Դատարանը «Թիմ» ՍՊԸ–ին արգելել է Beeline–ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման գործարք կնքել․ «Յուքոմ»-ի հայտարարությունը
Ի պաստասխան ԶԼՄ-ների հարցման, տեղեկացնում ենք, որ ս. թ. օգոստոսի 13-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դա­տարանը բավարարել է «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության հայցի ապահովման միջնորդությունը մասնակի՝ այն մասով, որ արգելել է «ԹԻՄ» ՍՊ ընկերությանը կնքել «Վեոն Արմենիա» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի ձեռք­բեր­ման գործարք և գրանցման ներկայացնել գործարքից ծագող իրավունքները:
«Յուքոմ» ՓԲԸ-ն հայցադիմում էր ներկայացրել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դա­տարան ընդդեմ «ԹԻՄ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության՝ խնդրելով հաստա­տել, որ առկա պայմաններում «ԹԻՄ» ՍՊԸ կողմից «Վեոն Արմե­նիա» ՓԲԸ բաժնե­տոմ­սերի ձեռքբերման բանակցային գործընթացում «Յուքոմ» ՓԲԸ պատ­կանող չբացահայտված տեղեկատվության օգտագործումը և «ԹԻՄ» ՍՊԸ հիմ­նա­­դիրների կող­մից «Յուքոմ» ՓԲԸ հանդեպ ունեցած ֆիդուցիար պարտավորություն­ների խախ­տումը հանդիսանում է անբարեխիղճ մրցակցություն, ինչպես նաև պարտավորեցնել «ԹԻՄ» ՍՊ ընկերությանը դադարեցնել անբարեխիղճ մրցակցությունը:
Նշենք, որ «Յուքոմ»-ը միջնորդել էր կիրառել հայցի ապահովման միջոց, մասնավորապես, «ԹԻՄ» ՍՊԸ-ին արգելել վարել բանակցություններ «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման վե­րա­բերյալ գործարքի կնքման շուրջ, ինչպես նաև կնքել «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ բաժ­նետոմսերի ձեռքբերման բանակցվող գործարքը (ստորագրել գործարքը և գրանցման ներկայացնել գործարքից ծագող իրավունք­ները):
Հաշվի առնելով գործի առանձնահատկությունները՝ «Յուքոմ»-ը ձեռնպահ է մնում հետագա տեղեկատվության տրամադրումից, սակայն գործի հետագա փուլերում, ըստ անհրաժեշտության, հավելյալ պարզաբանումներ կներկայացվեն հանրությանը:

Суд удовлетворил ходатайство об обеспечении иска ЗАО «Юком»
В ответ на запрос СМИ, сообщаем, что 13 августа сего года, Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана частично удовлетворил ходатайство об обеспечении иска закрытого акционерного общества «Юком» по той части, что запретил обществу с ограниченной ответственностью «ТИМ» заключение сделки на приобретение акций ЗАО «Веон Армения» и представление на регистрацию прав, возникающих из сделки.
ЗАО «Юком» представило исковое заявление в Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана против общества с ограниченной ответственностью «ТИМ» с просьбой утвердить, что в текущих условиях, в процессе переговоров вокруг приобретения акций ЗАО «Веон Армения» обществом с ограниченной ответственностью «ТИМ», использование нераскрытой информации, принадлежащей ЗАО «Юком», и нарушение фидуциарных обязательств учредителей ООО «ТИМ» в отношении ЗАО «Юком» является недобросовестной конкуренцией, а также с просьбой обязать ООО «ТИМ» приостановить недобросовестную конкуренцию.
Отметим, что «Юком» представил ходатайство о применении средства обеспечения иска, в частности, запретить ООО «ТИМ» вести переговоры относительно заключения сделки о приобретении акций ЗАО «Веон Армения», а также заключить сделку на приобретение акций ЗАО «Веон Армения» (подписать сделку и представить на регистрацию права, вытекающие из сделки).
Принимая во внимание особенности дела, «Юком» воздерживается от предоставления дополнительных сведений, однако на дальнейших этапах дела, по необходимости, общественности будут представлены дополнительные разъяснения.