ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության, Ռուսաստանի հայերի միության ու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի համատեղ հայտարարությունը
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը, Ռուսաստանի հայերի միությունը ու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ: Հայտարարությունը հրապարակվել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում:
«Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները ոչ միայն լուրջ մտահոգություն են առաջացնում Ռուսաստանի հայկական սփյուռքում, այլ նաև փաստացի կրում են մի շարք մարտահրավերներ ռուսաստանյան հասարակության մեջ ազգամիջյան համաձայնության պահպանման հարցում»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ադրբեջանական կողմի դիտավորյալ գործողությունները նպատակ են հետապնդում հայ համայնքի ներկայացուցիչներին օրենքով արգելված տարբեր գործողություններում ներգրավելու համար:
«Այս կապակցությամբ մենք դիմում ենք Ռուսաստանի Դաշնությունում բնակվող մեր հայրենակիցներին ՝ անկեղծ խնդրանքով, չմասնակցել որևէ նախաձեռնության, ակցիայի կամ հավաքի, ինչպես նաև զերծ մնալ սոցցանցերում և տարբեր լրատվամիջոցների հարթակներում պատասխան գործողությունների տարբեր կոչերից:
Մենք նաև խնդրում ենք ձեզ պահպանել զգոնություն և զսպվածություն, ինչպես նախկինում, կատարել Ռուսաստանի Դաշնության օրենքները, մշտապես պահպանել կապը Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության, Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի, Ռուսաստանի հայերի միության հետ, ինչպես նաև դիմել իրավապահ մարմիններին՝ հնարավոր սադրանքների դեպքում»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը, Ռուսաստանի հայերի միությունը ու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմը շարունակում են սերտ կապի մեջ գտնվել Ռուսաստանի իրավապահ մարմինների և իշխանությունների հետ՝ ստեղծված իրավիճակը լուծելու համար:
«Մեր համերաշխությունը, մեր համաձայնեցված գործողությունները Ռուսաստանի Դաշնության գործող օրենսդրության շրջանակներում հանդիսանում են մեր առջև ծագած հարցերը լուծելու բանալին»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Обращаемся к проживающим на территории Российской Федерации нашим соотечественникам
Поддержи А1+!СОВМЕСТНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ ПОСОЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ В РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ, РОССИЙСКОЙ И НОВО-НАХИЧЕВАНСКОЙ ЕПАРХИИ АРМЯНСКОЙ АПОСТОЛЬСКОЙ ЦЕРКВИ И СОЮЗА АРМЯН РОССИИ
«Происходящие на территории Российской Федерации события последних дней не только вызывают серьезную озабоченность среди многочисленной армянской диаспоры России, но и фактически несут в себе ряд вызовов в вопросе сохранения межнационального согласия в российском обществе.
В эти дни, к большому сожалению, мы столкнулись с попытками с азербайджанской стороны перенести напряженную ситуацию, вызванную обстановкой на армяно-азербайджанской границе, на территорию Российской Федерации и, тем самым, создать очаги конфликтов между общинами двух народов.
Очевидно, что многочисленные провокации подогревающей напряжение стороны на разных площадках Москвы и других городов России, в том числе и в российском сегменте социальных сетей носят преднамеренный характер и рассчитаны на ответные шаги в целях вовлечения представителей армянской общины в различные действия, запрещенные законом.
В связи с этим обращаемся к проживающим на территории Российской Федерации нашим соотечественникам с убедительной просьбой не принимать участие в каких-либо инициативах, акциях или собраниях, а также воздержаться от различных призывов к ответным действиям в социальных сетях и на разных медиа-платформах.
Просим также сохранять бдительность и сдержанность, как и прежде, соблюдать законы Российской Федерации, поддерживать постоянную связь с Посольством Республики Армения в РФ, Российской и Ново-Нахичеванской епархией, Союзом армян России, а также обращаться в правоохранительные органы в случае возможных провокационных проявлений.
Сообщаем также, что мы продолжаем находиться в тесном контакте с российскими правоохранительными органами и властями в целях разрешения сложившейся ситуации.
Уважаемые соотечественники,
Наша сплоченность, наши скоординированные действия в рамках действующего законодательства РФ являются залогом разрешения возникших перед нами вопросов».