Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարի հետ
Օգոստոսի 10-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների և կազմակերպության առջև ծառացած խնդիրների հասցեագրման ուղիների շուրջ:
Այդ համատեքստում նախարար Մնացականյանը և գլխավոր քարտուղար Մուշիկիվաբոն անդարադարձան Բեյրութում տեղի ունեցած հուժկու պայթյունի հետևանքով Լիբանանում ստեղծված աղետալի դրությանը և Լիբանանին հումանիտար աջակցության տրամադրմանն առնչվող հարցերին:
Ներկայացնելով Հայաստանի կառավարության կողմից Լիբանանի ժողովրդին աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները՝ Նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ որպես Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովում նախագահող երկիր՝ Հայաստանը կարևորում է ֆրանկոֆոն ընտանիքի աջակցությունը Լիբանանի ժողովրդին՝ իրեն պատուհասած ճգնաժամի հաղթահարման և օրհասական իրադրությունից պատվով դուրս գալու գործում։

Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с генеральным секретарем Франкофонии
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел телефонный разговор с генеральным секретарем Франкофонии Луиз Мушикивабо.
Собеседники обменялись мнениями вокруг развития событий в регионе Франкофонии и путей адресации проблем, стоящих перед организацией.
В этом контексте министр Мнацаканян и генеральный секретарь Мушикивабо коснулись ситуации в Ливане в результате мощного взрыва в Бейруте и вопросов предоставления гуманитарной помощи Ливану.
Представляя работы правительства Армении по оказанию помощи ливанскому народу, министр Мнацаканян подчеркнул, что как страна, председательствующая на саммите Франкофонии, Армения придает важность поддержке семьи Франкофонии ливанскому народу в деле преодоления кризиса и достойного выхода из критической ситуации.