Նունե Սարգսյանը փոքրիկ ընթերցողների հետ հեռավար քննարկել է իր «Կախարդական կոճակներ» գիրքը
«Զանգակ» հրատարակչությունը նախաձեռնել է վեբինարների շարք Հանրապետության նախագահի տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի մասնակցությամբ, որոնց ընթացքում երեխաների հետ անմիջական զրույց է ծավալվում տիկին Սարգսյանի հեղինակած մանկական ստեղծագործությունների շուրջ:
Այդ շրջանակում տիկին Նունե Սարգսյանը երեխաների հետ քննարկել է իր հեղինակած «Կախարդական կոճակներ» գիրքը: Քննարկման ընթացքում նա նաև պատասխանել է 5-10 տարեկան ընթերցողների հարցերին:
«Կախարդական կոճակներ»-ը 2005 թվականին Երևանում լույս տեսած «Սադափ․ հեքիաթ, որն իսկապես կատարվեց» գրքի երկրորդ հրատարակությունն է։ Այն հեքիաթ է տասնամյա աղջնակ Սադափ Դարզիի մասին, ով ցանկանում է աշխարհը փրկել խնդիրներից։
Քննարկմանը մասնակից երեխաները նախ ներկայացրել են իրենց մտքերը բարու և չարի պայքարի մասին, ապա դրվագներ պատմել գրքից: Վեբինարի նպատակն է եղել խրախուսել երեխաներին՝ անկաշկանդ արտահայտել իրենց մտքերը, սովորել տրամաբանել, աշխատել թիմում և տարբերել չարն ու բարին՝ ըստ իրենց տարիքային պատկերացումների:
Պատասխանելով փոքրիկների հարցերին՝ տիկին Նունե Սարգսյանն ընդգծել է, որ պետք է լավ ընկերներ ունենալ, մարդկանց հանդեպ լինել բարի ու հոգատար, ձգտել նրանց օգնել: Նա տեղեկացրել է, որ գիրքն ունենալու է շարունակություն, իսկ առաջիկա օրերին հրատարակվելու է իր մեկ այլ ստեղծագործություն՝ «Մրջնակերներ» վերնագրով:
Տիկին Սարգսյանը չափազանց տպավորվել է ինչպես երեխաների արձագանքներից, այնպես էլ գրքի հերոսների կերպարների նմանությամբ նրանց ստեղծած աշխատանքներից՝ պլատիլինից պատրաստված տիկնիկներ ու կոճակներ, նկարներ:
Նշելով, որ գրքում նկարագրված դեպքերը կարծես համընկնում են այսօրվա համավարակի հետ՝ տիկին Սարգսյանը հորդորել է երեխաներին ավելի ուշադիր ու զգույշ լինել և պաշտպանել հիգիենայի կանոնները:
Պատասխանելով իր գրքում նկարագրված՝ Մաքուր քաղաքին վերաբերող հարցին՝ նա մասնավորապես նշել է. «Ես երազում եմ, որ գա այն օրը, երբ մեր Երևանը կդառնա այնքան մաքուր, որքան Մաքուր քաղաքը: Մաքուր պահենք մեր տունը, մեր շքամուտքը, մեր բակը, մեր փողոցը»:
Ակնկալելով, որ նման հանդիպումները շարունակական կլինեն՝ տիկին Նունե Սարգսյանը երեխաներին ուրախ ու առողջ ամառ է մաղթել և կոչ արել շատ գրքեր կարդալ: «Երբեք մի հուսահատվեք դժվարին իրավիճակներում, որովհետև դուք ուժեղ և խելացի հայ երեխաներ եք»,- ասել է Նունե Սարգսյանը:

Нуне Саркисян дистанционно обсудила с маленькими читателями свою книжку «Волшебные кнопки»
Издательство “Зангак” инициировало ряд вебинаров с участием супруги президента Республики Нуне Саркисян, в ходе которых она с детьми ведет непосредственную беседу о своих книжках.
На очередной встрече г-жа Нуне Саркисян обсудила с детьми свою книжку “Волшебные пуговицы”. В ходе обсуждения она также ответила на вопросы 5 - 10 летних читателей.
“Волшебные кнопки” - второе издание книжки “Садап: сказка, которая действительно сбылась”, изданной в 2005 году в Ереване. Это сказка о десятилетней девочке Садап Дарзи, которая хочет избавить мир от проблем.
Дети, участвующие в обсуждении, сначала представили свои мысли о борьбе добра и зла, а затем рассказывали сценки из книги. Целью вебинара было поощрение детей к свободному выражению свои мыслей, научить их рассуждать, работать в команде и различать зло и добро в соответствии с их возрастными представлениями.
Отвечая на вопросы малышей, г-жа Нуне Саркисян подчеркнула, что нужно иметь хороших друзей, быть добрыми и заботливыми по отношению к людям, стремиться помогать им. Она сообщила, что будет продолжение книга, а в ближайшие дни будет издана другая ее работа под названием “Муравьеды”.
Госпожа Саркисян была впечатлена как рассуждениями детей, так и созданными ими рисунками, работами из пластилина, изображающими образы героев книги - куклы и пуговицы.
Отметив, что описанные в книге случаи, кажется, совпадают с сегодняшней ситуацией эпидемии, г-жа Саркисян призвала детей быть внимательнее и осторожнее и соблюдать все правила гигиены.
Отвечая на вопрос о чистом городе, описанном в своей книге, она, отметила: “Я мечтаю, чтобы наступил день, когда наш Ереван станет таким же чистым, как Чистый город. Давайте хранить в чистоте наши дома, наши подъезды, наши дворы, наши улицы”.
Ожидая, что подобные встречи будут продолжительными, г-жа Нуне Саркисян пожелала детям веселого и здорового лета и призвала читать много книг. “Никогда не отчаивайтесь в трудных ситуациях, потому что вы - сильные и умные армянские дети”, - сказала Нуне Саркисян.