բյուջեից հիշյալ աշխատակիցների անվամբ ելքագրվել և շահադիտական դրդումներով՝ յուրացման եղանակով հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի` 59.062.904 ՀՀ դրամի գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:

СНБ раскрыла случаи подделки документов со стороны должностных лиц
В результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых соответствующим подразделением Службы национальной безопасности Республики Армения, были получены достаточные фактические данные о том, что должностные лица ЗАО “Национальный институт метрологии”, будучи наделенными организационными, административно-хозяйственными полномочиями, используя свое должностное положение, в период с 2010 по 2018 год, с единым умыслом, по предварительному сговору с группой лиц, исходя из корыстных побуждений, сделали назначения на различные штаты 27 гражданам. Затем, будучи достоверно осведомленными о том, что последние не посещали работу и не выполняли трудовых обязанностей, составляли и подписывали ложные ведомости учета рабочего времени и другие документы, являющиеся основанием для выплаты заработной платы. В документы были включены заведомо ложные сведения о посещениях упомянутых сотрудников, об исполнении их функциональных обязанностей. Далее, вводя данные документы в оборот, они представляли их к оплате, в результате чего из госбюджета на имя упомянутых сотрудников были отчислены и, исходя из корыстных побуждений, были присвоены суммы в особо крупных размерах - 59.062.904 драмов.
По данному факту в следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 ч. 3 ст. 179 УК Республики Армения и ч. 2 ст. 325 УК Республики Армения.
С применением разрешенного Уголовно-процессуального инструментария предпринимаются все необходимые следственные и другие процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств данного инцидента, установления полного круга лиц, совершавших преступления, восстановления ущерба, нанесенного государству.
Уведомление: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана приговором суда, вступившим в законную силу, в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения.