Արմեն Սարգսյանը ՍԴ դատավորի թեկնածու է առաջադրել
2018թ. ապրիլի 9-ին իր պաշտոնը ստանձնելու օրվանից մինչև 2019թ. մայիսի 30-ը Հանրապետության նախագահն Ազգային ժողովին է ներկայացրել Սահմանադրական դատարանի դատավորի 5 թեկնածություն (ևս մեկը թեկնածու հրաժարվել է իր թեկնածության առաջադրումից՝ անմիջապես այն ԱԺ ներկայացնելուց առաջ)։
Ազգային ժողովը մերժել է Հանրապետության նախագահի ներկայացրած թեկնածուներից 4-ին:
ՍԴ դատավորի թեկնածությունները ներկայացնելու նպատակով դեռևս 2018թ. հունիսի 11-ին Հանրապետության նախագահի ՆԿ84-Ա կարգադրությամբ ձևավորվել էր խորհրդակցական ժամանակավոր աշխատանքային խումբ և հայտարարվել թեկնածությունների հայտերի ընդունման մասին։
Հայտ ներկայացրած 28 թեկնածուների հետ հարցազրույցի արդյունքում խմբի յուրաքանչյուր անդամ փակ ընթացակարգով ներկայացրել էր իր անհատական կարծիքը։ Ամփոփելով այդ կարծիքները՝ Հանրապետության նախագահին էր ներկայացվել հետևյալ 3 թեկնածուներից կազմված ցուցակ՝ Վահե Գրիգորյան, Գոռ Հովհաննիսյան, Արթուր Վաղարշյան: Ցուցակում թեկնածուների ներառման հերթականությունը պայմանավորված էր խմբի անդամների կողմից նրանց տրված համապատասխան դրական կարծիքների քանակով:
Հանրապետության նախագահը ներկայացված ցուցակից նույն հերթականությամբ հաջորդաբար առաջադրել էր Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածուներին:
1. Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը առաջադրվեց 2018թ. հոկտեմբերի 18-ին, Ազգային ժողովի կողմից մերժվեց 2018թ. հոկտեմբերի 23-ին:
2. Գոռ Հովհաննիսյանի թեկնածությունը առաջադրվեց 2019թ. մարտի 21-ին, Ազգային ժողովի կողմից մերժվեց 2019թ. ապրիլի 16-ին:
3. Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունը առաջադրվեց 2019թ. մայիսի 15-ին, Ազգային ժողովի կողմից մերժվեց 2019թ. մայիսի 29-ին:
4. Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը երկրորդ անգամ առաջադրվեց 2019թ. մայիսի 30-ին: Ազգային ժողովը նրան ընտրեց Սահմանադրական դատարանի դատավոր 2019թ. հունիսի 18-ին:
5. Գոռ Հովհաննիսյանը 2020թ. հուլիսի 27-ին հրաժարվեց կրկին առաջադրելու նպատակով իր թեկնածությունը քննարկելուց:
6. Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունն առաջադրվում է երկրորդ անգամ:
Հանրապետության նախագահը ստորագրել է Արթուր Վաղարշյանի առաջադրման գրությունը:
Այսպիսով, Հանրապետության նախագահը ՍԴ դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրումները կատարել է խորհրդատվական աշխատանքային խմբի առաջարկած թեկնածուներից՝ ցուցակում նրանց հերթականության կարգով:
Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի հետ հանդիպման ընթացքում Հանրապետության նախագահը հստակորեն հայտնեց Սահմանադրական դատարանի դատավորների թեկնածուների առաջադրման և ընտրության կարգի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը:
Սահմանադրության տրամաբանությանն ու ոգուն համահունչ և դատաիրավական բարեփոխումների նպատակին համապատասխան կլիներ, եթե Սահմանադրությամբ սահմանվեր ոչ թե ՍԴ դատավորի թեկնածու առաջադրելու, այլ՝ Նախագահի, դատավորների ընդհանուր ժողովի և կառավարության/Ազգային ժողովի կողմից դատավորին ուղղակի նշանակելու լիազորություն:
Այս դեպքում յուրաքանչյուրը պատասխանատվություն կկրի իր ընտրության համար: Սահմանադրական դատարանի կազմը կլինի հավասարակշռված, կապահովվի դատավորների անկախությունը, քանի որ նրանք զերծ կլինեն քաղաքական փոփոխությունների ներգործությունից: Լիարժեք և արդյունավետ կգործի ժողովրդավարական կառավարման համար կարևորագույն զսպումների ու հակակշիռների սահմանադրական սկզբունքը և կապահովվի անաչառ սահմանադրական արդարադատություն:

Армен Саркисян выдвинул кандидатуру на должность судьи КС
Поддержи А1+!Президент Армении Армен Саркисян на пост судьи Конституционного суда выдвинул кандидатуру Артура Вагаршяна. Об этом сообщило управление по связям с общественностью президента Армении.
“С 9 апреля 2018 г. со дня вступления в должность до 30 мая 2019 года президент республики представил Национальному собранию 5 кандидатур в судьи Конституционного суда (еще один кандидат отказался от выдвижения своей кандидатуры непосредственно перед представлением в НС).
Национальное собрание отклонило кандидатуры 4 кандидатов, представленных президентом Республики.
С целью представления кандидатуры на вакантное место судьи КС 11 июня 2018 года по распоряжению президента Республики НК84-а была сформирована временная консультативная рабочая группа, и было объявлено о приеме заявок на кандидатуру.
В результате интервью с 28 кандидатами, подавшими заявки, каждый член группы по закрытой процедуре представил свое индивидуальное мнение. Подведя итоги этих мнений, президенту республики был представлен список из трех кандидатов: Ваге Григорян, Гор Ованнисян, Артур Вагаршян. Очередность включения кандидатов в список была обусловлена количеством соответствующих положительных отзывов членов группы.
Президент республики из представленного списка последовательно выдвигал кандидатов в судьи Конституционного суда.
Кандидатура Ваге Григоряна была выдвинута 18 октября 2018 г. Национальное собрание Республики Армения отклонило ее 23 октября 2018 года.
Кандидатура Гора Ованнисяна была выдвинута 21 марта 2019 года. Национальное собрание отклонило ее 16 апреля 2019 года.
Кандидатура Артура Вагаршяна была выдвинута 15 мая 2019 года. Национальное собрание отклонило ее 29 мая 2019 года.
Кандидатура Ваге Григоряна была выдвинута во второй раз в 2019 году. Национальное собрание избрало его судьей Конституционного суда 18 июня 2019 года.
Гор Ованнисян 27 июля 2020 г. отказался от обсуждения своей кандидатуры для повторного выдвижения.
Кандидатура Артура Вагаршяна выдвигается во второй раз.
Президент Армении подписал заявление о выдвижении Артура Вагаршяна.
Таким образом, президент республики выдвинул кандидатуру на вакантное место судьи КС из списка кандидатов, предложенных консультативной рабочей группой, в порядке их очередности в списке.
Во время встречи с комиссией по конституционным реформам президент республики четко выразил свою позицию относительно выдвижения и порядка избрания кандидатов в судьи Конституционного суда.
Установление полномочия не выдвигать кандидата на должность судьи Конституционного суда, а назначать судью непосредственно президентом, общим собранием судей и правительством / Национальным собранием соответствовало бы логике и духу Конституции и целям судебных реформ.
В этом случае каждая сторона будет нести ответственность за свой выбор. Состав Конституционного суда будет сбалансированным, и будет обеспечена независимость судей, поскольку они будут воздерживаться от воздействия политических изменений. При этом конституционный принцип важнейших сдерживаний и противовесов для демократического управления будет полноценно и эффективно действовать и будет обеспечено беспристрастное конституционное правосудие”, - говорится в сообщении управления по связям с общественностью президента Армении.