Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հանրապետությունում աղբահանության բարձր մակարդակի կազմակերպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորութամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է աղբահանության համակարգի ռազմավարությունն ու դրանով նախատեսված միջոցառումների ծրագիրը:
Զեկուցվել է, որ ռազմավարությամբ մշակվել է երկամյա միջոցառումների ծրագիր, որով նախատեսվող աշխատանքները միտված են լինելու հանրապետությունում աղբահանության ծառայությունների որակի բարձրացմանը, էկոլոգիական պայմանների ապահովմանը, վերամշակման ենթակա թափոնների համար համապատասխան մեխանիզմների ներդրմանը և այլն:
Նշվել է, որ ներկայումս ընթացքի մեջ են տեխնիկական սարքավորումներով համալրման աշխատանքները, մասնավորապես արդեն իսկ ձեռք է բերվել թվով 59 տեխնիկա, 600 աղբաման: Միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ իրականացվում են նաև երկու խոշոր նոր աղբավայրերի կառուցման աշխատանքները՝ Երևանում և Հրազդանում: Շինարարությունը կմեկնարկի արդեն առաջիկայում:
Ռազմավարությամբ նախատեսվում է համայնքների համար գծագրել աղբահանության կոնկրետ սխեմաներ, բնակավայրերում հիմնել աղբի հավաքման կետեր, իսկ շինարարարական աղբի համար սահմանել առանձին ընթացակարգեր:
Քննարկվել են նաև աղբի վերամշակման հնարավորություններն ու այդ ուղղությամբ նախատեսվող աշխատանքները:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հանրապետությունում աղբահանության բարձր մակարդակի կազմակերպումը և նշել, որ ռազմավարությունը պետք է իր միջոցառումներով ապահովի այդ խնդիրը լիարժեք: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է նաև հանգստի վայրերում, գետերի ափամերձ տարածքներում աղբահանության կազմակերպումը և տվել համապատասխան հանձնարարականներ:

Премьер-министр Пашинян отметил важность организации сбора мусора в республике на высоком уровне
В правительстве состоялось совещание во главе с премьер-министром Николом Пашиняном, в ходе которого была обсуждена стратегия системы сбора мусора и программа мероприятий, предусмотренных ею.
Было доложено, что стратегией разработана программа двухлетних мероприятий, по которой намеченные работы будут направлены на повышение качества услуг по вывозу мусора в республике, обеспечение экологических условий, внедрение соответствующих механизмов для отходов, подлежащих переработке и т. д.
Было отмечено, что в настоящее время ведутся работы по оснащению техническим оборудованием, в частности, уже приобретено 59 единиц техники и 600 мусорных баков. В сотрудничестве с международными партнерами осуществляются также работы по строительству двух новых крупных мусорных полигонов - в Ереване и в Раздане. Строительство начнется уже в ближайшее время.
Стратегией планируется наметить конкретные схемы вывоза мусора из общин, основать в населенных пунктах пункты по сбору мусора, а для строительного мусора установить отдельные процедуры.
Были обсуждены также возможности переработки мусора и планируемые в этом направлении работы.
Премьер-министр Пашинян отметил важность организации высокого уровня вывоза мусора в республике и отметил, что стратегия своими мероприятиями должна полноценно решить этот вопрос. Никол Пашинян также подчеркнул и вопрос организации вывоза мусора в местах отдыха, на прибрежных территориях рек и дал соответствующие поручения.