Վարչապետին է ներկայացվել ՊԵԿ 2019թ. իրականացրած աշխատանքների հաշվետվությունը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ Պետական եկամուտների կոմիտե նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության 2019-2023 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրի 2019 թվականի միջոցառումների կատարողականը:
Խորհրդակցության սկզբում ՊԵԿ նախագահը ներկայացրել է հարկային ստվերի գնահատման և կրճատման, ՏՏ ենթակառուցվածքների կատարելագործման, հարկային մարմին-հարկ վճարող գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդման, գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված վարչարարության կազմակերպման, հարկային և մաքսային մարմինների կառավարման համակարգի կատարելագործման, միջազգային համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Ըստ կատարված աշխատանքների արդյունքների՝ 2019թ հարկ վճարողներին վերադարձված ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից առաջացած, ԱԱՀ-ի փոխատուցվող գումարների մասով միասնական հաշվին մուտքագրված, ԱԱՀ-ի վերադարձի հաշիվներով և հիպոթեքային վարկի տոկոսների սպասարկման մասով վերադարձված գումարները 2019թ. կազմել է 171,1 մլրդ դրամ: 2018-ի սկզբին հարկ վճարողների նկատմամբ եղել է 275.7 մլրդ դրամ պարտք, որից անցումային գերավճարի գծով՝ 132.7 մլրդ դրամ և դեբետային գերավճարի գծով՝ 143 մլրդ դրամ: Տնտեսավարողների նկատմամբ պետության ունեցած պարտքերի վերադարձման լայնածավալ աշխատանքների շնորհիվ պարտքը նվազել է մոտ 200 մլրդ դրամով, 2020-ի հունվարի 1-ի դրությամբ այն կազմել է 76,6 մլրդ դրամ:
Հարկային և մաքսային ընթացակարգերի բարելավման մասով՝ պետական սահմանի անցման կետերում մշակվել և ներդրվել են մաքսային հսկողության իրականացման ռիսկի պրոֆիլներ, ինչի արդյունքում սահմանին նվազել են հերթերը և սահմանահատման վրա ծախսվող ժամանակը: Մշակվել և ներդրվել է ռիսկերի կառավարման «խելացի համակարգ», որը հնարավորություն է տալիս ՀՀ սահմանով տեղափոխվող բեռների նկատմամբ մաքսային հսկողության ավելի ճկուն և արդյունավետ իրականացում։ Մասնավորապես` 2019թ. 2018թ-ի համեմատ էականորեն նվազել են ՀՀ սահմանով  ներմուծվող բեռների նկատմամբ՝ մաքսային մարմինների կողմից իրականացվող բեռների ֆիզիկական զննման դեպքերը։ Դրանց տեսակակար կշիռը ներմուծման հայտարարագրերի ընդհանուր թվի մեջ 2018թ-ի 22%-ի փոխարեն 2019թ. կազմել է շուրջ 12%։
2019-ին հարկային մարմնի կողմից իրականացված համալիր հարկային ստուգումների քանակը 2018-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել է 5.6%-ով: Իրականացված համալիր ստուգումների թվի կրճատման պայմաններում, արձանագրված լրացուցիչ պարտավորությունների գումարն աճել է 81.2%-ով, միաժամանակ աճել է նաև մեկ ստուգմանը բաժին ընկնող լրացուցիչ պարտավորության գումարը՝ 92.0%-ով: Էականորեն պարզեցվել է ԵԱՏՄ անդամ պետություններում հաշվառված անձնական տրանսպորտային միջոցների ՀՀ սահմանահատման գործընթացը։
Հաշվետու ժամանակահատվածում մշակվել և ներդրվել են երրորդ անձանց վերաբերյալ ՀՀ ՊԵԿ-ին տեղեկատվություն փոխանցելու երկու ՎԵԲ-ծառայություններ: Ստվերի կրճատման ցուցիչներ են նաև ՀԴՄ կտրոնների թվի ավելացումը և գրանցված աշխատողների թվի էական աճը: 2019 թվականի ընթացքում Հայաստանում տպվել է 120 մլն կամ 38%-ով ավելի ՀԴՄ կտրոն, քան 2018-ին, և 186 մլն կամ 74%-ով ավելի ՀԴՄ կտրոն, քան 2017-ին: Այդպիսով՝ 2018-ի համեմատ արձանագրվել է 345 մլրդ դրամի կամ 21.9%-ով ավելի առևտրաշրջանառություն, իսկ 2017 թվականի համեմատ՝ 529 մլրդ դրամի կամ 38%-ով ավելի առևտրաշրջանառություն:
ՊԵԿ իրավական գործառույթ իրականացնող ստորաբաժանումների կողմից 2019-ի ընթացքում պետական բյուջե է գանձվել 63,6 մլրդ դրամ, 2018-ին՝ 30,6 մլրդ դրամ, 2017-ին՝ 26,8 մլրդ դրամ։ Մասնավորապես՝ 2019-ի ընթացքում հարուցվել են 454 քրեական գործեր, քրեական գործի հարուցումը մերժվել է 276 որոշումներով: Հաշվետու ժամանակաշրջանում վերականգնվել է 11,9 մլրդ դրամ գումար, 55 քրեական գործով ավարտվել է նախաքննությունը, գործերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարաններ:
Էդվարդ Հովհաննիսյանի տեղեկացմամբ, Գյումրիի արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոնի շինաշխատանքների առաջին փուլը կավարտվի առաջիկա ամսվա ընթացքում, իսկ երկրորդի աշխատանքները կմեկնարկեն 2021-ին ու կավարտվի նույն տարվա վերջին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ՊԵԿ նախագահը ներկայացրել է նաև ՀՀ ՊԵԿ 2020-2024 թվականների զարգացման և վարչարարության բարելավման ռազմավարական ծրագիրը:
Ամփոփելով, վարչապետը կարևորել է ՊԵԿ-ից կողմից ստվերի կրճատման, հարկային և մաքսային վարչարարության արդիականացման, կոռուպցիոն դրսևորումների դեմ պայքարի, սահմանային անցակետերում մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացման ուղղությամբ շարունակական ու հետևողական աշխատանքների իրականացումը: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ պատրաստվում է առաջիկայում այցելել  սահմանային անցակետեր՝ գնահատելու նախորդ այցից հետո իրականացված աշխատանքները: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ չնայած ճգնաժամային տարվան՝ կառավարությունը պետական բյուջեի եկամուտների մասով սահմանել է բարձր նշաձող և ՊԵԿ-ը պետք է անի ամեն ինչ՝ իր առջև դրված խնդիրները լուծելու նպատակով:
Վարչապետը կարևորել է նաև Գյումրիի արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոնի կառուցման վերաբերյալ կառավարության որոշումը, արտահանման և ներմուծման աշխատանքների՝ Գյումրի ուղղորդումը և հանձնարարել կենտրոնի շինաշխատանքների ուղղությամբ իրականացնել խիստ վերահսկողություն:

Премьер-министру представлен отчет КГД о работе, проделанной за 2019 год (видео)
На совещании, проведенном во главе с премьер-министром Николом Пашиняном, председатель Комитета по государственным доходам Эдвард Ованнисян представил выполнение программы мероприятий, намеченных на 2019 год, деятельности правительства Армении на 2019 - 2023 годы.
В начале совещания председатель КГД представил работы по оценке и сокращению налоговой тени, совершенствованию ИТ-инфраструктур, укреплению партнерских отношений налоговый орган - налогоплательщик, организации администрирования, направленного на улучшение бизнес среды, совершенствованию системы управления налоговыми и таможенными органами, укреплению международного сотрудничества.
Согласно результатам проделанной работы, суммы, зачисленные на единый счет по взаимозаменяемым суммам НДС, возвращенным налогоплательщикам в 2019 году по счетам возврата НДС и обслуживанию процентов по ипотечному кредиту, суммы, возвращенные по счетам возврата НДС и ставкам на обслуживание в 2019 году составили 171,1 млрд драмов. В начале 2018 года по отношению к налогоплательщиков был долг в 275,7 млрд драмов, из которых по переходной переплате - 132,7 млрд драмов и дебетовой переплате - 143 млрд драмов. Благодаря широкомасштабным работам по возврату долгов государства хозяйствующим субъектам долг сократился на 200 млрд драмов, по состоянию на 1 января 2020 года он составил 76,6 млрд драмов.
По части улучшения налоговых и таможенных процедур в пунктах пропуска через государственную границу разработаны и внедрены профили риска осуществления таможенного контроля, в результате чего на границе сократились очереди и время, затрачиваемое на пересечение границы. Разработана и уже внедрена “умная система” управления рисками, которая дает возможность более гибкого и эффективного осуществления таможенного контроля над грузами. перевозимыми через границу Армении. В частности, в 2019 г. по сравнению с 2018 годом существенно сократились случаи физического осмотра таможенными органами грузов, ввозимых через границу Армении. Их удельный вес в общем числе деклараций импортируемых товаров вместо 22%  2019 г. составил около 12%.
В 2019 году количество комплексных налоговых проверок со стороны налогового органа сократилось на 5,6% по сравнению с тем же периодом 2018 года. В условиях сокращения числа проведенных комплексных проверок сумма зафиксированных дополнительных обязательств увеличилась на 81,2%, при этом возросла также и сумма дополнительного обязательства на одну проверку - на 92,0%. Существенно упрощен процесс пересечения границы Армении личных транспортных средств, зарегистрированных в государствах-членах ЕАЭС. На сокращения тени указывает и увеличение числа чеков ККМ и существенный рост числа зарегистрированных работников. В течение 2019 года в Армении было напечатано на 120 млн или на 38% больше чеков ККМ, чем в 2018 году, и на 186 млн или 74% больше чеков ККМ, чем в 2017 году. Таким образом, по сравнению с 2018 годом зафиксирован торговый оборот на 345 млрд драмов или на 21,9% больше, а по сравнению с 2017 годом - на 529 млрд драмов или на 38% больше.
Со стороны подразделений КГД, осуществляющих правовые функции, в течение 2019 года в госбюджет поступило 63,6 млрд. драмов, в 2018 году - 30,6 млрд. драмов, в 2017 году - 26,8 млрд. драмов. В частности, в течение 2019 года было возбуждено 454 уголовных дела, в возбуждении уголовного дела было отказано 276 решениями. За отчетный период было восстановлено 11,9 млрд драмов, по 55 уголовным делам было завершено предварительное следствие, дела с обвинительными заключениями направлены в суды.
По словам Эдуарда Ованнисяна, первый этап строительных работ Центра внешнеэкономической деятельности в Гюмри завершится в течение ближайшего месяца, а второй этап работы начнется в 2021 году и завершится в конце того же года.
Премьер-министру Николу Пашиняну председатель КГД представил также и стратегическую программу развития КГД Армении на 2020 - 2024 годы и улучшения администрирования.
Подводя итоги, премьер-министр отметил важность последовательной работы КГД по сокращению тени, модернизации налогового и таможенного администрирования, борьбе с коррупционными проявлениями, повышению качества услуг, предоставляемых на пограничных пропускных пунктах. Глава правительства отметил, что он в ближайшее время собирается посетить пограничные пропускные пункты для оценки работ, осуществленных после его предыдущего визита. Никол Пашинян отметил, что, несмотря на кризисный год, правительство установило высокую планку по доходам госбюджета, и КГД должен сделать все для решения поставленных перед ним задач.
Премьер-министр также отметил значение решения правительства о строительстве Центра внешнеэкономической деятельности Гюмри, направления работ по экспорту и импорту в Гюмри и поручил осуществлять строгий контроль над строительными работами центра.