117379423_173000657674056_6448226337627467488_n
Երեկ Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանի ստորագրած հրամանագրի համաձայն, հանրապետությունում 2020 թվականի ապրիլի 12-ին հայտարարված արտակարգ իրավիճակի ժամկետը երկարաձգվել է մինչև սեպտեմբերի 11-ը, ժամը 22-ը ներառյալ:
ԱՀ պարետ, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը այսօր ստորագրել է Հրամանագրից բխող որոշումներ:
Որոշումներից մեկի համաձայն (http://bit.do/fHrYg)` Արցախի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող անձանց համար մուտքը դյուրացվել է: Այսօրվանից մուտք գործելու համար Պարետի թույլտվությունն այլևս անհրաժեշտ չէ, սակայն պարտադիր է բացասական պատասխանով մինչև 72 ժամվա վաղեմության ժամկետով ՊՇՌ թեստի առկայությունը: Թեստավորման պարտադիր պահանջից բացառություն է արվում մինչև 6 տարեկան երեխաների համար: ՀՀ մեր համերկրացիները պետք է թեստավորվեն ՀՀ համապատասխան բուժհաստատություններում, քանի որ Արցախի միակ նման լաբորատորիայի կարողությունները խիստ սահմանափակ են:
Ինչ վերաբերում է Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների մուտքի և ելքի պայմաններին, ապա դրանք փոփոխությունների չեն ենթարկվել և շարունակում են ուժի մեջ մնալ: Այսինքն, հանրապետությունից ելք կատարելու համար ԱՀ քաղաքացիներից պահանջվում է Պարետի թույլտվությունը, իսկ մուտքի դեպքում՝ ՊՇՌ թեստի ոչ ավելի քան 72 ժամվա վաղեմության բացասական պատասխանը կամ անցակետում պարտադիր թեստավորման համար նմուշառումը:
Հիշեցնենք, որ ԱՀ քաղաքացիություն ունեցող անձանց համար ՊՇՌ թեստի գումարը մասնակի սուբսիդավորվում է կառավարության կողմից, ինչի արդյունքում այն արժե 7000 դրամ:
Պարետ Ժիրայր Միրզոյանի ստորագրած մեկ այլ որոշմամբ (http://bit.do/fHr7X)՝ բաց տարածքներում անցկացվող ծննդյան, հարսանյաց, նշանդրեքի արարողությունները կարելի է կազմակերպել 100 հոգու ընդգրկմամբ՝ նախկին 60-ի փոխարեն:
Հիշեցնենք նաև, որ երեկ Հանրապետության Նախագահի ստորագրած հրամանագրում վերանայվել է փակ տարածքներում հանրային միջոցառումների մասնակիցների թույլատրելի առավելագույն քանակը: Այսուհետ, մարզամշակութային, կրթական, ժամանցային, տոնական և հիշատակի միջոցառումները կարելի է կազմակերպել մինչև 40 մարդու ընդգրկմամբ՝ նախկին 20-ի փոխարեն:

117379423_173000657674056_6448226337627467488_n
Упрощен порядок въезда в страну для лиц без гражданства Республики Арцах. В информационном штабе Арцаха сообщили, что постановление подписал министр территориального управления и развития Республики Арцах Жирайр Мирзоян.
«Отныне для въезда не требуется разрешения коменданта, но требуется тест ПЦР с отрицательным ответом в течение 72 часов. Исключения из требований обязательного тестирования делаются для детей младше 6 лет. «Наши соотечественники в Армении должны пройти обследование в соответствующих медицинских учреждениях Армении, так как возможности единственной такой лаборатории в Арцахе очень ограничены», - говорится в публикации.
Что касается условий въезда и выезда граждан Республики Арцах, то они не изменились и остаются в силе. Другими словами, для выезда из страны гражданам Республики Арцах необходимо иметь разрешение на въезд, а в случае въезда - отрицательный ответ на тест ПЦР не более 72 часов назад или отбор проб для обязательного тестирования на контрольно-пропускном пункте. Стоимость теста ПЦР для граждан Арцаха частично субсидируется государством, в результате чего он стоит 7000 драмов.
Согласно другому решению, подписанному комендантом Жирайром Мирзояном, церемонии дня рождения, свадьбы и помолвки, проводимые на открытых пространствах, могут быть организованы с участием 100 человек вместо прежних 60.
«Напомним, подписанным вчера Указом Президента республики изменено максимальное количество участников массовых мероприятий на закрытых территориях. Отныне спортивные, культурные, образовательные, развлекательные, праздничные и памятные мероприятия могут быть организованы с участием до 40 человек вместо прежних 20», - сообщили в информационном штабе Арцаха.