Նունե Սարգսյանը հեռավար հանդիպում է ունեցել Հայաստանի տարբեր մարզերի փոքրիկ ընթերցողների հետ (տեսանյութ)
«Զանգակ» հրատարակչության նախաձեռնած վեբինարների շրջանակում Հանրապետության նախագահի տիկինը՝ Նունե Սարգսյանը, իր հեղինակած մանկական ստեղծագործությունների շուրջ անմիջական զրույց է ունեցել Հայաստանի տարբեր մարզերը ներկայացնող մի խումբ երեխաների հետ:
Տիկին Սարգսյանը փոքրիկ ընթերցողների հետ, մասնավորապես, քննարկել է իր «Կախարդական կոճակներ» գիրքը, պատասխանել հեքիաթի հերոսներին, ստեղծագործական դժվարություններին ու ոգեշնչմանը, սիրելի գրքերին վերաբերող նրանց տարաբնույթ հարցերին:
Երեխաները ներկայացրել են իրենց կարծիքներն ու տպավորությունները «Կախարդական կոճակներ» հեքիաթի մասին, նշել իրենց սիրելի հերոսներին, նաև հարցերի միջոցով գաղտնիքներ բացահայտել գրքում նկարագրված պատմության վերաբերյալ:
Ի պատասխան երեխաների հարցերի՝ տիկին Սարգսյանը նշել է, որ երեխաների հանդեպ սերն է իրեն օգնում ստեղծագործել: «Ես շատ եմ սիրում երեխաներին և ուզում եմ ինչ-որ ձևով կապի մեջ լինել նրանց հետ. գրելն ամենահարմար ձևն է»,- շեշտել է տիկին Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ գիրք գրելը հեշտ գործ չէ՝ պետք է շատ աշխատասեր լինել և հաճույքով անել դա: Նա երեխաներին քաջալերել է, որ նրանք ևս ստեղծագործեն, պատմություններ հորինեն:
Տիկին Սարգսյանը երեխաներին հորդորել է ցանկացած գործ անել հաճույքով: «Ես ձեր աչքերից տեսնում եմ, որ դուք շատ աշխատասեր երեխաներ եք: Եթե նույնիսկ չհաջողվի գիրք գրել, վստահ եմ, որ որևէ աշխատանք, որ անեք, լավ կստացվի»,- ասել է նա:
Տեղեկացնելով, որ ինքը ներկայում գրում է «Կախարդական կոճակներ» գրքի երկրորդ մասը՝ տիկին Սարգսյանը երեխաներին խնդրել է իրենց գաղափարները ներկայացնել հեքիաթի շարունակության վերաբերյալ:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի համավարակի պայմանններում երեխաների առօրյային՝ Նունե Սարգսյանը վեբինարի մասնակիցներին կոչ է արել ամբողջ օրը համակարգչի առաջ չանցկացնել, այլ՝ լինել մաքուր օդում, գրքեր կարդալ, խաղալ իրենց քույրերի ու եղբայրների, ընկերների հետ:
Հեռավար հանդիպման ավարտին տիկին Սարգսյանը երեխաներին մաղթել է առողջություն, ուրախ ամառ՝ հույս հայտնելով, որ հանդիպելու այլ առիթներ կրկին կստեղծվեն:

Нуне Саркисян провела дистанционную встречу с маленькими читателями из различных областей Армении (видео)
В рамках вебинаров, инициированных издательством “Зангак”, супруга президента республики Нуне Саркисян провела непосредственную беседу с группой детей, представляющих различные области Армении.
Нуне Саркисян с маленькими читателями, в частности, обсудила свою книгу "Волшебные кнопки", ответила героям сказки, творческим трудностям и вдохновению, на их различные вопросы, касающиеся любимых книг.
Дети представили свои мнения и впечатления о сказке “Волшебные кнопки”, отметили своих любимых героев, а также с помощью вопросов раскрыли секреты описанной в книге истории.
В ответ на вопросы детей, госпожа Саркисян отметила, что любовь к детям помогает ей творить. “Я очень люблю детей и хочу каким-то образом быть на связи с ними. писать - самый удобный способ”, - подчеркнула госпожа Саркисян, подчеркнув, что писать книгу нелегко нужно быть очень трудолюбивым и с удовольствием делать это.
“Если даже не удастся написать книгу, я уверена, что какая - либо работа, которую вы делаете, получится хорошо», - сказала она.
Сообщив, что в настоящее время она пишет вторую часть книги "волшебные кнопки" , г-жа Саркисян попросила детей представить свои идеи о продолжении сказки.
Коснувшись будней детей в условиях эпидемии коронавируса, Нуне Саркисян призвала участников вебинара не проводить весь день перед компьютером, а быть на свежем воздухе, читать книги, играть со своими сестрами и братьями, друзьями.
В конце дистанционной встречи Нуне Саргсян пожелала детям здоровья, веселого лета, выразив надежду, что другие поводы для встречи вновь создадутся.