117879713_1525032331003167_7787549533601238815_o
Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում` ՏԿԵ նախարարության Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի «Սոցիալական ներդրումների և տեղական զարգացման» ծրագրով սկսվել են «Սուրբ Մարիամ» մանկապարտեզի վերակառուցման աշխատանքները: Մանկապարտեզի նախկին շենքը գտնվում էր վթարային վիճակում և համարվել էր սեյսմավտանգ:
Որոշում է կայացվել մանկապարտեզի շենքի տեղում կառուցել սեյսմակայունության բոլոր չափանիշներին համապատասխան երկհարկանի նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն: Մանկապարտեզը ապահովված կլինի օդափոխության, հակահրդեհային ազդարարման համակարգերով: Ջեռուցումը իրականացվելու է 2 տուրբո կաթսաներով: Տաք ջրամատակարարման համար կտեղադրվեն արևային ջրատաքացուցիչներ։
Ծրագրով նախատեսվում է նաև տարածքի բարեկարգում ու ցանկապատում, շենքի շուրջ` սալիկապատում, խաղահրապարակների, անցուղիների և ներտարածքային ճանապարհների կառուցում: Մանկապարտեզը նախատեսված է եղել 75 երեխայի համար, վերակառուցումից հետո այս թիվը կարող է ավելանալ:
Ծրագրի իրականացման համար ներդրվել է 171 միլիոն 188 հազար դրամ, որից համայնքի ներդրումը կազմում է 20 միլիոն 594 հազար դրամ, մյուս մասը համաշխարհային բանկից ներգրավված վարկային միջոցներն են:

117879713_1525032331003167_7787549533601238815_o
В Гюмри Ширакской области в рамках программы «Социальные инвестиции и местное развитие» Фонда территориального развития Министерства территориального управления Армении началась реконструкция детского сада Святой Мариам. Бывшее здание детского сада находится в аварийном состоянии и считается сейсмическим.
На месте здания детского сада решено построить двухэтажное дошкольное образовательное учреждение по всем критериям сейсмостойкости. Детский сад будет оборудован системой вентиляции и пожарной сигнализации. Отопление будет осуществляться двумя турбокотлами. Для горячего водоснабжения будут установлены солнечные водонагреватели.
Программа также предусматривает благоустройство и ограждение территории, облицовку здания плиткой, строительство детских площадок, коридоров и внутренних дорог. Детский сад рассчитан на 75 мест, после реконструкции это количество может увеличиться.
На реализацию программы инвестировано 171 миллион 188 тысяч драмов, из которых 20 миллионов 594 тысячи драмов вложены общиной, остальное - кредиты, привлеченные от Всемирного банка.