Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը պատգամավոր Հայկ Սարգսյանին պարզաբանման կհրավիրի (տեսանյութ)
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը, անդրադառնալով իրավիճակային շահերի բախման առերևույթ դեպքի հիմքով Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի նկատմամբ հարուցված վարույթին,  «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց, որ հարցումներ են ուղարկել և՛ այն կազմակերպությանը, որի հետ Առողջապահության նախարարությունը պայմանագիր է կնքել, և՛ պետական բոլոր այն գերատեսչություններին, ովքեր առնչվել են այդ գործընթացին
«Առայժմ ընթանում են ուսումնասիրություններ դրան առնչվող տվյալների հավաքագրման տեսանկյունից»,-նշեց Հարությունյանը։
Մեր դիտարկմանը, թե ԱՆ խոսնակը անդրադարձել է Արսեն Թորոսյանի նկատմամբ հարուցված վարույթին՝ նշելով շահերի իրական բախում չկա, Հարությունյանն արձագանքեց
«Նախարարությունը չէ այն մասնագիտացված կառույցը, որը իրավիճակային շահերի բախման առնչությամբ պետք է գնահատական կամ եզրակացություն տա, եթե դա այդքան հեշտ լիներ, մեկ ամբողջ մասնագիտացված հանձնաժողով չէր ձևավորվի»։
Հիշեցնենք՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը «իրավիճակային շահերի բախման առերևույթ դեպքի հիմքով հուլիսի 31-ին վարույթ է հարուցել Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի նկատմամբ։
Առողջապահության նախարարությունը ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր է կնքել «Միբս» ընկերության հետ, որի տնօրենը նախարար Արսեն Թորոսյանի կինն է՝ Վարդանուշ Թևանյանը։
ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի հարուցած վարույթի և ԲՀԿ պատգամավորների այն պնդումների մասին, թե Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ շարունակվում է քաղաքական հետապնդում իրականացվել, Հարությունյանն ասաց՝ իրենց հարուցած վարույթը քաղաքական հետապնդում որակվել չի կարող
«Մենք խոսում էինք Առողջապահության նախարարի նկատմամբ հարուցված վարույթի մասին, դրանից առաջ ունեցել ենք  Երևանի քաղաքապետի առնչությամբ հարուցված վարույթ, այսինքն՝ այստեղ միանշանակ է, որ հանձնաժողովը իրականացնելու է գործողություններ, որոնք առանձին պաշտոնատար անձանց շահերի տեսանկյունից առաջացնելու են մեծ զգայունություն և դրան համարժեք արձագանքներ»։
Հանձնաժողովի նախագահը հայտնեց նաև, որ ուսումնասիրությունների փուլում է ՍԴ դատավորների երեք թեկնածուների բարեվարքության հարցը, արդյունքները շուտով կներկայացվեն Ազգային ժողովին
«Հանրային տրամադրությունները, որոնք հիմնված են ողջամիտ հիմնավորումների վրա, հանձնաժողովը օրենքով պարտավոր է հաշվի առնել և ուսումնասիրել, և ըստ հավաքագրված տվյալների՝ յուրաքնաչյուրին տրված միավոր արժեքը դուրս կբերի այն օբյեկտիվ գնահատականը, որը բնութագրիչ կհանդիսանա թեկանծուների համար»։
Հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի նախագահը հայտնեց նաև, որ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հայտարարագրման ենթակա տվյալների հիմքով արձնագրություն է կազմվել, և նա հրավիրվել է հանձնաժողով պարզաբանումների, որից հետո պարզ կլինի՝ հայտնաբերված տվյալները բավարար են վարույթին ընթացք տալուն, թե՝ ոչ։

Комиссия по предотвращению коррупции пригласит депутата Айка Саркисяна для дачи разъяснений (видео)
Председатель Комиссии по предотвращению коррупции Айкуи Арутюнян, обратившись к производству, возбужденному в отношении министра здравоохранения Арсена Торосяна на основании явного случая столкновения ситуативных интересов, в беседе с «А1+» отметила, что они направили запросы и в ту организацию, с которой Министерство здравоохранения заключило договор, и во все государственные ведомства, которые были связаны с этим процессом:
«Пока идут исследования с точки зрения сбора связанных с этим данных», - отметила Арутюнян.
На наше наблюдение, что пресс-секретарь МЮ обратилась к производству, возбужденному в отношении Арсена Торосяна, отметив, что есть действительное столкновение интересов, Арутюнян ответила:
«Министерство не является тем специализированным институтом, которое должно давать оценку или заключение в связи со столкновением ситуативных интересов, если это было бы так легко, не была бы сформирована целая специализированная комиссия».
Напомним, Комиссия по предотвращению коррупции на основании явного случая столкновения ситуационных интересов 31-го июля возбудило производство в отношении министра здравоохранения Арсена Торосяна.
Министерство здравоохранения заключило договор об оказании услуг с компанией «Мибс», директором которой является супруга Арсена Торосяна Вардануш Теванян.
Касательно производства, возбужденного Комиссией по предотвращению коррупции касательно главы ППА Гагик Царукяна, и утверждения депутатов от ППА о том, что в отношении Гагика Царукяна продолжают осуществлять политическое преследование, Арутюнян сказала: она не может квалифицировать возбужденное ими производство как политическое преследование:
«Мы говорим о производстве, возбужденном в отношении министра здравоохранения, до этого у нас было возбуждено производство, связанное с мэром Еревана, т. е. здесь однозначно, что комиссия осуществляет действия, которые с точки зрения интересов отдельных должностных лиц вызовут большую чувствительность и адекватные ей оценки».
Председатель комиссии также отметила, что на стадии изучений находится также этический вопрос трех кандидатов в судьи КС, результаты скоро будут представлены Национальному собранию:
«Комиссия по закону обязана учитывать и изучать общественные настроения, основанные на разумных основаниях, и согласно собранным данным, единичное значение, данное каждому, вынесет ту объективную оценку, которая послужит характеристикой для кандидатов».
Председатель антикоррупционной комиссии также сообщила, что составлен протокол на основании подлежащих декларированию данных депутата НС от фракции «Мой шаг» Айка Саркисяна, и его пригласили в комиссию для дачи разъяснений, после чего станет ясно: достаточно ли обнаруженных данных для того, чтобы начать производство.