ՌԴ օմբուդսմենը պատրաստ է ջանքեր ներդնել հայերի և ադրբեջանցիների միջև լարվածությունը հարթելու հարցում
Ռուսաստանի Դաշնությունում մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովան պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպանների հետ` հայերի և ադրբեջանցիների միջև լարվածությունը հարթելու հարցում։ Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի մարդու իրավունքների հանձնակատարի մամուլի ծառայությունը։
«Ես չափազանց անհանգստացած եմ Մոսկվայում ադրբեջանցիների և հայերի միջև անկարգություններից, որոնք հայտնի են դարձել 2020 թվականի հուլիսի 24-ին ԶԼՄ-ների մոնիտորինգի արդյունքում», - ասել է ՌԴ մարդու իրավունքների հանձնակատարը։
Մոսկալկովան նշել է, որ էթնիկ պատկանելության հիմքով ատելություն և ֆիզիկական բռնություն հրահրելը անընդունելի է ցանկացած քաղաքակիրթ հասարակության մեջ, խաթարում է միջազգային համընդհանուր և տարածաշրջանային գործողություններում ամրագրված մարդու և քաղաքացու իրավունքների և ազատությունների հիմքերը և կարող է հանգեցնել դրանց զանգվածային խախտումների և անդառնալի կորուստների:
«Ես հակամարտության բոլոր կողմերին կոչ եմ անում ծագած վեճերը լուծել իրավական մեխանիզմների շրջանակներում, ինչպես նաև պատրաստակամություն եմ հայտնում համագործակցել իմ գործընկերների հետ՝ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկելու իրենց հայրենակիցների իրավունքներն ու ազատությունները պաշտպանելու հարցում», - հավելել է Մոսկալկովան:

Омбудсмен РФ готова приложить усилия для снижения напряженности между армянами и азербайджанцами
Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации Татьяна Москалькова готова взаимодействовать с омбудсменами Армении и Азербайджана для решения конфликтов между двумя народами. Oб этом говорится в заявлении российского уполномоченного, которое приводим полностью:
«Крайне обеспокоена начавшимися в г. Москве беспорядками между представителями армянского и азербайджанского народов, о которых стало известно из мониторинга средств массовой информации 24 июля 2020 года.
Разжигание ненависти и физическое насилие на почве этнической принадлежности является недопустимым в любом цивилизованном обществе, подрывает основы закрепленных в международных универсальных и региональных актах прав и свобод человека и гражданина и может привести к их массовым нарушениям и невосполнимым потерям.
Призываю всех участников конфликта к решению возникающих споров в рамках имеющихся правовых механизмов, а также выражаю готовность к взаимодействию со своими коллегами – Защитником прав человека Республики Армения А. Татояном и Уполномоченным по правам человека Азербайджана А. Алиевой, по незамедлительному принятию мер для защиты прав и свобод их соотечественников».