116428544_575143096497249_924377876370544973_o
Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Սեյրանյանի հետ հուլիսի 27-ին Կիևում կայացած հանդիպման ընթացքում Ուկրաինայի ԱԳ փոխնախարար Վասիլ Բոդնարը պաշտոնապես հերքել է վերջին օրերին տարբեր ԶԼՄ-ների կողմից տարածվող տեղեկատվությունն առ այն, թե Ուկրաինայում հավաքագրում են Ուկրաինայի քաղաքացիներին` մասնակցելու համար Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը։ Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանությունը։
«Հայաստանի դեսպանը զրուցակցին վերստին ներկայացրել է Ադրբեջանի գործողությունների արդյունքում հուլիսի 12-ից հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում իրադրության լարվածության վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվությունը և կարևորել իրադարձությունների նկատմամբ միջազգային հանրության հավասարակշռված մոտեցումը։
Ուկրաինացի բարձրաստիճան դիվանագետը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Սեյրանյանին՝ Ուկրաինայի հայ համայնքին ուղղված զսպվածություն ցուցաբերելու և սադրանքների չտրվելու հորդոր պարունակող ուղերձի համար: Նա հավելել է, որ տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ խաղաղորեն ապրում են Ուկրաինայում և «այսօր խիստ անհրաժեշտ է ապահովել ազգամիջյան խաղաղության պահպանումը և կանխել հայկական ու ադրբեջանական համայնքների միջև առճակատումը»: Դեսպանը հաղորդել է զրուցակցին, որ լարվածության հենց սկզբից Ուկրաինայի հայ համայնքը զսպվածություն է դրսևորել, ՈւՀՄ նախագահը և Ուկրաինայում ՀԱԵ հոգևոր առաջնորդը համապատասխան ուղերձներով դիմել են հայրենակիցներին:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ օրակարգի արդի հարցեր, ինչպես նաև պայմանավորվել ջանքեր գործադրել տնտեսական հարցերով հայ-ուկրաինական համատեղ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը նախապատրաստելու ուղղությամբ։
Զրույցի ընթացքում փոխնախարար Վասիլ Բոդնարը պաշտոնապես հերքեց վերջին օրերին տարբեր ԶԼՄ-ների կողմից տիրաժավորվող տեղեկատվությունն առ այն, թե Ուկրաինայում հավաքագրում են Ուկրաինայի քաղաքացիներին` մասնակցելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

116428544_575143096497249_924377876370544973_o
Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Украине Тигран Сейранян 27 июля встретился с заместителем министра иностранных дел Украины Василем Боднаром. Боднар официально опроверг распространенную в последние дни различными СМИ информацию о том, что в Украине вербуются граждане Украины для участия в нагорно-карабахском конфликте.
«Посол Армении вновь представил собеседнику сводную информацию об эскалации ситуации с 12-го июля на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы в результате действий Азербайджана и отметил важность сбалансированного подхода международного сообщества.
Высокопоставленный украинский дипломат поблагодарил посла Сейраняна за поблагодарил посла Армении за обращение к армянской общине Украины, содержащее призыв проявить сдержанность и не поддаваться на провокации. Он добавил, что представители разных национальностей мирно проживают в Украине и «сегодня крайне необходимо обеспечить сохранение межнационального мира, не допустить противостояния между армянской и азербайджанской общинами».
Посол сообщил собеседнику, что с самого начала напряженности армянская община Украины проявляла сдержанность, председатель Союза армян Украины и предводитель епархии ААЦ в Украине обратились к соотечественникам с соответствующими посланиями.
Стороны обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки, а также договорились приложить усилия в направлении подготовки совместного заседания армяно-украинской межправительственной комиссии по экономическим вопросам.
В ходе беседы заместитель министра Василь Боднар официально опроверг распространенную в последние дни различными СМИ информацию о том, о том, что в Украине вербуются граждане Украины для участия в нагорно-карабахском конфликте», - говорится в сообщении посольства.