158444345373Uxpi2tudkL84_L
Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 23-րդ միջոցառումը։
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատյանի ներկայացմամբ՝ ծրագիրը վերաբերում է զբոսաշրջության ոլորտին։
«Կորոնավիրուսի համավարակի տարածումը հատկապես մեծ ազդեցություն է զբոսաշրջության ոլորտին առնչվող ծառայությունների բնագավառում: Այդ ոլորտներում տարբեր ծառայությունների գծով ազդեցությունը տարբեր է եղել, բայց ընդհանուր առմամբ, ըստ վերջին ամիսների տվյալների, նշված ոլորտներում ծառայությունների մատուցումից եկամուտները նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատությամբ կրճատված են ավելի քան երկու անգամ: Նշված պատճառներով առաջացած ֆինանսական դժվարությունների արդյունքում կազմակերպությունները կանգնել են բիզնեսի շարունակականության ապահովման համար անհրաժեշտ ակտիվները պահպանելու զգալի դժվարությունների առջև»:
Խաչատրյանի խոսքով՝ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ իրենց քննարկումները պարզել են՝ այդ կազմակերպությունների համար ամենակարևոր խնդիրներից մեկն աշխատատեղերի պահպանման հետ կապված ֆինանսական դժվարությունները հաղթահարելու հարցն է
«Աջակցության շահառուների շրջանակը հետևյալն է՝ կացության կազմակերպում, ներառում է նաև առողջարանները, հանրային սննդի կազմակերպում, զբոսաշրջային գործակալություններ և օպերատորներ և զբոսաշրջային այլ ծառայություններ: Նախատեսվում է, որ աջակցությունից կօգտվեն այն կազմակերպությունները, որոնք ունեն առնվազն երեք աշխատակից և ստեղծվել են ոչ ուշ, քան 2020 թվականի մարտի 31-ը»,-տեղեկարեց  էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Այս միջոցառման շրջանակներում կառավարությունը կսուբսիդավորի կազմակերպությունների յուրաքանչյուր երրորդ կամ չորրորդ աշխատողի աշխատավարձը, ինչը նշանակում է ամբողջ աշխատավարձի ֆոնդի 30 կամ 23 տոկոսը։
Առավել մեծ աջակցություն կստանան այն կազմակերպությունները, որոնք պահպանել են աշխատատեղերի 70 և ավելի տոկոսը։
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ընդգծեց, որ այս ծրագրի նպատակը հատկապես ոլորտի աշխատողներին աջակցելն է, որպեսզի նրանք չզրկվեն իրենց աշխատանքից։

158444345373Uxpi2tudkL84_L
Министр экономики Тигран Хачатрян отметил, что решение обусловлено распространением коронавируса в связи с необходимостью обеспечить продолжение деятельности пострадавшего от распространения коронавируса туристического сектора и необходимостью сохранить рабочие места.
«В связи с распространением коронавируса, сокращением туристических потоков, ограничениями, примененными к отдельным видам экономической деятельности, в сфере туризма, проживания и общественного питания зафиксировано падение оборота на 70%», - сообщил министр.
Решением предусматривается предоставление ежемесячного гранта тем юридическим лицам, не являющимся субъектами микропредприятий, получившим государственную регистрацию на территории Армении, или состоящим на учете индивидуальным предпринимателям, которые были созданы до 31 марта 2020 года, в течение месяца содействия, предоставляемого в рамках мероприятия, имели не менее трех работников, В налоговом исчислении НДС и акцизного налога и (или) налога с оборота, представленного за первый квартал 2020 года или какой-либо месяц, включенный в этот квартал, не менее 50% деятельности хозяйствующего субъекта относились к следующим сферам: 55-организация проживания, 56-организация общественного питания, 79-деятельность туристических агентств и операторов, бронирование мест и другие услуги в сфере туризма.
Принятие проекта постановления правительства РА «Об утверждении двадцатой меры по нейтрализации экономических последствий коронавируса» приведет к увеличению расходов государственного бюджета. При этом в 2020 году расходы госбюджета увеличатся примерно на 3,3 млрд драмов, а в 2021 году - на 2,7 млрд драмов.