Մաքսային մարմինները՝ COVID 19 համավարակի դեմ պայքարում (տեսանյութ)
Պետական եկամուտների կոմիտեի ուսումնական կենտրոնում անցկացվել է «Մաքսային մարմինները՝ COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում» թեմայով հեռավար դասընթաց: Քննարկվել է Հայաստանում և աշխարհում կորոնավիրուսի դեմ պայքարում տարվող միջոցառումների արդյունավետությունը, մասնավորապես մաքսային ոլորտում իրականացվող քաղաքականությունը: Միջազգային փորձի հիման վրա մասնակիցներն ուսումնասիրել են, թե ինչպես են գործում մաքսային ծառայողները նոր իրավիճակում: Մասնավորապես, քննարկվել են մի շարք երկրների մաքսային մարմինների՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի օրինակներ, ինչպես նաև այն հիմնական ռիսկերը, որոնց կարող են բախվել մաքսային մարմինները համավարակի պայմաններում՝ արտաքին առևտրային հոսքերի անվտանգությունն ապահովելու առումով:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության  համագործակցության հիմնական ուղղություններին: Ներկայացվել են մի շարք միջազգային գործիքներ, այդ թվում ՀՄԿ-ի «Ինչպես հաղորդակցվել COVID-19 ճգնաժամի պայմաններում» ուղեցույցը, որտեղ ներկայացված են 10 հիմնական քայլերը, որոնք ցուցված են մաքսային մարմիններին՝ համաճարակի պայմաններում:

Таможенные органы в борьбе с пандемией COVID-19 (видео)
Поддержи А1+!В учебном центре Комитета по государственным доходам Армении были проведены дистанционные занятия на тему “Таможенные органы в борьбе с COVID-19”.
Была обсуждена эффективность мероприятий по борьбе с COVID-19, проводимых в Армении и в мире, в частности, политика, осуществляемая в таможенной сфере. На основе международного опыта участники рассмотрели, как действуют таможенные службы в новой ситуации. В частности, были обсуждены примеры борьбы таможенных органов ряда стран с COVID-19, также те основные риски, с которыми могут столкнуться таможенные органы в контексте обеспечения безопасности внешнеторговых потоков.
Были затронуты и основные направления сотрудничества Всемирной таможенной организации и Всемирной организации здравоохранения. Был представлен ряд международных инструментов, в том числе руководство ВТО “Как общаться в условиях кризиса COVID-19”, в котором представлены 10 основных шагов, показанных таможенным органам в условиях эпидемии.