Դավիթ Տոնոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լիբանանի ազգային պաշտպանության նախարարի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՕգոստոսի 3-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լիբանանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար, փոխվարչապետ տիկին Զեյնա Աքարի հետ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է գործընկերոջը Լիբանանի զինված ուժերի 75-ամյակի կապակցությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների զինված ուժերում համաճարակային իրավիճակը, կարծիքներ փոխանակել փոխգործակցելու լրացուցիչ հնարավորությունների ստեղծման շուրջ:
Զեյնա Աքարին ընդգծել է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանման մասնակցության կարևորությունը Լիբանանում ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելությունում, ինչին ի պատասխան՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը վերահաստատել է հայկական կողմի վճռականությունն այն շարունակելու գործում:
Դավիթ Տոնոյանն ու Զեյնա Աքարին անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական զարգացումներին և երկկողմ համաձայնագրերի շրջանակներում ռազմական համագործակցության ընդլայնման ու խորացման անհրաժեշտությանը:

Давид Тоноян провел телефонный разговор с министром национальной обороны Ливана
Поддержи А1+!Министр обороны Республики Армения Давид Тоноян 3 августа провел телефонный разговор с министром национальной обороны, вице-премьером Ливанской Республики г-жой Зейной Акар.
Тоноян поздравил коллегу с 75-летием Вооруженных сил Ливана.
Собеседники обсудили эпидемическую ситуацию в вооруженных силах двух стран, обменялись мнениями о создании дополнительных возможностей для сотрудничества.
Зейна Акар подчеркнула важность участия Вооруженных сил Армении в миссии ООН ЮНИФИЛ в Ливане, в связи с чем министр обороны Армении подтвердил решимость армянской стороны продолжать ее.
Давид Тоноян и Зейна Акар также коснулись военно-политических событий в регионе и необходимости расширения и углубления военного сотрудничества в рамках двусторонних соглашений.