Զարեհ Սինանյանն այցելել է Լիբանանի Ազգային Առաջնորդարան
Օգոստոսի 10-ին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Լիբանանում ՀՀ դեսպան Վահագն Աթաբեկյանի ուղեկցությամբ այցելել է Լիբանանի Ազգային Առաջնորդարան և հանդիպում ունեցել  Լիբանանի Հայոց Թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Շահե Արք. Փանոսյանի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Գլխավոր հանձնակատարը նախ խոսել է Հայաստանի կողմից Լիբանանի կառավարությանը և հայ համայնքին ցուցաբերվող մարդասիրական օգնության մասին, նշել, որ այս այցի նպատակներից է  նաև տեղում լիբանանահայ համայնքի վիճակին ծանոթությունը:
Թեմի առաջնորդը, ներկայացնելով համայնքային պատկերը, ընդգծել է, որ լիբանանահայությունը բազմաթիվ դժվարություններ է տեսել և այս մեկն էլ կկարողանա հաղթահարել:
Զարեհ Սինանյանն անդրադարձ է կատարել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հատուկ լիբանանահայերի համար նախաձեռնված դրամահավաքին: Կողմերը քննարկել են հնարավոր աջակցության ուղղությունները, հատկապես կարևորել կրթօջախների վերականգնումը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել հայաստանյան պատվիրակության անդամները:
Հագեցած օրակարգով այցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հաջորդ այցը Բեյրութի Շաղզոյան կենտրոն էր, որի ընթացքում նա հանդիպել է  ՀՅԴ ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել դեսպան Վահագն Աթաբեկյանը և հայաստանյան պատվիրակության անդամները:
Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է այցի նպատակը և ընդգծել, որ կարևորում է համայնքային կառույցների և լիբանանահայության հետ ուղղակի շփումները և անմիջական հանդիպումների միջոցով խնդիրների վերհանումը:
Լիբանանի խորհրդարանի պատգամավոր Հակոբ Բագրատունին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի կառավարությանը պայթյունից հետո արագ արձագանքի և հոգեպես ու ֆիզիկապես համայնքի կողքին լինելու համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ համայնքին առնչվող թեմաներ:
Զարեհ Սինանյանը այցելել է նաև Սոցիալ Դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցության լիբանանյան մասնաճյուղի գրասենյակ և հանդիպում ունեցել ատենապետ Սեպուհ Կալպակյանի հետ: Վերջինս ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը, ի դեմս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, մշտական կապի մեջ է համայնքի հետ, ինչն այս պայմաններում շատ կարևոր է: Այնուհետ ատենապետը ներկայացրեց ՍԴՀԿ գործունեությունը Լիբանանում և Հայաստանում, մանրամասնեց իրենց աշխատանքները:
Գլխավոր հանձնակատարն անդրադարձ կատարեց լիբանանյան այցի նպատակներին, վերահաստատեց Լիբանանի և հայ համայնքի կողքին կանգնելու ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը: Նա նաև նշեց, որ վնասված 1-2 շինություններ կվերականգնվեն Հայաստանի միջոցներով: Զարեհ Սինանյանը ներկայացրեց նաև հայրենադարձության ուղղությամբ պետության ձեռնարկած քայլերը, մասնավորապես՝ «Հայրենադարձության մասին» օրենքի նախաձեռնությունն ու հայրենադարձների ինտեգրացիոն կենտրոնի ստեղծման աշխատանքները:
Այնուհետ պատվիրակության անդամները շրջայց կատարեցին Սուրբ Գևորգ եկեղեցում, հարակից բժշկական կենտրոնում, զրույց ունեցան պայթյունից տուժած համայնքային ներկայացուցչի հետ:
Գլխավոր հանձնակատարն առանձին շրջայց է ունեցել Լիբանանի Թեքեյան մշակութային կենտրոն:
Այցելություն է եղել նաև Լիբանանի ՀԲԸՄ գրասենյակ, և գրասենյակի ղեկավար Ջերարդ Թուֆենկջյանի գլխավորությամբ հանդիպում է տեղի ունեցել Բարեգործականի անդամների հետ: Զարեհ Սինանյանին է ներկայացվել համահայկական կառույցի լիբանանյան մասնաճյուղի գործունեությունը, պայթյունից հետո իրականացված աշխատանքը: ՀԲԸՄ գրասենյակի կողմից կատարվել է լիբանանահայ 400 ընտանիքների կարիքի գնահատում, որի հիման վրա պետք է ցուցաբերվի համապատասխան աջակցություն:
Հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշել է, որ Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը արդյունավետորեն աշխատում է ՀԲԸՄ-ի հետ և համագործակցությունն ամրապնդելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Заре Синанян посетил Национальное Прелатство Ливана
Главный уполномоченный Заре Синанян утром 10 августа в сопровождении посла Республики Армения в Ливане Ваагна Атабекяна посетил Национальное Прелатство Ливана и встретился с предстоятелем Армянской Епархии Ливана, Архиепископом  Шаге Паносяном. Выразив благодарность за прием, Главный уполномоченный рассказал о гуманитарной помощи, оказываемой Арменией ливанскому правительству и армянской общине, отметив, что целью этого визита было также ознакомление на месте с положением армянской общины Ливана.
Предстоятель Епархии, представляя общину подчеркнул, что армяне Ливана видели много трудностей, и эту тоже смогут преодолеть.
Г-н Синанян упомянул о сборе денежных средств специально для ливанских армян, инициированном Всеармянским фондом «Айастан». Стороны обсудили направления возможной помощи, в частности, отметили важность восстановления образовательных учреждений.
На встрече присутствовали члены армянской делегации.
В ходе насыщенного визита Главный уполномоченный Заре Синанян посетил Центр Шагзоян в Бейруте и встретился с представителями АРФД. На встрече присутствовали посол Ваагн Атабекян и члены армянской делегации.
Заре Синанян представил цель визита и подчеркнул, что считает важным прямые контакты с общинными структурами и ливанскими армянами, а также выявление проблем при непосредственных встречах.
Депутат парламента Ливана Акоп Багратуни поблагодарил правительство Армении за быструю реакцию после взрыва, а также за психологическую и физическую поддержку общине.
В ходе встречи обсуждались темы, связанные с армянской общиной.
Во второй день рабочего визита Главный уполномоченный Заре Синанян посетил также офис ливанского отделения Социал-демократической партии Гнчакян и встретился с его  председателем Сепух  Калпакяном. Последний подчеркнул, что правительство РА в лице премьер-министра Никола Пашиняна находится в постоянном контакте с общиной, что в этих условиях очень важно. Затем председатель партии представил деятельность СДПГ в Ливане и Армении, подробно описав их работу.
Главный уполномоченный отметил цели визита в Ливан, подтвердил готовность правительства Республики Армения быть рядом с Ливаном и поддержать армянскую общину. Он также отметил, что 1-2 поврежденных здания будут восстановлены с помощью Армении. Заре Синанян представил также шаги, предпринятые государством в направлении репатриации, в частности, инициативу Закона о репатриации и создание Центра интеграции для репатриантов.
Затем члены делегации посетили церковь Св. Геворг и ближайший медицинский центр, а также  поговорили с пострадавшим от взрыва представителем общины.
Главный уполномоченный посетил также  культурный центр “Текеян” в Ливане.
Затем был организован визит в офис ВАБС в Ливане, где под руководством Джерарда Туфенкджяна прошла встреча с членами Благотворительной организации. Заре Синанян ознакомился с деятельностью ливанского отделения всеармянской организации, проведенной ими работы после взрыва. Офис ВАБС оценил потребности 400 армянских семей Ливана, на основании чего должна быть оказана соответствующая помощь.
Уполномоченный Заре Синанян отметил, что Офис Главного уполномоченного эффективно работает с ВАБС, а также выразил готовность к укреплению сотрудничества.